• Start
 • Wiadomości
 • Lecą kulturalne prezenty! Książki, płyty, bilety do teatrów - przedświąteczny szał zakupów trwa 

Lecą kulturalne prezenty! Książki, płyty, bilety do teatrów - przedświąteczny szał zakupów trwa 

Galerie handlowe są już czynne, ale galerie sztuki wciąż nie, więc jeśli tęsknicie do prezentów, które ukoją nie tylko ciało, ale i duszę - sprawdźcie, jaką kulturalną niespodziankę możecie zrobić bliskim lub sobie, a przy okazji zadbać o istnienie instytucji, które walczą o przetrwanie. Oto subiektywny przewodnik dla wrażliwców.
12.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Gdańscy Złotnicy - książka
"Gdańscy Złotnicy" - to bogato ilustrowany, zawierający eseje historyczne katalog wystawy „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy. Stumpfowie 1804-1945”
mat. tatastudio

 

 

MUZEUM GDAŃSKA - piękne gdańskie książki w dobrej cenie


- Czy jest coś lepszego niż dobra książka? - pyta retorycznie Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska i poleca 23 pozycje wydawnicze w przedświątecznej promocji, do kupienia w świeżo uruchomionym sklepie internetowym Muzeum Gdańska.

Rabaty na wybrane produkty sięgają 70 proc., więc niektóre pozycje przeceniono o blisko 80 zł. W ofercie promocyjnej znajdują się również tegoroczne, nagradzane w konkursach publikacje, np. „Srebra od pokoleń” i „Miasta skoszarowane”.

- W dość trudnym dla nas wszystkich roku zdecydowaliśmy się obniżyć ceny naszych wydawnictw z myślą o wszystkich miłośnikach dobrych książek o historii Polski i Gdańska, mając nadzieję, że lektura wybranych pozycji umili wszystkim czas świąt - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Wśród wybranych książek znajdują się nie tylko tegoroczne, nagradzane wydawnictwa, ale także bogato ilustrowane katalogi wystaw czasowych, bądź wydany w ubiegłym roku album fotograficzny Chrisa Niedenthala. Drugą kategorią są zestawy upominków dla dzieci. Znajdziemy tu puzzle i książki z łamigłówkami.

Objęte promocją są również wydawnictwa specjalistyczne, np. „Okna w Gdańsku” książka poruszająca problem dawnej stolarki okiennej; ilustrowana publikacja o historii narodzin polskiego Rock’n’rolla czy rezultaty badań archeologicznych przy Twierdzy Wisłoujście. Przeceniono także przewodnik po Muzeum Gdańska, który można kupić z myślą o zaplanowanej wizycie nad Motławą.

Upolować możemy też album fotograficzny Chrisa Niedenthala „Niedenthal. Gdańsk 2018”, który zdobył tytuł Najpiękniejsza Książka Roku 2019 w kategorii „Książki naukowe i popularnonaukowe”, czy bogato ilustrowany, zawierający eseje historyczne katalog wystawy „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy. Stumpfowie 1804-1945” oraz wyróżnioną w tej samej kategorii książkę naukową „Miasta skoszarowane” autorstwa dr. Jana Daniluka.

Publikacji szukajcie pod adresem sklep.muzeumgdansk.pl

 

Bilet prezent
Bilet prezent do Teatru Wybrzeże
fot. Dominik Werner

 

Zaproś ją - lub jego - do TEATRU WYBRZEŻE


- Serdecznie zachęcamy do zakupu Biletu Prezentu, będącego idealną
propozycją dla wszystkich, którzy szukają wyjątkowych upominków na święta - zaprasza Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże. - Osoba obdarowana sama wybierze kiedy, i na jaki spektakl, zechce go wykorzystać.

Bilet Prezent ma formę eleganckiego zaproszenia i jest ważny przez rok od daty zakupu na spektakle Teatru Wybrzeże.
Bilet do nabycia na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl w cenie 110 zł dla dwóch osób i 70 zł dla jednej osoby. Po upływie terminu ważności Biletu Prezentu można go wykorzystać za dopłatą 11 zł od miejsca. Bilet nie obowiązuje na spektakle gościnne, specjalne oraz premiery.

Repertuar teatru znajdziesz tutaj.

Balet Dziadek do orzechów miał premierę w Operze Bałtyckiej 30 listopada 2017 roku. Teraz możemy zobaczyć go online
Balet "Dziadek do orzechów" miał premierę w Operze Bałtyckiej 30 listopada 2017 roku. Teraz możemy zobaczyć go online
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

A może do OPERY?


- Polecamy pierwszy odcinek "Pomposo i...", a także "Dziadka do orzechów" - z foyer Opery Bałtyckiej donosi Anna Niwińska. - Z kolei na same święta, bilety na Koncert Sylwestrowy, a także elegancką Kartę Podarunkową. Mocno wierzymy w to, że już niedługo będzie można grać i że zaprosimy naszych widzów do Opery Bałtyckiej, tej przy alei Zwycięstwa, a nie tylko tej wirtualnej.


Kartę możemy kupić w kasie opery (działa od wtorku do piątku w godz. 12-19, w sobotę w godz. 14-19) i doładować dowolną kwotą, ale nie mniejszą niż 50 zł.

- Karta Podarunkowa ważna jest przez rok od daty zakupu - tłumaczy Niwińska. - Nie wszyscy możemy się spotkać z rodziną czy przyjaciółmi na święta, więc może kod dostępu jako wcześniejszy prezent świąteczny też byłby dobrą opcją?

 

W internetowym repertuarze na grudzień Opery Bałtyckiej znajduje się spektakl muzyczny familijny "Pomposo i..." oraz słynny balet, przepięknie wystawiony - “Dziadek do orzechów”, w reżyserii i choreografii François'a Mauduit'a.

Bohaterami spektaklu familijnego są Pomposa i Pomposo, ciekawskie rodzeństwo przeżywające intrygujące muzyczne przygody. Oglądając to przedstawienie dobrze bawić się będą i dzieci w wieku od 4 do 10 lat i ich rodzice. "Pomposo i..." to trzy odcinki, które startują w grudniowe niedziele, ale na platformie będą dostępne aż do 31 grudnia (każdy odcinek właściciel kodu dostępu może obejrzeć dwukrotnie).

Linki do spektakli znajdują się poniżej:

"Pomposo i..."

13 grudnia https://bit.ly/2L5rrtB

20 grudnia  https://bit.ly/33HNo8i

 

"Dziadek do orzechów"

18 grudnia https://bit.ly/3ql8EKU

19 grudnia https://bit.ly/2L3ypiR

20 grudnia https://bit.ly/36vpAqf


 Malwina ratuje świat Agnieszki Kochanowskiej. Głównym bohaterem jest Czarodziej Mizantrop, który uważa, że ludzie zapomnieli, jak należy świętować Boże Narodzenie, więc postanawia, że świąt już więcej nie będzie. Jednak jego sprytna asystentka Malwina do tego nie dopuści
"Malwina ratuje świat" Agnieszki Kochanowskiej. Głównym bohaterem jest Czarodziej Mizantrop, który uważa, że ludzie zapomnieli, jak należy świętować Boże Narodzenie, więc postanawia, że świąt już więcej nie będzie. Jednak jego sprytna asystentka Malwina do tego nie dopuści
fot. Piotr PędziszewskiGDAŃSKI TEATR MINIATURA - czytamy i słuchamy z dziećmi

 

W sklepiku Miniatury czekają na chętnych prawdziwe skarby. Książki, płyty, ciuchy i... maseczki z logo teatru. Jest też Wyjątkowe Zaproszenie do Teatru Miniatura.

