11. AstroCamera. Lubisz robić zdjęcia i jesteś pasjonatem astronomii? Weź udział w konkursie

Do 30 kwietnia można zgłaszać najpiękniejsze zdjęcia nieba na międzynarodowy konkurs astrofotograficzny AstroCamera. To już 11. edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Hevelianum. Zdjęcia do konkursu można nadsyłać w trzech kategoriach: Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego oraz Astrokrajobraz.
01.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie gwiazd na niebie
"Molekularne chmury w konstelacji Cefeusza", autor Utkarsh Mishra (Indie). Zdjęcie wyróżnione w konkursie AstroCamera 2022 w kategorii "Obiekty Głębokiego Nieba"
mat. Hevelianum/ AstroCamera

Jakie są nagrody w konkursie?

Kolejna edycja AstroCamera wystartowała w sobotę, 28 stycznia, w 412. rocznicę urodzin Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma i browarnika, patrona Hevelianum. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie autorów najciekawszych zdjęć obiektów astronomicznych obserwowanych z Ziemi.

Hevelianum. Ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd” dla uczniów szkół podstawowych

O randze i prestiżu gdańskiego wydarzenia świadczy to, że amerykański portal space.com zaliczył AstroCamerę do 10 najlepszych konkursów astrofotograficznych.
 
W tegorocznej edycji konkursu każdy laureat otrzyma statuetkę AstroCamery. Przewidziane są również nagrody pieniężne. 
 
W kategorii “Obiekty Głębokiego Nieba” 1. miejsce - 2000 zł, 2. miejsce - 1000 zł. W kategorii “Obiekty Układu Słonecznego” - 1. miejsce - 1000 zł, 2. miejsce - 700 zł. W kategorii “Astrokrajobraz” - 1. miejsce - 1500 zł, 2. miejsce - 1000 zł. 
 
We wszystkich wymienionych kategoriach nagroda za 3. miejsce wyniesie 500 zł. 

Jak zgłosić się do konkursu i kto oceni prace?

Regulamin 11. edycji konkursu AstroCamera oraz informacje dotyczące formularza zgłoszeniowego można przeczytać tu. 
 
Nadesłane prace oceni 10-osobowe jury, w którego skład wchodzą m.in. astronomowie z Hevelianum, profesjonalny astrofotograf, przedstawiciele Związku Polskich Artystów Fotografików, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz świata nauki. 
 
Krajobraz księżycowy przedstawiający egzotyczne formy
"Tron Obcego", autor Marcin Zając. Praca, która zdobyła 2. miejsce w kategorii "Astrokrajobraz" w ubiegłorocznej edycji konkursu
mat. Hevelianum / AstroCamera
Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszone zostaną w czerwcu

Zespół Bożego Ciała. Zobacz, jak Hevelianum remontuje unikalny gdański zabytek

Idea konkursu AstroCamera narodziła się w 2011 roku, który ogłoszony był Rokiem Jana Heweliusza ze względu na jego 400. rocznicę urodzin. Patron Hevelianum z wielką pasją rejestrował w najmniejszych szczegółach ważne zjawiska astronomiczne: zaćmienia, komety, plamy słoneczne. Był twórcą najdokładniejszych map Księżyca.
 
W ubiegłorocznej, jubileuszowej 10. edycji konkursu zgłoszono największą w dotychczasowej jego historii liczbę prac – 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów – 240 z całego świata. W sumie na wszystkie odsłony AstroCamera wpłynęło ponad 2,8 tysięcy zdjęć, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.
 
 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku