Łyżwiarstwo synchroniczne to odmiana łyżwiarstwa figurowego, w którym uczestniczą drużyny składające się zazwyczaj z 16 osób (regulamin dopuszcza od 12 do 20 osób a w młodszych grupach 8-16 dzieci). Drużyna prezentuje program do muzyki w trakcie którego wykonuje kilkanaście obowiązkowych elementów, m.in. koła, intersekcje, blok. Pokaz - w zależności od kategorii wiekowej - może trwać od ponad 2 do 4 minut. Sędziowie oceniają synchronizację ruchów wszystkich członków drużyny, technikę jazdy oraz jakość artystyczną.
- Dyscyplina jest dosyć mocno sfeminizowana, ale w teamach mogą jeździć zarówno kobiety jak i mężczyźni - wyjaśnia Bartosz Zielenkiewicz z SKF Iceskater Gdańsk, jednego z najprężniej działającego w Polsce klubu łyżwiarstwa synchronicznego. - Dwa lata temu Polski Związek Łyżwiarstwa figurowego powołał Juniorską Kadrę Narodową w łyżwiarstwie synchronicznym, którą tworzy drużyna Ice Fire Junior z Gdańska.
O tym, jak piękną i ciekawą dyscypliną sportu jest łyżwiarstwo synchroniczne kibice będą mogli się przekonać w sobotę i niedzielę, 18-19 stycznia. W tych dniach w gdańskiej hali Olivia odbędzie się czwarta edycja międzynarodowych zawodów Hevelius Cup. W imprezie udział weźmie rekordowa liczba 52 teamów z 10 krajów.
- Zaprezentuje się około tysiąc zawodniczek i zawodników w 9 kategoriach w tym po 8 drużyn w najwyższych kategoriach JUNIOR ISU i SENIOR ISU. wśród których wystąpią dwa fińskie teamy (Helsinki Rockettes, Team Unique) mające na swoim koncie tytuły mistrzów świata - zaznacza Zielenkiewicz.
W kategoriach JUNIOR ISU i SENIOR ISU drużyny zaprezentują po dwa programy: krótki (SHORT PROGRAM) w sobotę (18 stycznia) i dowolny (FREE PROGRAM) w niedzielę (19 stycznia). W pozostałych kategoriach zespoły wystąpią tylko raz w programie dowolnym (FREE PROGRAM).
Program zawodów:
- sobota, 18 stycznia, godz. 16:00-22.30 - w programie dowolnym zaprezentują się teamy w kategoriach JUNIOR B, JUVENILE, PRE-JUVENILE , ADULT oraz JUNIOR ISU i SENIOR ISU w programie krótkim
- niedziela, 19 stycznia, godz. 14:00-20.00 - w programie dowolnym zaprezentują się teamy w kategoriach JUNIOR-B, BASIC NOVICE, MIXED AGE, NOVICE ADVANCED, oraz JUNIOR ISU i SENIOR ISU w programie dowolnym
W trakcie przerw na odświeżanie lodu organizator przygotował konkursy z nagrodami dla publiczności zgromadzonej na trybunach, otwarte będą także punkty gastronomiczne i stoiska z gadżetami okolicznościowymi związanymi z zawodami / łyżwiarstwem.
Organizatorem zawodów są SKF Iceskater oraz Stoczniowiec Gdańsk.
Bilety do nabycia w kasach hali Olivia i Internecie:
- bilety dwudniowy
- normalny 30 zł
- ulgowy 15 zł (dzieci i młodzież szkolna powyżej 6 roku życia, studenci, emeryci)
- do 6 lat 1 zł
- bilet jednodniowy
- normalny 20 zł
- ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież szkolna powyżej 6 roku życia, studenci, emeryci)
- o 6 lat 1 zł
Teamy i kategorie w jakich wystąpią uczestnicy zawodów:
SENIOR ISU
1. Ice Storm - Australia
2. Skating Graces - Niemcy
3. Amber - Łotwa
4. Helsinki Rockettes - Finlandia
5. Team Unique - Finlandia
6. Team Illumination - Holandia
7. Team Ice United - Holandia
8. Starlight - Szwajcaria
JUNIOR ISU
1. Iceskateers Elite - Australia
2. Team Mirum - Hiszpania
3. Ice Infinity - Finlandia
4. Team Reflections - Finlandia
5. Ice Steps - Finlandia
6. Jeanne D'arc - Francja
7. Ice Fie Poland - Polska
8. Starlight Junior - Szwajcaria
NOVICE ADVANCED ISU
1. Skating Graces Novice - Niemcy
2. Sapphire- Hiszpania
3. Aurora Borealis - Finlandia
4. Ice Fantasy - Finlandia
5. Dynamique - Finlandia
6. Dream Steps - Finlandia
NOVICE BASIC
1. Amberlight - Łotwa
2. Team Illuminice - Holandia
3. Ice Fire Novice - Polska
4. Le Soleil SP3 Basic Novice - Polska
JUNIOR B
1. Adelaide Ice Magic Junior - Australia
MIXED AGE
1. Butterfl'ice - Niemcy
2. Linnaea Borealis - Finlandia
3. Moonlights - Finlandia
4. Team Illuminique - Holandia
5. Ice Angels - Holandia
6. Ice Fire Mixed Age - Polska
7. Frozen Fenix Mixed Age - Polska
8. Skadi - Polska
9. Ice Shadows - Polska
10. Team Ice Phoenix - Szwajcaria
JUVENILE
1. Ice Evolution - Belgia
2. Golden Diamonds - Finlandia
3. Team Illumini's - Holandia
4. Ice Dancing Flames - Polska
5. Amber Ice Two - Polska
6. Le Soleil Juvenile - Polska
7. Ice Fire Juvenile - Polska
PRE-JUVENILE
1. Team Illumiloops - Holandia
2. Amber Ice One - Polska
3. Le Soleil Pre-Juvenile - Polska
4. Ice Fire Pre-Juvenile - Polska
ADULT
1. Adelaide Ice Magic Adult - Australia
2. Le Soleil Adult - Polska
3. Ice Fire Adult A - Polska
4. Ice Fire Adult B - Polska