Rywal doszczętnie rozbity, piąte zwycięstwo z rzędu, Lechia samodzielnym liderem

W piątek, 15 marca, na Polsat Plus Arenie Gdańsk lider pierwszej ligi grał z ostatnim zespołem tabeli. Było widać różnicę? Zdecydowanie. Co prawda pierwszego gola gdańszczanie zdobyli z rzutu karnego, trzeci był samobójczy, ale to oni rządzili i dominowali na boisku. Zasłużenie wygrali z Zagłębiem Sosnowiec 4:0 i z 47 punktami dorobku zostali samodzielnym liderem - wyprzedzają o 2 punkty drugą w tabeli Arkę Gdynia.
15.03.2024

Rola faworyta

Lechia była faworytem i z tego zadania wywiązała się znakomicie. Atakowała od samego początku. Jeszcze nieskutecznie, ale dała znak rywalom: uważajcie.

Już w 1. minucie Miłosz Kałahur zagrał wzdłuż pola karnego Zagłębia, ale żadnemu z trzech nadbiegających jego kolegów nie udało się dobiec do piłki.

W 13. minucie z kontrą ruszył Camilo Mena, który po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów strzelił, piłkę odbił do przodu bramkarz gości Ołeksij Szewczenko, z asekuracją zdążył Hubert Matynia, za którym jak cień podążał Maksym Chłań.

Prowadzenie z karnego

W 26. minucie rzut rożny dla Lechii. Do piłki w polu karnym najwyżej wyskoczył Iwan Żelizko, uderzył głową, ale sędzia Piotr Rzucidło przerwał akcję i wskazał na "jedenastkę". W całej sytuacji Ołeksij Dowhij zagrał piłkę ręką.

Piłkarze Zagłębia protestowali, bezskutecznie, arbiter nawet nie podszedł do VAR.

Na pierwszym planie siatka bramki, przed nią rzucający się bramkarz, w tle strzelający piłkarz i leciąca piłka
Tomasz Neugebauer skutecznie wykonuje rzut karny

Do wykonania rzutu karnego podszedł Tomasz Neugebauer. Uderzył silnie i precyzyjnie po ziemi w swoje lewo. Bramkarz rzucił się tam gdzie trzeba, ale piłki nawet nie musnął. 1:0 dla Lechii.

W 42. minucie Mena dograł do Tomasa Bobcka, który z kilku metrów strzelił zbyt lekko by zaskoczyć Szewczenkę.

Piłkarz w białej koszulce strzela, piłka przed nim, za nim zawodnik w czerwonym stroju
Camilo Mena strzela na 2:0

Gol i samobój

Po zmianie stron nadal aktywny był Mena. I to on w 51. minucie wpisał się na listę strzelców. Już w polu karnym kiwnął rywala raz w lewo, raz w prawo, zrobił krok do przodu, uderzył obok Szewczenki. 2:0.

Trzy minuty później w końcu na strzał zdecydował się Rifet Kapić, który do tej pory bardzo dobrze rozgrywał, rządził i dzielił w środku pola. Strzelił, ale bramkarza gości nie zaskoczył.

Kilka chwil później Bobcek główkował, znakomicie interweniował Szewczenko.

W 59. minucie było 3:0 a podwyższył ... William Remy. Bobcek wgrywał z prawej strony z linii końcowej, Francuz przeciął lot piłki, na pewno chciał wybić na rzut rożny, nieszczęśliwie (nieszczęśliwie dla siebie i Zagłębia) trafił do siatki obok swojego bramkarza.

Zmiennikom się chciało

W 62. minucie Neugebauer wyrzucił piłkę do przodu, Chłań popędził, dogonił, strzelił. Szewczenko na rzut rożny. Gol wisiał w powietrzu.

Sytuacji bramkowych w meczu - wcześniej i później - gdańszczanie mieli więcej. Jak choćby ta z 89. minuty, gdy rezerwowi Łukasz Zjawiński wgrywał z prawej strony i Kacper Sezonienko, któremu do piłki zabrakło centymetrów. A przed nim był tylko bramkarz Zagłębia.

A gdy już wszyscy oczekiwali ostatniego gwizdka sędziego, to kolejną akcję - już w 94. minucie gry - przeprowadzili rezerwowi. Dawid Bugaj pognał prawą stroną, dograł do środka, Zjawiński głową z piątego metra wbił do bramki. 4:0.

Zdecydowane i pewne zwycięstwo Lechii. Piąte zwycięstwo z rzędu, pozycja lidera utrzymana. Następny mecz 2 kwietnia w Gdańsku z Odrą Opole.

Lechia przeważała: strzały 17-4, strzały celne 11-1.

Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 4:0 (1:0)