- U nas można kupić książkę świąteczną „Malwina ratuje święta”, a oprócz tego płyty ze słuchowiskami dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” wydane na płycie winylowej lub CD. Mamy też oczywiście maseczki i t-shirty miniaturowe - kusi Agnieszka Kochanowska.  

Książka “Malwina ratuje święta” nawiązuje do spektaklu GTM "Magiczne święta Malwiny". Powstała, ponieważ teatr nie mógł wrócić w tym roku z żadnym świątecznym spektaklem. Autorką “Malwiny” jest autorka scenariusza do spektaklu, kierowniczka literacka teatru Agnieszka Kochanowska, a piękne ilustracje wykonała graficzka Joanna Kurowska, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

“Malwina” Kosztuje 39 zł (powyżej 10 egzemplarzy w cenie 35 zł) i można ją kupić:

“Wyjątkowe Zaproszenie do Teatru Miniatura” jest ważne na dowolnie wybrane spektakle z repertuaru instytucji, oprócz premier oraz spektakli gościnnych i ma dwumiesięczny okres ważności.

Kupując je w prezencie, sami określamy liczbę wejść na przedstawienia Teatru Miniatura – od 1 do 4. Zaproszenie może zostać wykorzystane przez samego obdarowanego, ale może on również zaprosić osobę towarzyszącą. Należy jedynie wcześniej telefonicznie zarezerwować miejsce na wybrany spektakl. 

Forma zależy od nas - zaproszenie może być imienne, mieć formę biletu otwartego do wykorzystania na spektakl z repertuaru Teatru Miniatura lub formę biletu ze wskazaniem konkretnego spektaklu, daty i miejsca - wybieramy sami.

Specjalną szatę graficzną zaprojektowała Anita Wasik z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co sprawia, że już sam przedmiot staje się pięknym prezentem i pamiątką dla małego widza.

Jest kilka możliwości:

 • Upominek 1 – 40 zł; bilet do wykorzystania przez jedną osobę na jeden spektakl
 • Upominek 2 – 80 zł; bilet do wykorzystania np. przez dwie osoby na jeden spektakl lub przez jedną osobę na dwa spektakle
 • Upominek 3 – 120 zł; bilet do wykorzystania np. przez trzy osoby na jeden spektakl lub przez jedną osobę na trzy spektakle
 • Upominek 4 – 160 zł; bilet do wykorzystania np. przez cztery osoby na jeden spektakl lub przez jedną osobę na cztery spektakle

 

tatuaże foto
Wodne tatuaże inspirowane ilustracjami z pamiętnika Nathaniela Jacoba Gerlacha, XVIII-wiecznego podróżnika
mat. IKM

 

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ - jest w czym wybierać!

- Przede wszystkim zapraszamy do sklepu IKM po książki - zachęca Marta Bańka, kierowniczka Działu Komunikacji z IKM. - Mamy ciekawe pozycje dla osób, które interesują się Gdańskiem: "Gdańsk. Biografia miasta" i "Gdańsk. Przewodnik literacki" Petera Olivera Loewa, kolorowankę "Gdańskie rozmówki niemiecko-polskie z XVII wieku" z ilustracjami Marii Apoleiki z #psiesucharki, czy kolorowe reprinty grafik Mateusza Deischa z esejami na temat gdańskich wywoływaczy, czyli średniowiecznych sprzedawców reklamujących swoje produkty specyficznymi zaśpiewami.

Ciekawą propozycją mogą być książki dotyczące m.in. sztuki przekładu. IKM jest przecież organizatorem dwóch znakomitych wydarzeń literackich - Festiwalu “Europejski Poeta Wolności” i Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”.

Świetnym pomysłem dla osób pracujących w zawodzie tłumacza będzie więc komiks "W głowie tłumaczy" pod redakcją Tomasza Pindla, w którym z przymrużeniem oka i w lekkiej formie poznamy niuanse tej pracy. Warto zwrócić też uwagę na książkę Małgorzaty Łukasiewicz "Pięć razy o przekładzie". To zbiór esejów na temat roli, dylematów i paradoksów pracy tłumacza literatury. "Wte i wewte. Z tłumaczami o przekładach" to z kolei wywiady Adama Pluszki z 17 tłumaczami. Autor pyta ich m.in. czy warto przekładać szmirę, czy przekład ma być wierny czy piękny, czy tłumacz może poprawiać autora i prosi o dziesięć przykazań dla tłumacza.

Oprócz nobliwej literatury jest też coś dla mniej grzecznych czytelników.

- Dla osób lubiących gadżety lub myślących o tatuażu dobrym pomysłem będzie zestaw siedmiu wzorów, inspirowanych ilustracjami z pamiętnika Nathaniela Jacoba Gerlacha - XVIII wiecznego podróżnika - zdradza Bańka. - W swoich dziennikach opisywał drogę z Gdańska do Niderlandów. Dzięki tekstom dowiadujemy się, jak wyglądała XVIII-wieczna Europa, zwykłe życie codzienne jej mieszkańców, a przede wszystkim – poznajemy realia ówczesnego podróżowania. Tatuaże są ilustracjami z tych pamiętników.

Wszystkie pomysły na prezenty znajdziemy na stronie https://sklepikm.pl/.

 

Karta podarunkowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Karta podarunkowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
mat. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

 

Z Ołowianki płynie piękna muzyka - POLSKA FILHARMONIA BAŁTYCKA


- Gorąco zachęcamy do zakupu naszej Karty Podarunkowej, ważnej przez rok od jej zakupu - mówi Łukasz Rudziński, rzecznik prasowy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i wyjaśnia zasady jej działania. - Zadeklarowana kwota na Karcie może być dowolna, ale nie mniejsza niż 25 zł i upoważnia do wymiany Karty (lub adekwatnego uszczuplenia środków na Karcie) na bilety na wszystkie wydarzenia organizowane przez Polska Filharmonię Bałtycką. Zakup oraz późniejsza wymiana na bilety odbywa się w kasie biletowej Filharmonii, czynnej także teraz od poniedziałku do piątku w godz. 12-18. Kartę można zakupić także bez przychodzenia na Ołowiankę - wystarczy w tytule przelewu zaznaczyć, że doliczony jest koszt wysyłki 9,70 zł i skontaktować się z kasą w celu ustalenia danych adresowych.

Nienasyconym amatorom muzyki Filharmonia proponuje zakup karnetów abonamentowych oraz Karty Melomana (180 zł), która upoważnia do otrzymania drugiego biletu za darmo, przy pierwszym zakupionym w cenie biletu normalnego. 

Do końca 2020 roku trwa też specjalna promocja dla melomana: za każde wydane 150 zł w kasie Filharmonii otrzymamy jedną płytę z muzyką Orkiestry Symfonicznej PFB. (Promocja dotyczy zakupu biletów na wydarzenia organizowane przez Filharmonię i sprzedawanych w kasie biletowej PFB.)

Szukajmy ofert na stronie internetowej Filharmonii: 

Link do promocji biletowych: https://www.filharmonia.gda.pl/bilety/karnety-promocje-biletowe

Regulamin Karty Podarunkowej:

https://www.filharmonia.gda.pl/images/pdf/Regulamin_Karta_Podarunkowa.pdf

 

A zaglądając już do kasy biletowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, warto zwrócić uwagę, że możemy tu również kupić płyty wyprodukowane przez Filharmonię. Aktualnie jest ich osiem:

