Regularnie tworzą się tu korki
Temat budowy bezkolizyjnego obiektu, który przebiegałby nad skrzyżowaniem łączącym obecnie kilka dzielnic, wraca co jakiś czas w debacie publicznej. Przez al. Armii Krajowej przejeżdżają m.in. mieszkańcy Ujeściska-Łostowic, Chełmu, Wzgórza Mickiewicza, ale też Oruni Górnej-Gdańska Południe, i zapewne jeszcze kilku innych. W związku z dużą ilością samochodów w tej okolicy regularnie dochodzi tu do zatorów drogowych.
Miasto szuka rozwiązań, by temu zapobiegać. Jednym z nich była zmiana organizacji ruchu, wprowadzona w ubiegłym roku, umożliwiająca kierowcom skręt w lewo z al. Armii Krajowej na al. Havla z dwóch pasów. Sytuacja nieco się poprawiła, ale problem pozostał.
Rekordy Mevo, otwarcie ekostrady i dopłaty do "elektryków"
Radni Miasta Gdańska z klubu Wszystko Dla Gdańska przygotowali w ostatnich dniach interpelację, w której apelują o to, by miasto wróciło do tematu budowy wiaduktu na skrzyżowaniu ul. Łostowickiej z al. Armii Krajowej.
- To skrzyżowanie, mówiąc wprost, bardzo się korkuje. Dlatego szukamy rozwiązania, które pomoże to miejsce udrożnić - zaznacza Katarzyna Czerniewska, przewodnicząca klubu WdG w Radzie Miasta Gdańska.
- Pomimo wprowadzonych usprawnień, takich jak modernizacja przejść dla pieszych czy sygnalizacji świetlnej, rosnący ruch powoduje, że obecne rozwiązania nie wystarczają. Dlatego apelujemy o przeprowadzenie analiz dotyczących możliwości budowy estakady - argumentują radni WdG.
Jest zgoda, będzie wielowariantowa koncepcja
Na interpelację zareagował Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki.
- Zgoda. To już czas, by powrócić do tematu budowy wiaduktu nad Łostowicką. Zlecimy przygotowanie wielowariantowej koncepcji, a w kolejnym etapie przystąpimy do projektowania - odpowiedział radnym wiceprezydent Grzelak. - Przypomnę, że obecnie realizujemy ulicę Nową Świętokrzyską, kończymy projektowanie Nowej Jabłoniowej, a wkrótce przystąpimy do przygotowania dokumentacji dla Nowej Bulońskiej Południowej. To pakiet kluczowych inwestycji dla Gdańska Południe - dodał.
Zdaniem wiceprezydenta Grzelaka, w tym właśnie kontekście warto ponownie podjąć temat budowy wiaduktu - jako uzupełnienie programu dla tej części miasta. Podkreśla on przy tym, że przygotowanie takiego przedsięwzięcia wymaga czasu: najpierw opracowania koncepcji, a następnie pełnej dokumentacji projektowej.
- Abyśmy byli gotowi również do ubiegania się o środki zewnętrzne - dodaje.
Przewodnicząca Katarzyna Czerniewska podkreśla z kolei, iż jest to potężny proces inwestycyjny, który będzie wymagał dużych nakładów finansowych.
- Czekamy zatem na wyniki analiz i koncepcji wykonanych przez ekspertów, i odpowiedzi na to, jak powinna zostać poprowadzona ewentualna estakada - czy tylko w jedną stronę, czy w obu kierunkach. Naszym celem jest poprawa przepustowości tego skrzyżowania. Chcemy pomóc mieszkańcom, którzy stoją tam w korkach - zaznacza.
Ekostrada na finiszu. Do ułożenia ostatnia warstwa nawierzchni
Pierwsze analizy przed dwoma laty
W 2023 roku Miasto zleciło przygotowanie "kompletnej analizy i prognozy ruchu w ciągu al. Armii Krajowej pod kątem wyboru wariantu, dla którego kryterium oceny będzie jego najlepsza efektywność, płynność i przepustowość". Specjaliści mieli przeanalizować następujące warianty:
- Budowa wiaduktu nad skrzyżowaniem al. Armii Krajowej z ul. Łostowicką i al. Vaclava Havla - pasy ruchu w obu kierunkach.
- Budowa wiaduktu w kierunku obwodnicy nad skrzyżowaniem al. Armii Krajowej z ul. Łostowicką - pasy ruchu w kierunku obwodnicy.
- Budowa lewoskrętu z al. Armii Krajowej w al. Vaclava Havla poprzez wydłużenie pasa.
Przy skrzyżowaniu ul. Łostowickiej i al. Armii Krajowej, na szerokim pasie zieleni, znajduje się rezerwa terenowa pod ewentualne podpory przyszłej kładki bądź wiaduktu.