• Start
  • Wiadomości
  • W stronę równości. Nagroda UE dla Uniwersytetu Gdańskiego

W stronę równości. Nagroda UE dla Uniwersytetu Gdańskiego

Uniwersytet Gdański otrzymał „EU Award for Gender Equality Champions”! Jest to nagroda, przyznawana przez Komisję Europejską za wybitne osiągnięcia w promowaniu równości płci w instytucjach akademickich i badawczych. UG został uhonorowany w ten sposób, jako jedyna uczelnia w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdy z czterech laureatów, oprócz statuetki, dostanie 100 tys. euro.
04.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
UGaward
Pamiątkowe zdjęcie ze statuetką nagrody. Od lewej: dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka; dr hab. Paweł Antonowicz; Ekaterina Zacharieva - komisarz UE ds. startupów, badań naukowych i innowacji; prof. Ewa Łojkowska; mgr Marta Dziedzic
fot. strona internetowa Uniwersytetu Gdańskiego

Plan równości płci

Gdańska uczelnia została nagrodzona w kategorii Newcomer Gender Equality Champions, w której brano pod uwagę organizacje niedawno wdrażające swój pierwszy Gender Equality Plan (GEP), czyli plan równości płci, i mogące wykazać największy postęp osiągnięty dzięki jego wdrożeniu.

Gala odbyła się w Brukseli. Z ramienia UG nagrodę odebrali: dr hab. Paweł Antonowicz - prorektor ds. Rozwoju i Finansów, prof. UG; prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG oraz mgr Marta Dziedzic.

Nagroda Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych dla kampanii Gdańsk Miastem Równości

Za co ta nagroda

- Jesteśmy dumne, że Komisja wyróżniła nasz plan równości płci. Jesteśmy jedyną uczelnią w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, która otrzymała to wyróżnienie - podkreśla prof. dr hab. Ewa Łojkowska. 

Doceniono działania UG w zakresie zwiększania liczby kobiet w gremiach decyzyjnych uczelni oraz na rzecz wspierania badań, w których uwzględniono perspektywę płci obiektu badań. W szczególności zwrócono uwagę na prowadzony w UG od trzech lat konkurs „Włączam płeć do badań”, skierowany do młodych naukowczyń i naukowców. Plan na lata 2022-2023 został stworzony przez interdyscyplinarny zespół i jest skierowany do wszystkich pracownic, pracowników oraz studentek i studentów UG.

Gdańsk Miastem Równości także dla biznesu - specjalny program partnerski

Sens kształcenia

Satysfakcję ma rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

- Bardzo się cieszę, że działania, które podejmujemy w Uniwersytecie Gdańskim na rzecz równości, są zauważane i doceniane także przez Komisję Europejską - mówi prof. Stepnowski. 

Jedną z ostatnich takich inicjatyw jest ufundowanie Nagrody Rektora im. Joanny Schopenhauer, przyznawanej wybitnym profesorkom, które w badaniach naukowych uwzględniają perspektywę płci obiektu badań. Płeć w badaniach ma znaczenie! 

Zdaniem prof. Stepnowskiego, bez zrozumienia dla innych i otwartości nie można mówić o sensie kształcenia uniwersyteckiego. 

- Dlatego dziękuję prof. Ewie Łojkowskiej i wszystkim, którzy wspierają działania Senackiej Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności, Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita i każdą inicjatywę, dzięki której możemy promować i wdrażać działania na rzecz równości płci, a także, mam nadzieję, inspirować inne uczelnie - dodaje rektor UG.

Gdańsk w Brukseli: Witalij Kliczko z Nagrodą im. Pawła Adamowicza

Dla równouprawnienia

Była to już trzecia edycja nagrody. „EU Award for Gender Equality Champions” przyznawana jest w czterech kategoriach. Oprócz Uniwersytetu Gdańskiego, laureatami zostali:

Komisja Europejska, w ramach programu „Horyzont Europa”, uznaje równość płci w badaniach naukowych i innowacjach za priorytet, wprowadzając zasady, które zapewniają jego realizację. 

Jednym z nich jest wymóg, aby wszystkie instytucje szkolnictwa wyższego, organizacje badawcze i organy publiczne z państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych posiadały plan na rzecz równouprawnienia płci (GEP) jako minimalne kryterium - tzw. kryterium kwalifikowalności GEP, uprawniające do udziału w programie ramowym.

TV

Tytuł Opiekunki Roku 2024 przyznany