• Start
  • Wiadomości
  • Marszałek Józef Piłsudski został patronem dwóch szkół w Gdańsku

Marszałek Józef Piłsudski został patronem dwóch szkół w Gdańsku

Technikum nr 2 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 otrzymały imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obie szkoły wchodzą w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. Uroczystość w której udział wzięli m.in. przedstwaiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się w piątek, 23 listopada.
24.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W szkole swoją siedzibę ma Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręgu Gdańskiego
W szkole swoją siedzibę ma Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręgu Gdańskiego
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1, w którego skład wchodzą obie szkoły, imię marszałka Józefa Piłsudskiego nosi od 2002 r., choć- w pewnym sensie od roku 1935. Przy ul. Augustyńskiego 1, w pierwszej siedzibie CKU nr 1, w latach 1922-1939 mieściło się jedyne w Wolnym Mieście Gdańsku Gimnazjum Polskie, które w 1935 roku otrzymało za patrona właśnie Marszałka. Przez lata szkoła przechodziła różne transformacje (łącznie z przeprowadzką w 2005 r. do obecnej siedziby - przy ul. Hallera 16/18, lecz można powiedzieć, że CKZiU nr 1 w Gdańsku kontynuuje tradycje gimnazjum powstałego w pierwszej połowie XX wieku.

Na mocy uchwały, którą podjęli radni 25 października br. podczas sesji Rady Miasta dwie szkoły, które wchodzą w skład CKZiU czyli Technikum nr 2 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 2, także mogą dumnie nosić takie samo imię.


Dyrektor Różycki otrzymał Order Honorowy Piłsudczyków za krzewienie zasług i pamięci o Józefie Piłsudskim
Męski uścisk dłoni w chwilę po otrzymaniu Orderu Honorowego Piłsudczyków. Na zdj. d yrektor Dariusz Różycki, po prawej Stanisław Śliwa - generał Związku Piłsudczyków
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Podczas szkolnej uroczystości wielokrotnie przywoływano postać marszałka Piłsudskiego jako osoby niezwykłej i wybitnej. Osoby, która swoją postawą życiową dawała dowód ogromnego poświęcenia i umiłowania kraju. Marszałek dał się poznać zarówno jako odważny dowódca, jak i przewidujący polityk, m.in. dlatego szkoła pragnie popularyzować wiedzę o swoim patronie, ale też przypominać uczniom o wyznawanym przez Piłsudskiego systemie wartości, którego fundamentem było umiłowanie ojczyzny.

Szkoła od kilku lat czynnie uczestniczy w uroczystościach organizowanych w naszym mieście z okazji rocznicy urodzin i śmierci Józefa Piłsudskiego, które odbywają się przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. Uczniowie są też stałymi bywalcami gdańskiej Parady Niepodległości.   

Dyrektor Dariusz Różycki otrzymał od Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Order Honorowy Piłsudczyków za krzewienie zasług Józefa Piłsudskiego dla Polski. Order wręczył Stanisław Śliwa, generał Związku Piłsudczyków. Warto dodać, że placówka szkoły jest Piłsudczykom dobrze znana. W szkole swoją siedzibę ma Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręgu Gdańskiego.


W trakcie uroczystości miało miejsce odsłonięcie popiersia Marszałka. Szkoła od lat ma dobre relacje ze Związkiem Piłsudczyków RP, któremu pomaga upamiętniać osobę i czyny marszałka Józefa Piłsudskiego
W trakcie uroczystości miało miejsce odsłonięcie popiersia Marszałka. Szkoła od lat ma dobre relacje ze Związkiem Piłsudczyków RP, któremu pomaga upamiętniać osobę i czyny marszałka Józefa Piłsudskiego
Dominik Paszliński/gdansk.pl

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim