Lech Wałęsa obsypany prezentami na 80. urodziny. Co dostał i od kogo z okazji jubileuszu?

Lech Wałęsa w dniu 80. urodzin, 29 września, dostał kilkadziesiąt prezentów - bardziej lub mniej praktycznych. Gdyby zechciał, mógłby prosto z jubileuszowej fety pójść z “wypasioną” wędką na ryby albo na manifestację polityczną w zestawie ciuchów z logiem KONSTYTUCJA. Mógłby obwiesić ściany ECS-u obrazami, które mu podarowano. Tylko z wielkimi bukietami kwiatów nic by już nie zrobił, ponieważ na bieżąco dawał je żonie, Danucie Wałęsie, bez której - jak podkreśla - nie może się obejść.
30.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po lewej Lech Wałęsa, po prawej Aleksandra Dulkiewicz. Pomiędzy nimi - szeroki metalowy wieszak na kółkach, na którym znajdują się koszule, bluzy i kurtki z napisem Konstytucja. W tle - kilka innych osób
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz dała w prezencie Jubilatowi zestaw ubrań na każdą porę roku - wszystkie z logiem KONSTYTUCJA. Lech Wałęsa wyraził nadzieję, że po 15 października ubrania z takim napisem nie będą już potrzebne
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Koń z dzwoneczkiem, żeby służyć krajowi

Zaprzyjaźniony z Wałęsą restaurator Ryszard Kokoszka mówi, że Lech nie przepada już za takimi imprezami, lata robią swoje.

- Chyba szesnaście razy organizowałem prezydentowi imprezy imieninowe, w czerwcu, i urodzinowe, we wrześniu - wspomina Ryszard Kokoszka. - Ostatni raz na 75. urodziny w Operze Bałtyckiej. Potem mi powiedział: “Już dosyć Rysiek, już mi się nie chce”. 

500 gości na 75. urodzinach Lecha Wałęsy. W prezencie dyplom z podpisami przywódców UE

Wszyscy z wąsami! Zobacz naszą relację z benefisu na 80-lecie Lecha Wałęsy w ECS

Benefisu na 80. urodziny Lech Wałęsa nie mógł odmówić. 

- I bardzo dobrze, że władze miasta z ECS-em tym się zajęły - mówi Kokoszka. - Naprawdę fajnie to wszystko wyszło.

- Jaki prezent pan przygotował dla Lecha?

- Pomyślałem sobie, że jak zwykle ludzie przyniosą górę kwiatów, obrazy i flaszki… A ja wolę oryginalnie. Kupiłem zrobioną z porcelany końską podkowę na szczęście, ale taką z zawieszonym dzwoneczkiem, żeby Lech pamiętał, że nadal jest w służbie krajowi i z głową konia na szczycie, żeby mimo swoich 80 lat, jak ten koń szedł przed siebie. To podkowa dla wtajemniczonych.

- W jakim sensie?

- W środku jest pusta, właściciel może sobie do niej wlać taki płyn, jaki lubi. A potem może sobie tego płynu odrobinkę dolewać, a to do kawy, a to do herbaty. 

Porcelanowy przedmiot w kształcie podkowy, stojący na stole. U szczytu podkowy jest zamknięcie w kształcie głowy konia. U dołu, w szczytowym punkcie podkowy - wisi dzwoneczek
Podkowa na Szczęście od Ryszarda Kokoszki, która może mieć swoje sekrety - zależne od gustu i smaku właściciela
fot. gdansk.pl

Od Donalda Tuska rzecz niezwykłej wagi

Wbrew obawom Ryszarda Kokoszki, oryginalnych prezentów dla Lecha Wałęsy nie brakowało. 

Jednym z pierwszych był… różaniec od Donalda Tuska.

- Dostałem od rolnika w Wielkopolsce dwa różańce, zrobione ze sznura od spadochronu, z łożysk i medalioników z Medziugorie. Ten rolnik zrobił sam dwa takie różańce, jeden dla mnie, jeden dla Lecha Wałęsy. Dla mnie był to symboliczny i wzruszający moment, prezydent też był wzruszony, więc to było najważniejsze - wyznał Tusk dziennikarzom.

