• Start
  • Wiadomości
  • Małgorzata Niezabitowska oprowadzała po wystawie stałej ECS

Małgorzata Niezabitowska oprowadzała po wystawie stałej ECS

Małgorzata Niezabitowska - dziennikarka, pisarka i scenarzystka teatralna, rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego w latach 1989-1991, była jednym uczestników wydarzeń, którzy w poniedziałek, 3 czerwca, oprowadzali zwiedzających po wystawie stałej ECS i dzielili się swoimi wspomnieniami.
03.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Małgorzata Niezabitowska jako jeden ze świadków historii oprowadzała zwiedzających po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności
Małgorzata Niezabitowska jako jeden ze świadków historii oprowadzała zwiedzających po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

 

Małgorzata Niezabitowska pisała m.in. w „Tygodniku Solidarność”, który w 1981 roku zaczął wydawać Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

- W ramach Porozumień Sierpniowych było obiecane, że może powstać „Tygodnik Solidarność”. Ale były to czasy, kiedy bardzo mocno działała cenzura, a cała komunikacja była kontrolowana przez państwo. Był monopol papieru - jeżeli chciało się wydawać gazetę, trzeba było mieć pozwolenie, drukarnię i przydział papieru. Dlatego „Solidarność” musiała walczyć o swój tygodnik - podkreślała dziennikarka. - Lech Wałęsa w swoim sławnym przemówieniu na koniec strajku, kiedy mówił: „mamy nasze niezależne, samorządne związki zawodowe”, dodał także „będziemy mieli nasze pismo, które będziemy niezależnie, bez cenzury wydawać”. To „bez cenzury” było zbyt optymistyczne, ale na pewno nie było cenzury wewnętrznej.

 

Z00_2585
Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

 

Dziennikarka dokumentowała stan wojenny, fotografując i pisząc relacje, które pocztą dyplomatyczną trafiały na Zachód, gdzie były szeroko publikowane przez media, m.in. we Francji i we Włoszech.

W latach 1989-1991 pełniła funkcję rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego.

 

Z00_2625
Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

 

Małgorzata Niezabitowska - pracowała m.in. dla paryskiej „Kultury” czy amerykańskiego „National Geographic”. W Polsce pisała dla pism o różnorodnej tematyce, jak „Zwierciadło”, „Kultura” czy „Przegląd Katolicki”. Była autorką scenariusza serialu telewizyjnego „Punkt widzenia” oraz tekstów piosenek, m.in. dla zespołu Kombi. W 1980 roku napisała sztukę „Polskie lato, polska jesień” o strajku w Stoczni Gdańskiej i powstaniu Solidarności, której wystawienie uniemożliwiła cenzura. Należy do grona osób, których dary znajdują się w archiwum ECS.

Czytaj:

Szymon Hołownia: Kiedy pomagasz, świat staje się lepszy także dla Ciebie

Profesor Andrzej Blikle radzi: kupujcie samotne banany

Kuba Wojewódzki: wszystko co jasne i dobre w moim życiu wydarzyło się po 1989 roku

Tomasz Sekielski: Będzie kontynuacja tematu pedofilii w kościele. Nowy film ukaże się jesienią

Debata wokół książki “Pielgrzymki papieskie w czasach PRL”

 

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA