• Start
  • Wiadomości
  • Marszałek województwa przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok. Gdańsk nie wyłonił laureatów

Marszałek województwa przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok. Gdańsk nie wyłonił laureatów

Aigner, Bykowska, Figura - z nagrodami marszałka. Najlepszym przedstawieniem ubiegłego roku okazał się „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka wystawiony przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku. Laureatów Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska nie udało się wyłonić w tradycyjnym terminie.
( 27.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl Teatru Wybrzeże Karmaniola  otrzymał aż dwie nagrody marszałka - za reżyserię - Paweł Aigner oraz za główną rolę żeńską - Agata Bykowska
Spektakl Teatru Wybrzeże "Karmaniola" otrzymał aż dwie nagrody marszałka: za reżyserię - Paweł Aigner oraz za główną rolę żeńską - Agata Bykowska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Najciekawsze przedstawienie 2019 roku? Wybitna osobowość artystyczna? Najwartościowsze trendy w sztuce? Co roku marszałek województwa i prezydent Gdańska składali w marcu (27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru) życzenia i wręczali, na uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże, nagrody ludziom teatru za ich pełną pasji pracę i talent. 

Niestety, tegoroczna uroczystość - gala wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska - ze zrozumiałych powodów nie odbędzie się w planowanym terminie.

Nieco dłużej przyjdzie nam też poczekać na ogłoszenie laureatów Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska.

 

Nagrody Teatralne Marszałka - laureaci

Nagrody Teatralne Marszałka to ważne podsumowanie minionego roku na pomorskich scenach i wskazanie – co może być zachętą dla widzów – najciekawszych przedstawień, osobowości artystycznych i trendów. 

Tegorocznymi laureatami zostali:

 

Paweł Aigner - reżyser spektaklu Karmaniola  w Teatrze Wybrzeże
Paweł Aigner - reżyser spektaklu "Karmaniola" w Teatrze Wybrzeże
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Paweł Aigner za reżyserię operetki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże;

 

Genialna Agata Bykowska w Karmanioli
Genialna Agata Bykowska w "Karmanioli"
fot. mat. pras.


Agata Bykowska
za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa"w Teatrze Wybrzeże;

Katarzyna Figura jako Fedra
Katarzyna Figura jako Fedra
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu „Fedra" Jeana Racine`a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

 

Nagroda im. prof. Jana Ciechowicza

Do rosnącego grona laureatów Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza, dedykowanej młodym, rokującym wielkie nadzieje artystom, dołączyła Monika Janik, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych kreacji na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Monika Janik
Monika Janik
mat. pras.

Przedstawienie Roku 2019

Laur za Przedstawienie Roku 2019 trafił do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku za spektakl „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

 

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska

Otrzymują ją autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są również trzy równorzędne nagrody indywidualne oraz nagroda honorowa – teatru, w którym odbyła się najlepsza premiera teatralna otrzymuje dzieło sztuki.

Ponieważ laureatów nagrody wybiera specjalnie powołana Kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów - która w tym roku, ze względu na zagrożenie pandemią koronawirusa i ogłoszenie stanu epidemii, nie miała możliwości obradowania. 

Procedura wyboru laureatów więc zostaje przesunięta na czas po ustaniu zagrożenia. Nagrody tradycyjnie wręczy laureatom prezydent Gdańska, ale daty jeszcze nie ustalono.

 

Teatr Wybrzeże. “Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” - odkurzony Moniuszko rozbawił publiczność do łez