• Start
  • Wiadomości
  • Właściciele Portu Lotniczego Gdańsk do premiera: “protestujemy przeciw niszczeniu rynku lotniczego na poziomie lokalnym”

List właścicieli Portu Lotniczego Gdańsk do premiera: “protestujemy przeciw niszczeniu rynku lotniczego na poziomie lokalnym”

Właściciele gdańskiego lotniska zwrócili się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie się z pomysłu drakońskich podwyżek, jakie na wszystkie porty chce nałożyć Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Marszałek województwa pomorskiego i prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu podkreślają, że dodatkowe wysokie opłaty znacznie wpłyną na pogorszenie sytuacji lotniska, obciążą mieszkańców i zmniejszą atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną regionu.
22.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja prasowa w Porcie Lotniczym Gdańsk, 22 września 2021, przy mikrofonie Alan Aleksandrowicz zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
Konferencja prasowa w Porcie Lotniczym Gdańsk, 22 września 2021, przy mikrofonie Alan Aleksandrowicz zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
Fot. Port Lotniczy Gdańsk

 

"My, samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Województwa Pomorskiego, właściciele Portu Lotniczego Gdańsk, protestujemy przeciwko niszczeniu dobrze rozwijającego się rynku lotniczego na poziomie lokalnym i próbie przerzucenia skutków pandemii covid-19 na porty regionalne i linie lotnicze, a co za tym idzie na pasażerów, mieszkańców naszego regionu. Zdecydowanie sprzeciwiamy się jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd" - napisali we wspólnym liście szefowie samorządów województwa, Gdańska, Gdyni i Sopotu, który 22 września 2021 roku wysłany został do kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego. (pełna treść listu pod artykułem).

 

W trakcie konferencji prasowej poświęconej planom rządu wobec lotnisk, która odbyła się w terminalu gdańskiego lotniska, samorządowi współwłaściele lotniska powiedzieli m.in: 

Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego 

- Apeluję do polskiego rządu, aby zweryfikował stanowisko Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (w sprawie podwyżek opłat) w interesie pasażerów korzystających z Portu Lotniczego w Gdańsku i innych portów regionalnych w Polsce. Zależy nam na tym, by wzrost opłat nie spowodował likwidacji połączeń, z których tak obficie korzystali pasażerowie przed pandemią, ale także i w tym roku. 

 

Wojciech Szczurek prezydent Gdyni 

- Okres pandemii to był poważny cios dla tego segmentu transportu. Musimy robić wszystko, by go odbudowywać, by walczyć o każde kolejne, nowe połączenie w naszym trójmiejskim porcie lotniczym. Elementem jakości życia naszych mieszkańców jest mobilność transportowa, oparta także o połączenia lotnicze naszych portów regionalnych. Obawiamy się, że planowane podwyżki będą skutkować ograniczeniem liczby połączeń, a przez to ograniczeniem tego elementu życia, którzy zaakceptowali mieszkańcy Pomorza i innych regionów.

 

Alan Aleksandrowicz zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji

- Rozumiemy trudną sytuację finansową Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wybrano jednak najprostszy i najgorszy sposób jej poprawy. Obciążenie kolejnymi opłatami, w praktyce podatkami, które wpłyną na podwyższenie cen biletów, to osłabienie atrakcyjności i konkurencyjności lotniska. To działanie obniży też atrakcyjność inwestycyjną Pomorza. Wiele firm i wielu inwestorów decyduje się na Pomorze, ponieważ mamy gęstą siatkę połączeń, co jest atrakcyjne z punktu widzenia ekonomicznego. 

 

Marcin Skwierawski zastępca prezydenta Sopotu

- Przed pandemią ponad dziewięć milionów turystów odwiedzało co roku Pomorze, w tym 40 procent turystów zagranicznych. Nie da się budować potencjału gospodarczego i turystycznego bez turystów zagranicznych. A jesteśmy atrakcyjni dlatego, że mamy dobrze skomunikowane lotnisko, które jest dostępne dla każdego. 

Głos zabrał także Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk

 - Od 1994 roku walczymy o rozwój naszego regionu, by naszym mieszkańcom żyło się łatwiej. Nie chcemy pozwolić na to, żeby ta nasza praca poszła na marne. A ten czarny sen zaczyna się spełniać. Do końca września Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ma wysłać do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia ostateczne stanowisko w sprawie podwyższenia opłat.

PEŁNA TREŚĆ LISTU

Gdańsk, 22 września 2021

 

Pan Mateusz Morawiecki,
Prezes Rady Ministrów.

 

My, samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Województwa Pomorskiego,

właściciele Portu Lotniczego Gdańsk,

protestujemy przeciwko niszczeniu dobrze rozwijającego się rynku lotniczego na poziomie lokalnym i próbie przerzucenia skutków pandemii Covid-19 na porty regionalne i linie lotnicze, a co za tym idzie na pasażerów, mieszkańców naszego regionu.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd.

W pandemii linie lotnicze, porty i touroperatorzy każdego dnia walczą o przetrwanie. Dane finansowe wskazują na ich wielomilionowe straty. A zapowiadane podwyżki uderzą w nich wprost po raz kolejny. W praktyce mogą też zostać przeniesione na pasażerów w podwyższonej cenie biletów lotniczych. Pasażerowie są najmniej winni pandemii. Ponadto podwyżki wpłyną na spadek popytu na usługi lotnicze i osłabią cały polski rynek lotniczy. Bezpośrednio uderzą także w kondycję portów regionalnych i pogorszą sytuację lokalnej i całej polskiej gospodarki.

Linie lotnicze już zapowiadają wycofanie się z niektórych polskich lotnisk, czy też ograniczenie siatki połączeń. To w praktyce niszczenie budowanego przez lata polskiego rynku lotniczego.

Wzrost opłat (terminalowej oraz trasowej) ponoszonych przez linie lotnicze motywowany jest zapełnieniem luki w przychodach dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Luka ta powstała w konsekwencji znaczącego ograniczenia ruchu lotniczego będącego wynikiem wstrzymania połączeń lotniczych w wyniku pandemii Covid-19. W krajach o dużo bardziej rozwiniętym rynku lotniczym, jak Niemcy czy Hiszpania, koszty te zostały zrekompensowane odpowiednikom Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przez pomoc rządową. Tymczasem w Polsce, poprzez planowaną podwyżkę, koszty te  mają zostać w całości przerzucone na klientów linii lotniczych, mieszkańców Polski oraz turystów. Brak podobnego jak w wielu krajach europejskich instrumentu wsparcia, który pozwoliłoby na uniknięcie podwyżek cen biletów, budzi nasze zdumienie i zaniepokojenie. 

Domagamy się zrewidowania pomysłu na podniesienie opłat, który będzie miał katastrofalne skutki. Apelujemy też o merytoryczne, skuteczne i równoprawne konsultacje.

 

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańsk

Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni

Jacek Karnowski Prezydent Sopotu

TV

Rusza budowa przejścia naziemnego przez Podwale Grodzkie. Jak będą przebiegać prace?