• Start
  • Wiadomości
  • Medale Wolności Słowa przyznane w Gdańsku. Nagroda specjalna dla Mariana Turskiego. WIDEO i ZDJĘCIA

Medale Wolności Słowa przyznane w Gdańsku. Nagroda specjalna dla Mariana Turskiego. WIDEO i ZDJĘCIA

Ustanowiona została w trosce o dojrzałą debatę publiczną, utrzymanie w Polsce wolności słowa i promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz głoszących je osób. Laureatami nagrody Fundacji Grand Press zostali Agnieszka Jankowiak–Maik, Adam Bodnar i Andrzej Poczobut. Specjalny Medal Wolności Słowa za świadectwo życia trafił do Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, historyka, dziennikarza i działacza społecznego.
30.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności przyznano Medale Wolności Słowa w trzech kategoriach: Media, Instytucja, Obywatel. Nagrodą mogły zostać uhonorowane osoby dbające w przestrzeni publicznej o dobro wspólne, zwłaszcza poprzez działalność: obywatelską, społeczną; publiczną, kulturalną, artystyczną, naukową; dziennikarską i publicystyczną.

Kategoria Instytucja

Adam Bodnar odebrał Medal Wolności Słowa w kategorii Instytucja
Adam Bodnar odebrał Medal Wolności Słowa w kategorii Instytucja
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Laureatem Medalu Wolności Słowa w kategorii Instytucja został Adam Bodnar były rzecznik praw obywatelskich, który pochylał się zarówno nad sprawami zwykłego obywatela, jak i fundamentalnymi kwestiami niezawisłości sądów, trójpodziału władzy oraz niezależności mediów. Nagrodę w tej kategorii wręczyła Viera Jourova, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nominowani byli także Paweł Grzesiowski i Ewa Wrzosek.

 

Kategoria Media

poczobut
Nagrodę w kategorii Media w imieniu Andrzeja Poczobuta odebrał Bartosz Wieliński
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Medal Wolności Słowa w kategorii Media trafił do Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej" na Białorusi, który nie ustaje w ujawnianiu działań reżimu Łukaszenki, za co białoruskie władze uwięziły go już po raz drugi. Statuetkę w imieniu redakcyjnego kolegi odebrał Bartosz Wieliński. Nagrodę w tej kategorii wręczył Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu Press.

Nominowani byli także Piotr Pacewicz i Jarosław Jabrzyk.

 

Kategoria Obywatel

Medal w kategorii Obywatel z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz otrzymała Agnieszka Jankowiak-Maik
Medal w kategorii Obywatel z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz otrzymała Agnieszka Jankowiak-Maik
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Laureatką nagrody w kategorii Obywatel została Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, znana jako Babka od Histy, uczącą młodych ludzi, czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu.

- Patrząc na nazwisko laureatki myślę, że chodzi o przyszłość, o to, jak będzie wyglądało pokolenie tych, którzy dziś opuszczają szkoły. Chodzi o to, żeby obywatele byli świadomi, znali historię, ale myśleli także o przyszłości. Aby były to osoby, które będą chciały sięgać po książki, które będą wiedziały, co oznacza wolność słowa i wolność mediów – mówiła wręczając nagrodę w kategorii Obywatel prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Wraz z prezydent Gdańska na scenie podczas wręczenia nagrody obecni byli także prezydenci Poznania, Sopotu, Darłowa, Gdyni, Białegostoku, Wrocławia i marszałek województwa pomorskiego.

Kategoria Obywatel należała do kobiet. Nominowane były także Katarzyna Augustynek i Olga Tokarczuk.

Nagroda specjalna

turowicz
Marian Turski był obecny w Gdańsku dzięki połączeniu online
fot. www.gdansk.pl


Specjalny Medal Wolności Słowa za świadectwo życia trafił do Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, historyka, dziennikarza i działacza społecznego, od 1958 kierownika działu historycznego i publicysty tygodnika „Polityka”, autora przejmującego przemówienia „Auschwitz nie spadło z nieba” wygłoszonego podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jak wspomniała Weronika Mirowska, prezes Fundacji Grand Press, Marian Turski to osoba, która jest synonimem wszystkich trzech kategorii, wspaniały obywatel, człowiek instytucja i człowiek mediów.


Galę prowadził Piotr Kraśko, dziennikarz TVN. Wręczenie nagród przeplatano występami artystów. Robert Janowski, Renata Przemyk, Janusz Radek, Michał Szpak i Anna Wyszkoni zaśpiewali z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.

Transmisję na żywo z gali można było śledzić na kanale TVN 24, na Facebooku, na stronach głównych: Onet.pl, Wyborcza.pl, a także na miejskim portalu gdansk.pl.

ZOBACZ CAŁĄ UROCZYSTOŚĆ

 

Organizator: Fundacja Grand Press Miasto gospodarz: Miasto Gdańsk Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Miasto Kraków, Miasto Wrocław, Miasto Sopot, Miasto Białystok, Miasto Darłowo, Miasto Poznań, Miasto Gdynia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Główny patron medialny: „Press” Patroni medialni: TVN 24, „Gazeta Wyborcza”, Radio Zet, Onet, Wirtualna Polska, Miesięcznik Kraków Partnerzy gali: Film Garden, Cocosound, Nemiroff, Mielżyński.