Całą sytuację skomentował później Lech Wałęsa: - Są dwa tylko takie różańce. Jeden ma Tusk, drugi Lech Wałęsa. Cieszę się, bo Tusk jest lepszy od Wałęsy. On lepiej działa. Nie ma tych obciążeń, bo jest młodszy od mojego pokolenia.

Lech Wałęsa skończył 80 lat. Przed 40 laty otrzymał Nobla. PROGRAM uroczystości

Po lewej Wałęsa, po prawej Tusk. Z uśmiechem witają się przez podanie ręki
Donald Tusk na swoich mediach społecznościowych zamieścił zdjęcie z wizyty u Jubilata. Napisał: Jeszcze niejeden płot przeskoczymy
fot. X Donalda Tuska

Prezent od Gdańska tylko na dwa tygodnie?

Grad prezentów dla Jubilata posypał się w piątek, podczas urodzinowego wieczoru w ECS. 

Jeszcze w trakcie benefisu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wprowadziła na scenę pokaźny wieszak z zestawem nowiutkich ubrań dla Lecha Wałęsy - wszystkie z napisem KONSTYTUCJA.

- Przyda się pewnie nie tylko 15 października - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

- Jak zdobędziecie władzę, nie będą potrzebne - skomentował roześmiany Jubilat.

- No właśnie! Mam więc nadzieję, że prezent tylko do 15 października się przyda! - odparła prezydent Gdańska. - To wszystko jest w naszych rękach!

“Wałęsa. Jeden z dziesięciu milionów”. Wystawa poświęcona prezydentowi

Obraz przedstawiający budynek Rady Miasta Gdańska, w brązowej ramie. Jest obwiązany czerwonymi wstęgami, jak to prezent
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak podarowała Lechowi Wałęsie akwarelę z widokiem Nowego Ratusza - siedziby RMG. Autorem obrazu jest Krzysztof Suchomski
fot. www.gdansk.pl

Jubilat z wędką, niczym z Javelinem

Obrazy otrzymał Lech Wałęsa w prezencie m.in. od przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak, od prezydenta Gdyni Wojciecha szczurka i od prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego. 

Obramowaną plakietę z wykonanym w metalu herbem Senatu RP podarował Jubilatowi marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Były naręcza kwiatów, torty i ciasta.

Stoi kilka osób, wśród nich Lech Wałęsa, który trzyma w rękach obraz
Grafika od prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka przedstawia widok urokliwego urwiska Kępy Redłowskiej, z perspektywy plaży, od strony Gdańska. Morze jest wzburzone, na tle wzgórza znajdują się miotane falami łodzie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Być może największą radość sprawił Lechowi Wałęsie profesjonalny zestaw wędkarski w specjalnym futerale, podarowany przez pracowników Europejskiego Centrum Solidarności. 

- Nie tylko wędka teleskopowa, ale też kołowrotek i zestaw spławików - uchyliła rąbka tajemnicy Magdalena Mistat, wicedyrektorka ECS.

Lech Wałęsa wziął w ręce futerał ze sprzętem wędkarskim i zaczął z nim zawadiacko pozować, ku uciesze fotoreporterów.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i pamięta o zasługach Lecha Wałęsy

Wyglądał nie jak wędkarz, ale jak żołnierz, bowiem futerał kształtem i rozmiarami miał prawo kojarzyć się z wyrzutnią pocisków przeciwpancernych. Wałęsa żartobliwie mierzył z niego w powietrze, co w zestawieniu ze znaczkiem w ukraińskich barwach, który nosi, przypomniało wszystkim, że żyjemy w naprawdę trudnych czasach i każdą radosną chwilę - jak ten jubileusz 80-lecia - trudno przecenić.

Wałęsa trzyma tubę futerału jak karabin, gotowy do strzału
Lech Wałęsa to świetny wędkarz, dobrze będzie wiedział, jaki zrobić użytek z wędki otrzymanej w prezencie od pracowników ECS. Przy okazji Jubilat pokazał, że wciąż jest tzw. zwierzęciem medialnym - tak wykorzystał futerał wędki, by fotoreporterzy mieli możliwość zrobić efektowne zdjęcia
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl