• Start
  • Wiadomości
  • Marsz Godności Białorusinów Trójmiasta. Bądźmy solidarni

Marsz Godności Białorusinów Trójmiasta. Bądźmy solidarni - wtorek godz. 18.30

We wtorek, 9 sierpnia, w Gdańsku odbędzie się Marsz Godności Białorusinów Trójmiasta. Jest to wyraz protestu przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, a zarazem okazanie solidarności i wsparcia dla więźniom politycznym i wszystkich poszkodowanym przez białoruski reżimem. Zbiórka o godz. 18.30 przy Fontannie Neptuna na Długim Targu.
08.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ubiegłoroczny marsz poparcia dla Wolnej Białorusi, który przeszedł ulicami Gdańska
Ubiegłoroczny marsz poparcia dla Wolnej Białorusi, który przeszedł ulicami Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Sfałszowane wybory prezydenckie

Ostatnie wybory prezydenckie odbyły się w Białorusi 9 sierpnia 2020 r. Zostały one sfałszowane, w wyniku czego władzę w tym kraju utrzymał panujący tam od dziesięcioleci dyktator Aleksandr Łukaszenka. Dwa lata temu przez Białoruś przeszła fala demonstracji, które dyktatura brutalnie stłumiła. Do więzienia trafiło wiele osób. Tysiące Białorusinów zmuszone zostały do emigracji.

Uchodźcy polityczni chcą przypomnieć w Gdańsku i innych polskich miastach o drugiej rocznicy sfałszowanych przez reżim wyborów prezydenckich. Marsz Godności jest też okazją do wyrażenia solidarności z represjonowanymi i pokazania, że idea wolnej i demokratycznej Białorusi wciąż jest żywa. W tym roku powagę sytuacji wzmaga wojna w Ukrainie. Agresję Putina wspiera bowiem reżim Łukaszenki.

“Białoruś ma w tej chwili swój Sierpień” - tłum gdańszczan na wiecu poparcia z walczącą Białorusią 

Marsz Godności Białorusinów Trójmiasta

We wtorek, 9 sierpnia, Białorusini z Trójmiasta zapraszają na Marsz Godności, upamiętniający drugą rocznicę wyborów prezydenckich i początek protestów z 2020 r. 

– To okazja, żeby wszyscy, którym nie jest obojętne to, co się dzieje u naszych sąsiadów Białorusinów, wyrazili swoje poparcie dla wolności i demokracji – mówi Kacper Dziekan z Działu Projektów Obywatelskich ECS, ekspert ds. wschodnich. – Dołączając do Białorusinów mieszkających w Trójmieście wyrazimy solidarność, a jednocześnie wsparcie dla więźniów politycznych oraz wszystkich poszkodowanych w walce z reżimem.
 
Organizatorem marszu jest Białoruskie Towarzystwo Kulturalne „Chatka”. 

Kultura kontra dyktatorzy. Gdańskie spotkanie sieci ICORN, która daje prześladowanym artystom 

Zbiórkę zaplanowano o 18.30 przy fontannie Neptuna w Gdańsku. Przemarsz rusza o godz. 19.00 ulicą Długą, ul. Wały Jagiellońskie, Hucisko, ul. Wały Piastowskie na Plac Solidarności przy Europejskim Centrum Solidarności, gdzie odbędzie się wiec solidarności.

 

9 жніўня запрашаем усіх беларусаў Труймяста на Марш Годнасці, прысвечаны гадавіне выбараў 2020 года і пачатку беларускіх пратэстаў.

Пачатак збору ў 18:30 каля фантана Нептуна ў Гданьску. Рух калоны пачнецца ў 19:00.

Маршрут пройдзе ад фантана па вул. Длугай да Еўрапейскага Цэнтра Салідарнасці.