• Start
  • Wiadomości
  • MEVO na ulicach 14 miast metropolii - po południu ruszamy w drogę

MEVO na ulicach 14 miast metropolii - po południu ruszamy w drogę

Długo wyczekiwany system rowerów publicznych MEVO wystartuje we wtorek, 26 marca, ok. godz. 13.30 - równolegle z oficjalną uroczystością z udziałem partnerów projektu, która odbędzie się przed wejściem na sopockie molo. Każdy miłośnik publicznego jednośladu będzie tam mile widziany! Aplikacja już do pobrania.
25.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1224 rowery MEVO opuszczają dziś swoją stację przejściową pod Stadionem Energa Gdańsk by rozjechać się po miastach i gminach
1224 rowery MEVO opuszczają dziś swoją stację przejściową pod Stadionem Energa Gdańsk by rozjechać się po miastach i gminach
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W przeddzień uruchomienia systemu roweru metropolitalnego ponad 1200 jednośladów MEVO opuści swoją tymczasową “przystań” pod Stadionem Energa Gdańsk, by trafić (proporcjonalnie) do 14 gmin uczestniczących w projekcie.

Docelowo MEVO będzie największym w Europie systemem rowerów publicznych złożonym wyłącznie z rowerów wspomaganych elektrycznie (4080 sztuk), ale na razie użytkownicy w metropolii korzystać będą z 30 proc. floty (1224 szt.). Dla gdańszczan oznacza to 600 rowerów do dyspozycji.

Terminarz projektu, który w imieniu samorządów realizuje Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, od początku zakładał podział prac dla wykonawcy i operatora systemu, firmy Nextbike Polska na II etapy.

- W pierwszym otrzymaliśmy kompletny system teleinformatyczny, infrastrukturę postojową i 30 proc floty. Drugi etap to będzie już tylko dostawa pozostałych rowerów, a system będzie systematycznie aktualizowany - tłumaczy Dominik Makurat z Zespołu ds. Systemu MEVO Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - O terminie dostawy rowerów będziemy informować na bieżąco.

Już na bank. Rower metropolitalny MEVO wystartuje 26 marca


Oficjalne uruchomienie MEVO zaplanowano o godz. 13.30 przy wejściu na molo w Sopocie. Mniej więcej w tym czasie każdy będzie mógł już wypożyczyć rower. Oczywiście pod warunkiem, że najpierw uiści jednorazową opłatę inicjacyjną (10 zł) i wybierze dogodny plan taryfowy. Warto już dziś dobrać do swoich potrzeb jedną z taryf zawartych w cenniku, dostępnym na stronie internetowej roweru publicznego i zarejestrować w gronie użytkowników. Od rana, 26 marca, można już ściągać aplikację i wnosić opłaty. 

 

Z tyłu roweru MEVO znaleźć można wszystkie potrzebne do wypożyczenia informacje
Z tyłu roweru MEVO znaleźć można wszystkie potrzebne do wypożyczenia informacje
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Sposobów wypożyczenia roweru są trzy:

  • skanowanie za pomocą aplikacji kodu QR umieszczonego z tyłu roweru,
  • poprzez sparowaną wcześniej z kontem kartą zbliżeniową (bankomatową, miejską)
  • aż po telefon do biura obsługi klientów (czynne całą dobę). W tym ostatnim przypadku wystarczy podać pracownikowi BOK pięciocyfrowy numer jednośladu widniejący nad wspomnianym QR kodem, numer telefonu do biura także widnieje w tym miejscu.

Do udziału we wtorkowej uroczystości przy sopockim molo, oprócz oficjalnych gości i dziennikarzy, zaproszono także kilkaset osób, które testowały MEVO przed odbiorem systemu przez OM G-G-S. Jednak inicjację długo wyczekiwanego systemu roweru publicznego uczcić może w tym gronie każdy entuzjasta tego metropolitalnego projektu.

W ramach poczęstunku przewidziano babeczki z flagami UE (bez środków unijnych nie byłoby MEVO), kawę, herbatę i gorącą czekoladę.

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim