• Start
  • Wiadomości
  • Mariusz Waras znów komentuje polityczną rzeczywistość. Wściekły Łukaszenka i poddani

Mariusz Waras znów komentuje polityczną rzeczywistość. Wściekły Łukaszenka i jego poddani

Jego głos znów jest słyszalny - Mariusz Waras, trójmiejski malarz, projektant, artysta street-artowy, od blisko dwudziestu lat jeden z najważniejszych twórców tego światowego nurtu, znany jako m-city, wykonał mural z wizerunkiem znienawidzonego przywódcy Białorusi.   
( 20.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najnowszy mural Mariusza Warasa komentuje wydarzenia na Białorusi
Najnowszy mural Mariusza Warasa komentuje wydarzenia na Białorusi
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Mariusz Waras w GGM - artysta opowiada o wystawie „Mobilki”

 

Mariusz Waras to absolwent ASP w Gdańsku i wykładowca Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku Malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu. Prace Warasa zdobią ściany miast na całym świecie. Jego głos jest słyszalny również w historycznej przestrzeni Stoczni Gdańskiej, gdzie od lat na murach - najpierw budynku WL4, teraz okolic Mlecznego Piotra - komentuje polityczną rzeczywistość Polski.

Tam też powstała najnowsza praca artysty - przed namalowanym na ścianie wizerunkiem Aleksandra Łukaszenki, którego czerwona wykrzywiona we wściekłym grymasie twarz “gryzie ziemię” - klęczą, oddając pokłon, figury żołnierzy. Ich hełmy i broń rozrzucone leżą wokół.   

 

“Białoruś ma w tej chwili swój Sierpień” - tłum gdańszczan na wiecu poparcia z walczącą Białorusią

 

W poprzednich latach Waras komentował poczynania wielu polskich polityków. Ironicznych portretów doczekali się Jarosław Kaczyński, Piotr Gliński, Jan Szyszko czy Antoni Macierewicz. Do osobliwego panteonu dołączył ostatnio - były już - minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

 

Mariusz Waras jeszcze raz trafnie o rzeczywistości. Nowy portret na WL4

 

Minister zdrowia Szumowski
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. Autor: Mariusz Waras
fot. FB Mariusz Waras