• Start
  • Wiadomości
  • Zdrovve Love. Minister edukacji mówi o tysiącach skarg od rodziców. Prezydent Gdańska: - W całej Polsce takich skarg było tylko 34

Zdrovve Love. Minister edukacji mówi o tysiącach skarg od rodziców. Prezydent Gdańska: - W całej Polsce takich skarg było tylko 34

Czynności Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w gdańskich szkołach podstawowych to wynik zawiadomienia, które złożył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Nie podoba się program "Zdrovve Love". - Pan minister twierdzi, że do kuratoriów wpływają setki, a nawet tysiące skarg rodziców na działalność organizacji pozarządowych w szkołach, a najwięcej takich skarg było na Pomorzu - pisze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - W ciągu ostatnich 6 lat jedynie 3 skargi z 17 wskazanych to skargi rodziców.
11.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska: - Pan minister i prokuratorzy nie wiedzą, że Zdrovve Love w podstawówkach nie ma
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska: - Pan minister i prokuratorzy nie wiedzą, że Zdrovve Love w podstawówkach nie ma
źródło: facebook/Aleksadra Dulkiewicz

 

 

 

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz prowadzi swoje czynności z zawiadomienia ministra edukacji i nauki. Do 14 gdańskich szkół podstawowych skierowała pismo, w którym domaga się przesłania informacji wraz z dokumentacją na temat realizowanego w Gdańsku programu "Zdrovve Love".
Śledczy dali dyrektorom podstawówek 7 dni na to, by odpowiedzieli  na pytania m.in. o to, czy zajęcia "Zdrovve Love" były realizowane w ich szkołach, w oparciu o jaką podstawę i czy wymagana była zgoda rodziców. 


W sobotę, 12 lutego, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz do sytuacji odniosła się na swoim profilu na FB:

Czynności prokuratury w gdańskich szkołach podstawowych to wynik zawiadomienia, które złożył minister edukacji i nauki. #lexCzarnek w praktyce! Strach rodziców, uczniów i nauczycieli jest ogromny! W tej sprawie, a także w sprawie kłamstw ministra Przemysław Czarnek, rozmawiałam z Barbara Nowacka, Agnieszka Pomaska i Krystyna Szumilas. Pan minister twierdzi, że do kuratoriów wpływają setki, a nawet tysiące skarg rodziców na działalność organizacji pozarządowych w szkołach, a najwięcej takich skarg było na Pomorzu.


Dzięki posłankom wiemy, że to kłamstwo!! W ciągu ostatnich 6 lat jedynie 3 skargi z 17 wskazanych to skargi rodziców. Pozostałe to skargi od posłów, radnych czy organizacji takich jak #OrdoIuris, i to nie z zastrzeżeniami do konkretnych zajęć, a na temat zajęć, które dopiero miały odbyć. Żadnej szkole w Miasto Gdańsk nie wydano zaleceń. Stwierdzono, że wszystko w tym szkołach odbywało się zgodnie z prawem!!


W całej Polsce wpłynęły tylko 34 skargi w ciągu sześciu lat. 34 skargi na 29 tysięcy placówek oświatowych i 4,5 miliona rodziców, którzy mają dzieci w szkołach. Widać więc wyraźnie, że #lexCzarnek to ustawa polityczna, a pan minister nie działa dla dobra młodzieży. Chce po prostu odebrać rodzicom prawo do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.


Już wielokrotnie apelowaliśmy o wycofanie się rządu z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły. Apelujemy po raz kolejny, tym razem do prezydenta Andrzej Duda w sprawie veta dla #lexCzarnek. Nie ma naszej zgody na to, by ten bubel prawny miał decydować o przyszłości naszych dzieci!

 

 

Prezydent Gdańska wcześniej zwracała uwagę, że wszelkie zajęcia były dotychczas realizowane wyłącznie w... szkołach ponadpodstawowych, a nie w podstawówkach.

- Projekt "LexCzarnek" jeszcze nie został podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska na filmie opublikowanym na swoim społecznościowym profilu. - W całym tym zawiadomieniu jest jeden problem. Program, będący elementem edukacji dotyczącej zdrowia prokreacyjnego, nigdy w Gdańsku nie był realizowany w szkołach podstawowych.


"Zdrovve Love" to program edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży. Jest jednym z trzech modułów "Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017-2020" przyjętego uchwała Rady Miasta Gdańska Nr XL/117/17 z dnia 5 czerwca 2017 r. Jego realizacja została następnie przedłużona przez Radę Miasta Gdańska do 2025 roku.

Program jest całkowicie dobrowolny i skierowany do uczennic i uczniów pierwszych klas gdańskich szkół ponadpodstawowych. Obejmuje on obszar edukacji psychoseksualnej dotyczący zdrowia seksualnego człowieka oraz pełnienia odpowiednich ról w rodzinie. Realizowany jest w oparciu o podejście medyczne, a także najnowsze standardy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

 

 

Oto pełna treść pisma, które wpłynęło do dyrektorów gdańskich szkół podstawowych:

prokuratura

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?