• Start
  • Wiadomości
  • Miasto Gdańsk przyjazne przedsiębiorcom. Wygrywamy Ranking „Gmina na 5!”

Miasto Gdańsk przyjazne przedsiębiorcom. Wygrywamy Ranking „Gmina na 5!”

W najnowszym raporcie „Gmina na piątkę! Dobre praktyki w obsłudze przedsiębiorców” Gdańsk znalazł się na pierwszym miejscu, a w związku z tym, że zajmuje w tym zestawieniu czołowe miejsca od 3 lat, został przez badaczy wyróżniony tytułem „Złotej Gminy”.
20.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Witryna internetowa Miasta Gdańsk
Witryna internetowa Miasta Gdańsk


Czym jest ranking?

Jak piszą autorzy dorocznego raportu ranking gmin został stworzony na podstawie zmiennych, które mają znaczący wpływ na decyzję przedsiębiorcy bądź inwestora o wyborze danej gminy na miejsce działalności lub ulokowania kapitału. Kryteria wzięte pod uwagę pokazują, czy poszczególne gminy propagują rozwój przedsiębiorczości i są przyjazne dla biznesu.


Co oceniano?

Badanie zostało przeprowadzone na początku 2020 roku. Jak piszą w raporcie jego autorzy, składało się z dwóch podstawowych elementów. Jednym z nich była ocena użyteczności oficjalnych stron internetowych badanych gmin.

Drugim elementem była ocena kontaktu drogą elektroniczną z przedstawicielami badanych urzędów przy użyciu metody „tajemniczego klienta”. Ta część badania odbyła się w języku polskim i angielskim. Badanie to polega na wcieleniu się w rolę potencjalnego inwestora/przedsiębiorcy, który chce się skontaktować z badanymi jednostkami (kontakt przeprowadzany jest bez informowania ich o badaniu). Taka metoda została użyta w celu uzyskania jak najbardziej obiektywnych wyników.


Metodyka badania

Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu ankiety z zerojedynkowymi kryteriami oceny dla większości pytań. Składały się na nie:

  • ocena witryn internetowych (OWI)
  • ocena odpowiedzi na maile w języku polskim
  • ocena odpowiedzi na maile w języku angielskim


Kto prowadził badania?

Ranking „Gmina na 5!” firmowany jest przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, a badania prowadzone były przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa SGH. Grupa gmin zakwalifikowanych do Badania została wybrana w oparciu o ranking Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej dla Gospodarki Narodowej opracowanego przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

rankAutorzy raportu zaznaczają, że rok 2020 był dla polskich gmin rokiem szczególnym. To czas zmian, w którym wiele z samorządów doświadczyło nowych wyzwań, to jest czas swoistego egzaminu.

- Wirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, wprowadził ogromne trudności w organizacji wielu procesów. Wielu gminom udało się pogodzić funkcjonowanie urzędów z wyzwaniami czasu epidemii globalnej, lecz wielu również sprawiło to utrudnienia

- czytamy w raporcie.

Zobacz cały RAPORT

 

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami