• Start
  • Wiadomości
  • Miasto Gdańsk kupiło już książki za 400 tys. zł, żeby pomóc księgarniom podczas epidemii

Miasto Gdańsk kupiło już książki za 400 tys. zł, żeby pomóc księgarniom podczas epidemii

28 lokalnych wydawnictw i księgarń uzyskało wsparcie miasta w ramach Gdańskiego Funduszu Wydawniczego. W wyniku II edycji specjalnej pomocy dla branży wydawniczej w czasie pandemii zostało zakupionych 451 unikalnych tytułów w łącznym nakładzie 6 972 sztuk. Przeznaczono na ten cel 252 753, 34 zł. Wcześniej, w I edycji Gdańskiego Funduszu Wydawniczego, Miasto kupiło książki za ponad 147 tys. złotych.
30.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Część wystawy tytułów w kultowej księgarni Sztuka wyboru , która funkcjonuje w Garnizonie we Wrzeszczu
Część wystawy tytułów w kultowej księgarni "Sztuka wyboru", która funkcjonuje w Garnizonie we Wrzeszczu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Gdański Fundusz Wydawniczy ma na celu wsparcie księgarzy i wydawnictw, którzy podobnie jak inni przedsiębiorcy, borykają się problemami finansowymi wywołanymi przez epidemię COVID-19. Fundusz skupuje wartościowe książki z gatunku literatury pięknej, nauk humanistycznych i społecznych, poezję, reportaż oraz książki dla dzieci i młodzieży. Zakupione wydawnictwa to nie tylko książki, a także albumy i płyty CD.

 

451 tytułów, 6 972 wydawnictw

Wybrano wydawnictwa związane z Gdańskiem oraz te odgrywające ważną rolę na rynku wydawniczym. Pośród beneficjentów II edycji Gdańskiego Funduszu Wydawniczego znajduje się m.in. Księgarnia Muza, Księgarnia Koliber, Firmin Księgarnia Artystyczna, Jednostka Kultury (Sztuka Wyboru), Szafa Gdańska, Ogród sztuki czy Gdańska Księgarnia Naukowa. Niektóre  z 129 zakupionych tytułów to: „Weiser Dawidek” autorstwa Pawła Huelle, „Z niejednej półki. Wywiady” autorstwa Michała Nogasia, „Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945”, zbiór reportaży autorstwa Olgi Dębickiej.

Zakupione wydawnictwa przeznaczone zostaną m.in. na nagrody w konkursach organizowanych lub współorganizowanych przez Gdańsk oraz wyposażenie filii bibliotecznych i filii bibliotek szkolnych. Tytuły zakupione w ramach funduszu mogły także otrzymać osoby odwiedzające Gdański Szlak Kulinarny biorące udział w akcji promocyjnej Gdańskiego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Wsparcie miasta 

Już po raz drugi gdańscy księgarze mogli liczyć na wsparcie miasta w czasie pandemii. Podczas pierwszej edycji pomoc uzyskały 22 lokalne wydawnictwa i księgarnie. Za kwotę 147 463,90 zł zakupiono wówczas 129 tytułów, na które składało się 3 377 książek. 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże