• Start
  • Wiadomości
  • Miasto ogłosiło ponowny przetarg na budowę torowiska w tzw. ulicy Nowej Warszawskiej

Miasto ogłosiło ponowny przetarg na budowę torowiska w tzw. ulicy Nowej Warszawskiej

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła drugi przetarg na budowę nowego torowiska, które połączy al. Pawła Adamowicza Al. Vaclava Havla. Pierwszy konkurs Miasto unieważniło ze względu na zbyt wysokie ceny, jakie zaoferowali potencjalni oferenci. Zdecydowano też, by tę inwestycję podzielić na dwa etapy. Właśnie ogłoszono konkurs na realizację pierwszego z nich.
16.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Torowisko w ulicy tzw. Nowej Warszawskiej połączy się z torowiskiem, które właśnie powstaje wzdłuż al. Pawła Adamowicza
Torowisko w ulicy tzw. Nowej Warszawskiej połączy się z torowiskiem, które właśnie powstaje wzdłuż al. Pawła Adamowicza
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W ubiegłym tygodniu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wysłała do dziennika  urzędowego Unii Europejskiej dokumenty przetargowe dotyczące pierwszego etapu inwestycji. Przetarg ukaże się na platformie przetargowej DRMG w najbliższych dniach. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, prace powinny zakończyć do końca 2020 r.

 

Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W jaki sposób podzielono realizację tzw. Nowej Warszawskiej?

I etap - skrzyżowanie al. Havla z ul. Łódzką

W tym etapie przebudowane zostanie skrzyżowanie al. Havla z ul.  Łódzką, które uwzględni nie tylko budowę torów tramwajowych na tym odcinku, ale także jezdni i ścieżki rowerowej. Wybudowany zostanie też przystanek przy ul. Łódzkiej. Jeśli procedura przetargowa przebiegać będzie bez zakłóceń, zakończenie robót budowlanych planowane jest na koniec 2020 r.

II etap - dokończenie trasy tramwajowej z pętlą przy skrzyżowaniu ulic Jabłoniowej i Adamowicza

Co ważne, planowane są już działania związane z drugim etapem, obejmującym pozostałe dwa odcinki linii tramwajowej, od przystanku przy ul. Łódzkiej do pętli Jabłoniowa/ al. Pawła Adamowicza. Ogłoszenie postępowania dla tej części inwestycji planowane jest w drugiej połowie roku. Z kolei realizacja powinna zakończyć się do grudnia 2021 r.

Nowa Warszawska. Jest decyzja w sprawie trasy tramwajowej - budowa w dwóch etapach

 

 

Cała, zaplanowana nowa linia tramwajowa będzie miała długość około 2 km. Przystanki dla pasażerów zaplanowano w pobliżu skrzyżowania z także planowaną ul. Unruga, ul. Piotrkowską i al. Havla. Wzdłuż torowiska będzie można poruszać się rowerem. W ciągu ul. Nowej Warszawskiej, przy torach, powstanie bowiem ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych. Dla potrzeb obsługi torowiska, powstanie także tzw. droga technologiczna.

 

Budowa Nowej Warszawskiej. Osiem firm zainteresowanych realizacją tej inwestycji


Budowa Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A, który jest współfinansowany z funduszy unijnych. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku