Michał Weselak jako czwarty Polak w historii ukończył regaty Mini Transat

To mój żeglarski lot w kosmos i zdobycie żeglarskiego Everestu w jednym - pisze Michał Weselak, gdański żeglarz, na swoim profilu na FB, po ukończeniu transatlantyckich regat samotników na 6,5-metrowych jachtach. - Miasto Gdańsk dziękuję za możliwość reprezentowania Ciebie na świecie.
27.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański żeglarz po ukończeniu regat Mini Transat
Gdański żeglarz po ukończeniu regat Mini Transat
fot. Baptiste BLANCHARD / MINI TRANSAT LA BOULANGERE 2019

 

"Tak oto kończę najtwardsze, najtrudniejsze przedsięwzięcie mojego życia - regaty Mini Transat La Boulangère 2019! To mój żeglarski lot w kosmos i zdobycie żeglarskiego Everestu w jednym. Rozpiera mnie duma mogąc trzymać w ręku tak piękną flagę oraz nosząc herb mego rodzimego grodu - Miasto Gdańsk na moim głównym żaglu. Dzięki wsparciu mojego miasta i lokalnego środowiska razem stanęliśmy w szranki z oceanem i czołowymi oceanicznymi żeglarzami. Co najważniejsze razem stanęliśmy na starcie i na mecie tego szaleńczego wyścigu. Miasto Gdańsk dziękuję za możliwość reprezentowania Ciebie na świecie" - pisze Michał Weselak na swoim profilu na FB.

 

Mini Transat to transatlantyckie regaty samotników na jednokadłubowych 6,5 metrowych jachtach, organizowane są co dwa lata od 1977 roku. Trasa liczy około 4 tys. Mm i biegnie z Europy (na początku z Wielkiej Brytanii, od połowy lat 80-tych minionego wieku z Francji) na Karaiby, podzielona jest na dwa etapy z przystankiem na Maderze lub Wyspach Kanaryjskich.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 5 października, 87 żeglarzy wypłynęło z portu w La Rochelle.

 

Michał Weselak
Michał Weselak
fot. FB Michał Weselak Racing

 

32-letni Weselak jest absolwentem gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, mierniczym jachtów ORC i instruktorem. Do tej pory pływał w różnych klasach po Bałtyku, Adriatyku i Morzu Północnym. W Mini Transat startował w klasie Proto na jachcie „961”.

Na pokonanie pierwszego etapu o długości 1350 Mm do Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich gdańszczanin potrzebował 10 dni 12 godzin 50 minut 24 sekundy. Przepłynięcie drugiego etapu z Las Palmas do Le Marin na Martynice o długości 2700 Mm zajęło mu 17 dni 14 godzin 45 minut 27 sekund.

Ostatecznie Weselak został sklasyfikowany w klasie Proto na 15. pozycji na 22 jachty.


Michał Weselak na mecie drugiego etapu

 

 

 

W klasie Proto (22 jachty) na podium stanęli:

  1. François Jambou (Francja)
  2. Axel Tréhin (Francja)
  3. Morten Bogacki (Niemcy)

W klasie Serie (65 jachtów) w czołowej trójce znaleźli się:

  1. Ambrogio Beccaria (Włochy)
  2. Nicolas d'Estais (Francja)
  3. Benjamin Ferré (Francja)

Weselak jest czwartym Polakiem, który ukończył regaty Mini Transat. Wcześniej byli to Kazimierz Jaworski (1977), Jarosław Kaczorowski (2007) i Radosław Kowalczyk (2011).

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy