Miasto 2020. Tłum gdańszczan na spotkaniu z prezydentem

Blisko tysiąc osób przyszło w poniedziałkowy wieczór do gmachu Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance na 10. Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan. Prezydent Paweł Adamowicz przedstawił wyniki konsultacji społecznych poświęconych inwestycjom w latach 2015 - 2020.
15.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Widownia Filharmonii Bałtyckiej była wypełniona do ostatniego miejsca.

W tych konsultacjach wzięło udział 1050 osób. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniach, a chcieli wyrazić swoje zdanie na temat proponowanych inwestycji, bądź zgłosić własne pomysły - mogli wypełnić ankiety na stronie gdansk.pl. Jak się okazało, cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Wypełniono ich w sumie aż 6132! Dokładne wyniki można znaleźć tutaj: Inwestycje do 2020 r. Wiadomo czego chcą gdańszczanie.

- Za nami dobry rok dla Gdańska. W ciągu ostatnich 12 miesięcy oddaliśmy m.in. 11 nowych boisk i uruchomiliśmy tramwaj na Piecki Migowo - wyliczał prezydent Adamowicz. - W przyszłym roku, w kwietniu, powinniśmy już przejechać tunelem pod Martwą Wisłą. Kończymy inwestycje z dotychczasowego budżetu unijnego i przygotowujemy się do kolejnego, ale też i ostatniego (stąd konsultacje poświęcone proponowanym inwestycjom do 2020 r. - red.). Wspólnie udało nam się dużo zrobić, ale mamy świadomość, że wciąż bardzo dużo jest do zrobienia - dodał.

 

Dostrzec wolontariuszy

Było to jubieuszowe - dziesiąte - Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Znaczącą część uczestników stanowili przedstawiciele Rad Dzielnic, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, a także duchowni i urzędnicy miejscy.

W trakcie uroczystości wręczono wyróżnienia i nagrody dla najaktywniejszych wolontariuszy i firm działających na rzecz wolontariatu w Gdańsku. Wolontariuszką Roku okrzyknięto Paulinę Mrozik, działającą m.in. w fundacji DrClown, a Wolontariuszem Roku – Marka Pieńkowskiego ze stowarzyszenia Studencka Odpowiedzialność Społeczna. Najlepszym Kooordynatorem Wolontariuszy została Klaudia Suliborska z fundacji Mam Marzenie. Nagrodzono też firmę Energa za zachęcanie pracowników i wspieranie ich działalności wolontaryjnej, a także Klub Wolontariatu przy Gimnazjum nr 29 za aktywność wolontariacką w szkołach. Wyróżnienia trafiły do Zuzanny Dubiak z Centrum Wolontariatu Caritas i Estery Wielgat z "Mrowiska".

Wystąpienie prezydenta Adamowicza było nastawione na promocję postaw obywatelskich.

Prezydent Gdańska nagrodził też organizacje pozarządowe. W kategorii "Interesuję się, chcę wiedzieć" wyróżniono Stowarzyszenie Dla Siedlec za prowadzenie dzielnicowego portalu dlasiedlec.pl, w kategorii "Angażuję się, chcę uczestniczyć"- Fundację 50 Aleja, za współorganizację miejskich wydarzeń m.in. pikników seniora. Fundacja Cudów Szafa została doceniona za prowadzenie Targu Możliwości, a była to kategoria "Mam pomysł, chcę działać".

Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta nagrodzono za organizację spotkań i dyskusji o historii i przyszłości dzielnicy – w kategorii "Mam opinię, chcę się wypowiedzieć", a "Młody potencjał" dostrzeżono w Fundacji Zabawa i Poznanie.

 

Dzielnicowi radni na “tak”

Tadeusz Leksycki - przewodniczący zarządu Dzielnicy Brętowo - już po raz dziewiąty uczestniczył w Dorocznym Spotkaniu Obywatelskim Gdańszczan.

- Panuje tu fantastyczna atmosfera - mówi Leksycki. - Przyjechaliśmy sporą grupą, bo aż 15 radnych. Przedstawione dziś przez prezydenta wyniki konsultacji nie zaskoczyły mnie. Aktywnie uczestniczymy w podobnych spotkaniach, dlatego znamy potrzeby i bolączki mieszkańców. Teraz trzymamy kciuki za realizację zapowiadanych inwestycji.

