• Start
  • Wiadomości
  • Moc wydarzeń dla Ukrainy - m.in. koncerty i artystyczne spotkania dla dzieci i młodzieży

Moc wydarzeń dla Ukrainy - m.in. koncerty i artystyczne spotkania dla dzieci i młodzieży

#GdanskPomagaUkrainie - w akcję nadal aktywnie włączają się instytucje kultury. Dzieci i młodzież we wtorki i czwartki mogą znaleźć wytchnienie w NOMUSie, świetlicę przygotowało też Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Nowa Synagoga we Wrzeszczu zaprasza na muzyczny Wieczór dla Ukrainy. A Europejskie Centrum Solidarności przypomina, że przed przyjęciem do siebie uchodźców, trzeba się odpowiednio przygotować.
( Publikacja: 21.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Iluminacja budynku ECS w barwach narodowych Ukrainy pojawiła się na znak solidarności z narodem walczącym z rosyjską agresją. Instytucja wspiera też naszych braci i siostry na inne sposoby
Iluminacja budynku ECS w barwach narodowych Ukrainy pojawiła się na znak solidarności z narodem walczącym z rosyjską agresją. Instytucja wspiera też naszych braci i siostry na inne sposoby, w tym poprzez warsztaty
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

 

Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский

 

Jak przyjmować osoby z Ukrainy w swoim domu? - bardzo ważne, oferujące fachową wiedzę warsztaty na ten temat, dla wszystkich chętnych, odbędą się we wtorek, 22 marca (oraz we wtorek, 29 marca) w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, Plac Solidarności 1).

- Gościsz pod dachem swojego domu osoby uciekające przed wojną w Ukrainie? Rozważasz taką decyzję? - zapraszamy na warsztaty. To ważne, aby odpowiednio przygotować na przyjęcie gości samego siebie, jak i dom - zachęcają organizatorzy. - W trakcie spotkań poruszymy wiele ważkich tematów, m.in. jak zorganizować przestrzeń do wspólnego życia, czym jest szok kulturowy, czego możemy doświadczyć w trakcie wspólnego mieszkania pod jednym dachem.

Warsztaty poprowadzi dr Paulina Pawlicka - psycholożka, adiunkt w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju na Uniwersytecie Gdańskim, wicedyrektorka Instytutu Psychologii UG.

Początek o godzinie 17:30. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy: Bartosz Rief, e-mail: b.rief@ecs.gda.pl, tel.: 517 36 80 94.

 

W przestrzeni NOMUS odbywają się artystyczne spotkania dla dzieci i młodzieży
W przestrzeni NOMUS odbywają się artystyczne spotkania dla dzieci i młodzieży
mat. prasowe

 

Ходіть до нас! | Chodźcie do nas! - na spotkania artystyczne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy pod takim hasłem zaprasza Nowe Muzeum Sztuki NOMUS - Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku. W muzealnej przestrzeni przy ulicy Stefana Jaracza 14 we wtorki i czwartki bezpłatne zajęcia prowadzą animatorki mówiące po ukraińsku, rosyjsku i polsku. Na miejscu do dyspozycji odwiedzających są gry i zabawy, kawa i herbata, słodki poczęstunek, dostęp do wifi, przewijak oraz pokój wyciszenia.

Animacje organizowane są we wtorki i czwartki w godzinach 14:00-18:00. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. W przypadku pytań należy się kontaktować z Ośrodkiem Edukacji Muzealnej, Wolontariatu i Współpracy z Publicznością Muzeum Narodowego w Gdańsku: edukacja@mng.gda.pl lub 512 034 327 (kontakt jedynie przez sms).

Ходіть до нас! | Мистецькі зустрічі для дітей та молоді з України - Запрошуємо до простору НОМУС на мистецькі зустрічі для дітей та молоді. Заняття ведуть україномовні, російськомовні і польськомовні аніматори. На місці: ігри і забави, кава і чай, солодощі, доступ до wifi, пеленальний столик, кімната тиші.

НОМУС - Новий Музей Мистецтва Філія Національного Музею Ґданська, Вул. Стефана Ярача 14, Ґданськ. Вівторки і четверги в годинах 14.00-18.00. Вхід безкоштовний, без попереднього запису. Контактна інформація: Осередок музейної освіти, волонтерства і співпраці з публікою Національний Музей в Ґданську: edukacja@mng.gda.pl, 512 034 327 (контакт по смс).

 

Bezpłatna świetlica dla dzieci z Ukrainy jest otwarta także w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1
Bezpłatna świetlica dla dzieci z Ukrainy jest otwarta także w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1
mat. CSW Łaźnia

 

Także CSW ŁAŹNIA 1 (ul. Jaskółcza 1) zaprasza na bezpłatne zajęcia w świetlicy na Dolnym Mieście w Gdańsku, zorganizowanej w sali kinowej na I piętrze. Świetlica jest otwarta we wtorki, środy i piątki, w godzinach 9:00-15:00.

Dla dzieci przygotowane zostały kreatywne warsztaty plastyczne, gry, puzzle i zabawki. Planowane są wyjścia na świeże powietrze - spacery oraz gry i zabawy na pobliskim placu zabaw. Na małych gości i rodziców będą czekały ciepłe napoje i przekąski.

- CSW Łaźnia chce stworzyć dzieciom bezpieczną przestrzeń. Nad dziećmi czuwać będą pedagodzy. W zajęciach weźmie udział osoba mówiąca w języku ukraińskim - zapraszają organizatorzy. - W budynku CSW ŁAŹNIA 1 znajduje się toaleta oraz pokój wyciszenia, nadający się także jako pomieszczenie do karmienia wraz z przewijakiem. Dodatkowo oferujemy kącik z dostępem do WiFi, komputerem i możliwością drukowania.

Organizatorzy mają ograniczoną liczbę miejsc, w związku z tym proszą o zapisywanie dzieci na maila: swietlica@laznia.pl lub telefonicznie: 535 832 037, w godzinach 17.00-19.00. Istnieje możliwość pozostawienie dziecka w wieku 5-12 lat pod opieką animatorów. Przy zapisach należy o podać informacje: jakie dni, liczba dzieci, imię i nazwisko dziecka/dzieci, wiek dziecka/dzieci, numer telefonu do kontaktu. Kontakt do osoby koordynującej świetlicę: Dominika Jastrzębska - swietlica@laznia.pl.

Запрошуємо на безкоштовні заняття у CSW ŁAŹNIA 1, вул. Jaskółcza 1, які відбуватимуться у нашому кінозалі (на другому поверсі), який працюватиме: у вівторок, середу та п’ятницю в годинах 9.00-15.00, з 8 березня по 10 червня 2022 р.

Кількість мість обмежена.Будь ласка, зареєструйте своїх дітей за адресою електронної пошти: swietlica@laznia.pl або за телефоном: 535832037 з 17.00 до 19.00. Є реальна можливість залишити дитину 5-12 років під нашу опіку.При написанні вказуйте інформацію: дні, кількість дітей, ім’я та прізвище дитини/ дітей вік дитини/ дітей, контактний телефон.

Для дітей ми приготували креативні художні майстер-класи, ігри, пазли та іграшки. Плануємо також вийти на свіже повітря - прогулянки, ігри та розваги на сусідньому дитячому майданчику. Ми хочемо створити безпечний простір для дітей. На наших маленьких гостей та їхніх батьків чекатимуть гарячі напої та смаколики. Діти будуть під наглядом педагогів. На заняттях буде присутня людина, яка володіє українською мовою.

У будівлі CSW ŁAŹNIA 1 є туалет та тиха кімната/кімната для годування з пеленальним столиком. Додатково пропонуємо куточок з wifi, комп'ютером та можливістю друку.

Вам потрібна додаткова інформація? Можна зв'язатися з координатором: Домініка Ястшембська - swietlica@laznia.pl.

 

W tym trudnym, pełnym lęku i niepokoju czasie, warto dbać o innych i o siebie. Krytyka Polityczna zaprasza na bezpłatne warsztaty relakasacyjne
W tym trudnym, pełnym lęku i niepokoju czasie, warto dbać o innych i o siebie. Krytyka Polityczna zaprasza na bezpłatne warsztaty relakasacyjne
fot. Pixabay

 

W tym niezwykle trudnym czasie Krytyka Polityczna - Świetlica w Trójmieście (Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro) zaprasza gdańszczanki i Ukrainki na bezpłatne warsztaty z technik relaksacyjnych - masażu głowy. Będzie to okazja, by choć na chwilę oderwać myśli od dziejącej się tragedii i zadbać o zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne.

Podczas wydarzenia, które odbędzie się w czwartek, 24 marca, o godzinie 18:00, uczestniczki dowiedzą się, jak pomóc spiętym mięśniom, dać sobie chwilę relaksu i pozbyć się bólu. Spotkanie poprowadzi Michalina Konkol, specjalizująca się w terapiach manualnych twarzy i skóry głowy. Pracuje w branży beauty od ponad 15 lat, nie je mięsa od ponad 20. Ponieważ ważna jest dla niej praca w zgodzie z przekonaniami i nieszkodliwa dla matki Ziemi - prowadzi sklep z kosmetykami naturalnymi, wegańskimi, nietestowanymi na zwierzętach, w przyjaznych dla środowiska opakowaniach, głównie z polskimi markami oraz gabinet kosmetyczny terapii manualnych twarzy gdzie na wyżej wymienionych zasadach relaksuje, masuje i upiększa wśród blasku świec, terapeutycznych dźwięków i z najwyższej klasy olejkami eterycznymi. Ceni holistycznie podejście do organizmu, dlatego łączy wszystkie te techniki i dzieli się sposobami na piękno i harmonię.

 

Na muzyczno-teatralny Wieczór dla Ukrainy zaprasza Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzesczu
Na muzyczno-teatralny Wieczór dla Ukrainy zaprasza Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzesczu
mat. prasowe

 

W niedzielę, 27 marca, Fundacja Kultury Zbliżenia oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają do Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku na wyjątkowe wydarzenie wspierające Fundację Gdańską i akcję #GdanskPomagaUkrainie. W programie dwa wydarzenia, z których dochód zostanie w całości przeznaczony na zbiórkę dla Ukrainy.

O godzinie 17:00 zobaczymy spektakl „Nic nas tu nie trzyma”. To realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki Adama i Ewy”, którą napisał Mark Twain w 1906 roku. Twain w sposób humorystyczny ukazał losy naszych prarodziców od momentu stworzenia aż do momentu wygnania z Raju. Marek Brand w swoim dramacie kładzie większy nacisk na relacje, jakie zachodzą pomiędzy naszymi bohaterami. Mówi o rodzącym się jednym z najsilniejszych uczuć w relacji ludzi - miłości. Akcja sztuki dzieje się w ogrodzie, którego właścicielem jest tajemniczy Pan. Czy Pan to Bóg? Czy losy naszych bohaterów są zdeterminowane kaprysami tajemniczego Pana? Marek Brand przedstawia własną, czasami nostalgiczną, ale nie pozbawioną humoru wersję Księgi Rodzaju.

Wykonanie: Teatr Zielony Wiatrak, tekst i reżyseria - Marek Brand, obsada: Ewa - Karolina Arczewska, Adam - Marek Brand, muzyka - Paweł Zagańczyk, konsultacje scenograficzne - Anna Molga.

O godzinie 19:30 odbędzie się koncert zatytułowany „Bo we mnie jest...”. Zabrzmią piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik w wykonaniu Karoliny Arczewskiej-Wincenciak, Usłyszeć będzie można piosenki wybitnych twórców, którym Artystka dzięki swoim interpretacjom nadawała emocjonalną barwę i sens. Czeka nas wieczór pełen muzyki ubranej w poezję, anegdoty i opowieści z życia jednej z najbarwniejszych postaci polskiej piosenki. Przy pianinie zasiądzie Ariel Suchowiecki.

Bilety: 35 zł jedno wydarzenie, 50 zł dwa wydarzenia. W celu rezerwacji należy przesłać wiadomość na adres marta.szumilowska.fkz@gmail.com,  zawierającą imię i nazwisko, nazwę wydarzenia (spektakl, koncert lub oba) i ilość wejściówek. W odpowiedzi otrzymają Państwo wiadomość zwrotną z informacją jak przelać pieniądze dla Fundacji Gdańskiej i w jaki sposób potwierdzić przelew. Po otrzymaniu przez organizatorów potwierdzenia przelewu, znajdą się Państwo na liście gości.

 

„Nasze magiczne Encanto” - animowany komputerowo film familijny Disneya z 2021 roku, którego reżyserami są Byron Howard i Jared Bush
„Nasze magiczne Encanto” - animowany komputerowo film familijny Disneya z 2021 roku, którego reżyserami są Byron Howard i Jared Bush
mat. dystrybutora

 

Na bezpłatne pokazy filmowe z ukraińskim dubbingiem, podczas których można zobaczyć bajkę „Nasze magiczne Encanto” do czwartku, 24 marca, zaprasza sieć kin Multikino (Gdańsk, al. Zwycięstwa 14; Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 63).

To opowieść o niezwykłej rodzinie Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście - w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją.

- Dla uchodźców z Ukrainy filmy będą wyświetlane oczywiście za darmo. Serdecznie zapraszamy najmłodszych widzów. Chcemy, żeby nasi goście, zwłaszcza dzieci, choć przez chwilę mogły odciąć się od tego, co przeżyły, i zanurzyły się w świecie magii - informuje Multikino.

Seanse trwają od 18 do 24 marca, początek o godz. 14:20. Wstęp wolny.

18 березня 2022 року в усіх кінотеатрах мережі Multikino показуватимуть мультфільм <<енканто:>> з українським дубляжем. Для біженців з України відвідування безкоштовне як у будні, так і у вихідні.

увагу: Білети на сеанси на українській мові доступні тільки в касах кінотеатрів. Нова анімація <<енканто:>> від Walt Disney Animation Studios розповідає історію про незвичайну родину Мадриґаль. Вони живуть у чарівному будиночку, захованому в горах Колумбії, у жвавому містечку під назвою Енканто. Магія Енканто благословила кожну дитину в родині унікальним подарунком: від суперсили до дару зцілення. Кожну дитину...окрім Мірабель. Однак, коли дівчина з'ясовує, що магії Енканто загрожує небезпека, Мірабель вирішує, що саме вона, єдина звичайна дитина родини Мадриґаль, має стати останньою надією на порятунок містечка.