Michał Weselak jako czwarty Polak w historii ukończył regaty Mini Transat

To mój żeglarski lot w kosmos i zdobycie żeglarskiego Everestu w jednym - pisze Michał Weselak, gdański żeglarz, na swoim profilu na FB, po ukończeniu transatlantyckich regat samotników na 6,5-metrowych jachtach. - Miasto Gdańsk dziękuję za możliwość reprezentowania Ciebie na świecie.
( Publikacja: 27.11.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański żeglarz po ukończeniu regat Mini Transat
Gdański żeglarz po ukończeniu regat Mini Transat
fot. Baptiste BLANCHARD / MINI TRANSAT LA BOULANGERE 2019

 

"Tak oto kończę najtwardsze, najtrudniejsze przedsięwzięcie mojego życia - regaty Mini Transat La Boulangère 2019! To mój żeglarski lot w kosmos i zdobycie żeglarskiego Everestu w jednym. Rozpiera mnie duma mogąc trzymać w ręku tak piękną flagę oraz nosząc herb mego rodzimego grodu - Miasto Gdańsk na moim głównym żaglu. Dzięki wsparciu mojego miasta i lokalnego środowiska razem stanęliśmy w szranki z oceanem i czołowymi oceanicznymi żeglarzami. Co najważniejsze razem stanęliśmy na starcie i na mecie tego szaleńczego wyścigu. Miasto Gdańsk dziękuję za możliwość reprezentowania Ciebie na świecie" - pisze Michał Weselak na swoim profilu na FB.

 

Mini Transat to transatlantyckie regaty samotników na jednokadłubowych 6,5 metrowych jachtach, organizowane są co dwa lata od 1977 roku. Trasa liczy około 4 tys. Mm i biegnie z Europy (na początku z Wielkiej Brytanii, od połowy lat 80-tych minionego wieku z Francji) na Karaiby, podzielona jest na dwa etapy z przystankiem na Maderze lub Wyspach Kanaryjskich.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 5 października, 87 żeglarzy wypłynęło z portu w La Rochelle.

 

Michał Weselak
Michał Weselak
fot. FB Michał Weselak Racing

 

32-letni Weselak jest absolwentem gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, mierniczym jachtów ORC i instruktorem. Do tej pory pływał w różnych klasach po Bałtyku, Adriatyku i Morzu Północnym. W Mini Transat startował w klasie Proto na jachcie „961”.

Na pokonanie pierwszego etapu o długości 1350 Mm do Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich gdańszczanin potrzebował 10 dni 12 godzin 50 minut 24 sekundy. Przepłynięcie drugiego etapu z Las Palmas do Le Marin na Martynice o długości 2700 Mm zajęło mu 17 dni 14 godzin 45 minut 27 sekund.

Ostatecznie Weselak został sklasyfikowany w klasie Proto na 15. pozycji na 22 jachty.


Michał Weselak na mecie drugiego etapu

 

 

 

W klasie Proto (22 jachty) na podium stanęli:

  1. François Jambou (Francja)
  2. Axel Tréhin (Francja)
  3. Morten Bogacki (Niemcy)

W klasie Serie (65 jachtów) w czołowej trójce znaleźli się:

  1. Ambrogio Beccaria (Włochy)
  2. Nicolas d'Estais (Francja)
  3. Benjamin Ferré (Francja)

Weselak jest czwartym Polakiem, który ukończył regaty Mini Transat. Wcześniej byli to Kazimierz Jaworski (1977), Jarosław Kaczorowski (2007) i Radosław Kowalczyk (2011).