Zdaniem Renaty Wypasek - dyrektor Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku - konsultacje z mieszkańcami, poświęcone inwestycjom w mieście w najbliższych pięciu latach, były dobrym pomysłem.

- W Gdańsku bardzo dużo się dzieje. Widać, że miasto się rozwija, że edukacja jest na bardzo dobrym poziomie - uważa Wypasek. - To, co się w ostatnim czasie wydarzyło w szkołach to efekt wspólnych konsultacji społecznych. Nie ma barier, nie ma przeszkód, wiceprezydent Piotr Kowalczuk, który odpowiada w Gdańsku za edukację, jest zawsze tam gdzie go potrzebujemy. Wyniki konsultacji pokazały, że rozwój edukacji pójdzie w dobrym kierunku, aczkolwiek trudno przewidzieć, czy sytuacja się nie zmieni, bo przecież ważna jest sytuacja w kraju.

Na scenie co chwila pojawiały się nowe osoby - po to by odebrać nagrody m.in. za działalność w wolontariacie. Tutaj - laureaci konkursu Aktywni w mieście.

O potrzebie organizacji spotkań obywatelskich, takich jak to w gmachu filharmonii, mówiła z kolei Halina Gostomska, radna Rady Dzielnicy Piecki Migowo. Dodała przy tym, że prezydent Adamowicz spotkań ze społecznikami "nie żałuje". - Można się wielu rzeczy dowiedzieć, wymienić poglądy z innymi osobami, a także... ochłonąć od domowych i służbowych obowiązków - podkreśliła pani Halina.

- Jako radni dzielnicowi spotykamy się tutaj co roku. To fajny pomysł, bo możemy porozmawiać, pouzupełniać swoją wiedzę i powymieniać się doświadczeniami. To naprawdę przydatne – mówił Marian Menczykowski, przewodniczący Dzielnicy Chełm.

Jadwiga Weiher - radna dzielnicy Kokoszki - przyznała z kolei, że jest zadowolona z tego, co dzieje się w jej dzielnicy w ostatnim czasie.

- To, co zostało zaplanowane - zrobiono, a i perspektywy dotyczące naszej dzielnicy wyglądają bardzo dobrze - zaznaczyła Weiher. -  Gdańsk pięknieje. I kiedy zwiedzamy europejskie stolice to w zasadzie nie widzimy różnicy, nasze miasto nie odbiega od “normy”.

Światełko Betlejemskie

W gmachu filharmonii pojawili się też harcerze, którzy tradycyjnie przekazali na ręce prezydenta Gdańska Betlejemskie Światełko Pokoju. Tegoroczne hasło towarzyszące światełku to "Zauważ człowieka". Udział harcerzy w spotkaniu miał szczególny kontekst: jedna z najpotrzebniejszych zdaniem gdańszczan inwestycji - most na Wyspę Sobieszewską - ma być zrealizowana m.in. po to, by za 8 lat było możliwe zorganizowanie tam Światowego Zlotu Skautów “Jamboree 2023”. Starania Gdańska o organizację tej imprezy są na najlepszej drodze, a dodatkowo ze strony polskiej zostały poparte m.in. przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Harcerze przekazali na ręce prezydenta Adamowicza tradycyjne Betlejemskie Światełko Pokoju.

 

Daleko od Syberii

Na doroczne spotkanie z prezydentem przyszli także członkowie gdańskiego oddziału Związku Sybiraków.

- Co roku jest tu bardzo sympatycznie i miło. Widać, że wszyscy dobrze się tu bawią. Prezydent wszystkim wytłumaczył o co chodzi, co robimy i co budujemy w najbliższej przyszłości. Była mowa m.in. o moich Siedlcach, więc jestem zadowolona - podkreślała Zofia Kłoczko ze Związku Sybiraków.


Świątecznie z Justyną Steczkowską

Podczas tegorocznego spotkania obywatelskiego wystąpiła Justyna Steczkowska. Artystka zaśpiewała swój największy przebój "Dziewczyna Szamana", a także utwory z ostatniej płyty. W trakcie występu wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój wykonując kilka popularnych polskich kolęd. Na koniec... przeszła się po widowni i podzieliła z obecnymi opłatkiem.

Justyna Steczkowska na koniec nie tylko dała koncert, ale też podzieliła się z widzami opłatkiem.

Zobacz także;

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku