• Start
  • Wiadomości
  • Nowe Mevo być może jeszcze w tym roku. Do dyspozycji ponad 4 tys. rowerów

Nowe Mevo być może jeszcze w tym roku. Do dyspozycji ponad 4 tys. rowerów

System mieszany, we flocie przynajmniej tysiąc tradycyjnych rowerów, kontrakt na 6 lat, decentralizacja ładowania baterii, abonament nie wyższy niż 30 zł - to główne założenia nowego systemu Mevo, które zespół projektowy przedstawił na spotkaniu z mieszkańcami metropolii we wtorek 12 stycznia. Dobiega końca ogłoszony w kwietniu 2020 r. dialog konkurencyjny, w którym bierze udział trzech potencjalnych wykonawców. W najbliższych dniach zostaną oni zaproszeni do składania ofert. Nowe Mevo obejmie swoim zasięgiem wszystkie dotychczasowe gminy.
12.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
System roweru publicznego Mevo ostanie ponownie uruchomiony w tym roku
System roweru publicznego Mevo ostanie ponownie uruchomiony w tym roku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

We wtorek, 12 stycznia, odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami metropolii poświęcone przyszłości publicznego roweru Mevo. Podczas poprzednich spotkań i warsztatów użytkownicy rowerów przedstawiali swoje rekomendacje i propozycje zmian w nowym systemie. Tym razem zespół projektowy, złożony m.in. z oficerów rowerowych, specjalistów ds. zamówień publicznych i finansów oraz prawników, przedstawił główne założenia nowego systemu. Zostały one wypracowane podczas dialogu konkurencyjnego z trzema wybranymi firmami. 

 

Dialog konkurencyjny na finiszu

W grudniu 2020 r. zakończyły się rozmowy z potencjalnymi wykonawcami Mevo w ramach dialogu konkurencyjnego. W spotkaniach brały udział trzy firmy:

  • konsorcjum BikeU i Freebike,
  • firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo,
  • Nextbike Polska

Potencjalni wykonawcy przedstawili swoje możliwości techniczne i wspólnie z zespołem projektowym pracowali nad rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla mieszkańców metropolii. Kolejnym krokiem jest zaproszenie wykonawców uczestniczących w dialogu do składania ofert, co planowane jest na drugą połowę stycznia br.

Od momentu wysłania zaproszenia wykonawcy będą mieli 30 dni na przesłanie ofert. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych - dialog konkurencyjny jest poufny. Wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie 6-letniej umowy planowane jest na marzec. Z zapowiedzi potencjalnych wykonawców wynika, że system mógłby ruszyć do końca 2021 r. 

 

System mieszany. Usługa, a nie dostawa

Zgodnie z rekomendacjami mieszkańców przedstawionymi podczas warsztatów i spotkań, a także po przeprowadzeniu szczegółowych analiz (Analiza modelu funkcjonowania SRM Mevo, Analiza przyłączy elektrycznych, Analiza finansowo-ekonomiczna SRM Mevo, Analiza rozwiązań dot. funkcjonowania SRM Mevo), a także na podstawie badań ankietowych użytkowników Mevo, zostały wypracowane główne założenia nowego Mevo. 

Mevo 2.0 będzie systemem mieszanym złożonym z 4099 rowerów, przy czym przynajmniej 1000 stanowić będą rowery tradycyjne. Infrastruktura oraz rowery będące w posiadaniu OMGGS zostaną wykorzystane w nowym systemie. W przeciwieństwie do Mevo 1.0 tym razem zamawiana będzie usługa, a nie dostawa rowerów. Oznacza to, że operator otrzymuje zapłatę za usługę w równych ratach za każdy miesiąc działania systemu. System ładowania baterii będzie zdecentralizowany. 

Bez zmian pozostanie system zwrotu rowerów. Będzie można zwracać je, tak jak do tej pory, również poza stacjami. System będzie działał w sezonie 9+3, czyli przez 9 miesięcy - 100 proc. floty, od grudnia do końca lutego - 50 proc. floty. 

Abonament będzie kosztował nie więcej niż 30 zł. W ramach tej opłaty będzie można korzystać przez 60 minut z rowerów elektrycznych i 120 minut z rowerów tradycyjnych dziennie. 

System swoim zasięgiem obejmie 16 gmin: dotychczasowe 14 (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo) i dodatkowo Kolbudy oraz Kosakowo.

oprac. KG

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy