• Start
  • Wiadomości
  • Lekarze w kwarantannie. Samorząd lekarski zbiera pieniądze na wynajem pokoi dla medyków

Lekarze w kwarantannie. Samorząd lekarski zbiera pieniądze na wynajem pokoi dla medyków

Pokoje, mieszkania, pomieszczenia, w których lekarze będą mogą bezpiecznie przebyć kwarantannę to potrzeba, na zrealizowanie której środki zbiera obecnie samorząd lekarski. Na konto gdańskiej Okręgowej Izby Lekarskiej wpłynęło jak dotąd na ten cel prawie 14 tys. złotych. 
( 25.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lekarze potrzebują miejsc poza domem w którym w izolacji ochronić bliskich od zażenia koronawirusem
Lekarze potrzebują miejsc poza domem rodzinnym, w których będą mogli odizolować się od swoich bliskich chroniąć ich od zarażenia koronawirusem
Fot. Pixabay

 

 

“Miejsce pracy lekarza aktualnie naraża go na zarażenie poprzez kontakt z niezdiagnozowanym nosicielem wirusa COVID-19. Niezbędnie są środki w postaci kombinezonów, maseczek hepa czy materiałów dezynfekcyjnych. Mając do nich nieograniczony dostęp lekarz jest w stanie skutecznie bronić się przed zakażeniem. Rzeczywistość jest inna, brakuje wszystkiego, a lekarze słyszą od przełożonych, że mają oszczędzać. Tylko co oszczędzać? Środki ochrony czy siebie i swoje rodziny?” - napisał do lekarzy Dariusz Kutella prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. 

 

Kwarantanna. W Gdańsku 2 tysiące adresów pod codziennym nadzorem policji

 

- Lekarze są obecnie grupą najbardziej narażoną na skutki epidemii - mówi prezes Dariusz Kutella. -  Samorząd lekarski zdecydował się na zbiórkę pieniędzy, za które kupimy środki ochrony i będziemy mogli wynająć miejsca noclegowe dla lekarzy potrzebujących izolacji po pracy od swojej rodziny i bliskich, z którymi w normalnych warunkach mieszkają. Część z nich mieszka na co dzień z rodzicami w podeszłym wieku, obciążonymi różnymi schorzeniami i nie chce ich zakazić. Stąd niełatwe decyzje aby się na czas epidemii wyprowadzić z domu. 

Poszukiwanie mieszkań dla lekarzy i zbiórka finansów na ten cel to inicjatywa lekarki Marty Michowskiej z Zakładu Etyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Akcję w mediach społecznościowych koordynują: Dorota Starościak i Bożena Pieczka (Maria Bomaria). 

 

dobryplakat

 

 

Część pieniędzy ze zbiórki pomocowej dla pracowników polskiej ochrony zdrowia zostanie przeznaczona na wynajem mieszkań dla lekarzy objętych kwarantanną, ale potrzeb jest dużo więcej: to także posiłki, środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji niezbędne do codziennej pracy z pacjentami.

- Zbieramy cały czas informacje od lekarzy i osób zarządzających jednostkami medycznymi o ich potrzebach - mówi prezes Kutella. - Czekamy też na sygnały od naszych koleżanek i kolegów. Część środków na ten cel uruchomiła Izba ze swojego budżetu, to ok. 20 tys. zł. Tyle może wydać prezes bez zgody Prezydium czy Rady Lekarskiej Izby, a w miarę potrzeb sięgniemy uchwałą tych organów po rezerwę budżetową.

 

Konto Okręgowej Izby Lekarskiej do wpłat: Santander Bank Polska SA

69 1090 1102 0000 0000 1000 4314

przelew z dopiskiem "Koronawirus" 

 

Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku o obecnej sytuacji epidemicznej

 

Na Pomorzu do samorządu lekarskiego należy obecnie ponad 13 tys. lekarzy, dwie trzecie z nich jest czynnych zawodowo. 

- Na razie trudno oszacować ilu z nich będzie potrzebowało izolacji poza domem - dodaje Dariusz Kutella. - Ale wiemy, że taka potrzeba będzie. Zapewnienie lekarzom takich miejsc przekłada się tak naprawdę na bezpieczeństwo nas wszystkich. Dlatego Izba już rozmawia z placówkami i osobami, które mogłyby wynająć lekarzom pokoje lub mieszkania.

Na 24 marca 2020 roku na koncie OIL w Gdańsku pod hasłem "Koronawirus" znajduje się 13 923,06 zł.