 • Goldwasser Suite, z udziałem Jerzego Maksymiuka (dyrygent), Marty Boberskiej (sopran), Ewy Marciniec (mezzosopran) i Orkiestry Symfonicznej PFB - cena 20 zł;
 • Muzyczny Portret Gershwina, z udziałem Vladimira Kiradijeva (dyrygent), Ludmila Angelova (fortepian) i Orkiestry Symfonicznej PFB - cena 25 zł;
 • Bacewicz / Szostakowicz Live, z udziałem Massimiliana Caldiego (dyrygent), Aleny Baevej (skrzypce) i Orkiestry Symfonicznej PFB - cena 30 zł;
 • Wybitni twórcy polscy Górecki + Panufnik, z udziałem Łukasza Borowicza (dyrygent), Romana Peruckiego (organy) i Orkiestry Symfonicznej PFB - cena 20 zł;
 • Mozart Vengerov / Włoszczowska / Perucki, z udziałem Maxima Vengerova (skrzypce), Marii Włoszczowskiej (skrzypce) i Romana Peruckiego (organy) - cena 35 zł;
 • Harmoniques, z udziałem Massimiliano Caldiego (dyrygent), Natalii Walewskiej (skrzypce), Janusza Szadowiaka (trąbka), Bogdana Kułakowskiego (fortepian), Romana Peruckiego (organy), Zbigniewa Kruczka (organy) i Orkiestry Symfonicznej PFB - cena 20 zł;
 • Wybitni Twórcy Polscy Henryk Wieniawski, z udziałem Ernsta van Tiela (dyrygent), Maxima Vengerova (skrzypce) i Orkiestry Symfonicznej PFB - cena 30 zł;
 • Johann Sebastian Bach - Die Kunst der Fuge, z udziałem Michaela Zilma (dyrygent), Romana Peruckiego (organy), Małgorzaty Skotnickiej (klawesyn), Maksyma Zajączkiewicza (klawesyn) i Orkiestry Symfonicznej PFB - cena 25 zł.NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY - regionalnie i ludowo

- W naszym sklepie znajduje się 40 publikacji o szerokiej tematyce - przedstawia  Marta Korga-Bistram z NCK. - Znajdują się w niej propozycje, dla dzieci, dorosłych, młodzieży. A jeżeli są osoby, dla których liczy się muzyka i uczestnictwo w koncertach, zwłaszcza jazzowych, to polecam zakup biletu na koncert „Pomorski Jazz”, który już 28 grudnia online. To coroczny superjam, podczas którego mamy okazję posłuchać najlepszych improwizatorów naszego regionu.

Szczegóły tutaj: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/4925/pomorski-jazz

Buszując w sklepie online: https://www.nck.org.pl/pl/sklep, znajdziemy tu kilka smacznych propozycji. Przewodniki po regionie, książeczka o zacięciu ekologicznym mówiąca o zagrożeniach dla Bałtyku czy 

Na przykład: 

 • Dla podróżników i miłośników Pomorza - "Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #4": https://www.nck.org.pl/pl/ksiazka/czytanie-pomorza-literacki-przewodnik-po-regionie-4. 

Czwarty tom przewodnika zawiera zapis wycieczek: z Mieczysławem Abramowiczem, który wiedzie przez nasz region, tkając pamięć o pomorskich Żydach; z Anną Janko, która ujawnia „wodopoje” swojej wyobraźni, umieszczone nad morzem – między innymi w Kołobrzegu; z Martyną Bundą przewodzącą nas przez „puszczę” Kaszub, szlakiem jej złożonej i zaskakującej historii oraz z Moniką Milewską, która zaprasza na szlak literatury blokowisk, ujawniając nieznane oblicze wielkiej płyty. 

W sklepie są jeszcze do nabycia: 

 • Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #2 i 
 • Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #3.   

 

A co z przewodnikiem #1?

- Mamy niespodziankę dla czytelników - mówi Marta Korga-Bistram z NCK. - 10 pierwszych osób, które zakupią całą serię, otrzymają naszego "białego kruka" - "Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #1", publikację, której nakład jest już na wyczerpaniu i nie ma możliwości "zdobycia" jej w inny sposób. Przy okazji możemy pochwalić się, że tuż po świętach Bożego Narodzenia - 29 grudnia, podczas festiwalu “Metropolia jest Okey” odbędzie się promocja 5. tomu. Będzie więc można zdobyć całą kolekcję, jeszcze przed końcem tego roku.

Z propozycji dla dzieci ciekawa wydaje się opowieść o morzu, której bohaterem jest pewien dorsz, pt. “Baltek”. To najnowsza publikacja NCK, premiera odbyła się przed dwoma tygodniami.  

 • - "Baltek" to wciągająca historia dla dzieci o zagrożeniu i wspólnym działaniu na rzecz ratowania Bałtyku - opowiada Korga. - To opowieść o tym, że każde, nawet najmłodsze dziecko może wpływać na ważne rzeczy. Losy tytułowego Baltka - młodego, bardzo mądrego dorsza, zostały przedstawione w kilku odsłonach: graficznych i językowych. Ilustracje do książki stworzyły artystki z pięciu krajów: Gundega Muzikante (Łotwa), Lucija Mrzljak (Estonia), Joanna Czaplewska (Polska), Justyna Nyka (Norwegia) i Rasa Joni (Litwa). Autorką tekstu jest pisarka Anna Czerwińska-Rydel. W skład pakietu wchodzi sześć książeczek w miękkiej oprawie, zebranych w kartonowym pudełku. 

Książkę kupimy tutaj: https://www.nck.org.pl/pl/ksiazka/baltek-pakiet-ksiazeczek-dla-dzieci

 

 • Znajdziemy tu coś dla wielbicieli pięknych ilustracji - „Polska Szkoła Książki Obrazkowej”. 

Marta Korga: - Książka opowiada o książce obrazkowej jako o pewnej organicznej całości, w ramach której tekst łączy się z obrazem w całość. Autorki: Małgorzata Cackowska, Grażka Lange i Anita Wincencjusz-Patyna pamiętają o właściwym odbiorcy owych prac i potrafią wskazać dorosłym, na czym dialog artysty z dzieckiem może polegać. Publikacja POLSKA SZKOŁA KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ wypełnia poważną lukę w opracowaniach na temat naszych książek obrazkowych. Pojawiając się na rynku jako pierwsza, ustanawia pewien wzorzec pisania na ten temat (i pokazywania tego, o czym się pisze), znakomity, trudny do naśladowania. Ta pozycja spodoba się także grafikom, malarzom, rysownikom oraz autorom książek dla dzieci, animatorom i pedagogom. 

Link: https://www.nck.org.pl/pl/ksiazka/polska-szkola-ksiazki-obrazkowej

 

 • Do zdobycia jest też publikacja „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”, która towarzyszyła wystawie pod tym samym tytułem i stała się  bestsellerem. 

Marta Korga: - Książka zawiera teksty sześciu autorów – ekspertów: etnografów, tancerzy i regionalistów z Pomorza oraz innych części kraju. Bogato ilustrowana, przepięknie wydana publikacja, atrakcyjna także pod względem wizualnym jest idealną propozycją dla osób zainteresowanych transformacjami zachodzącymi na gruncie kultury ludowej, oraz miłośników regionu, muzyki i tańca tradycyjnego. 

Link: https://www.nck.org.pl/pl/ksiazka/raz-na-ludowo-od-folkloru-tanecznego-do-folku.

 

Nz. Konstanty Andrzej Kulka i Cappella Gedanensis w sierpniu 2018 roku w Centrum św. Jana podczas Gali Jubileuszowej z okazji 60-Lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk
Nz. Konstanty Andrzej Kulka i Cappella Gedanensis w sierpniu 2018 roku w Centrum św. Jana podczas Gali Jubileuszowej z okazji 60-Lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk
Fot. Anna Rezulak / KFP

 

CAPPELLA GEDANENSIS - do słuchania w domu


Jeśli co roku szukasz płyty z nagraniami kolęd i wciąż nie masz swojej ulubionej - to może być dla ciebie szansa! Cappella Gedanensis przygotowała też drugą niezwykłą pozycję.

- Cappella Gedanensis poleca płytę „Rondo alla polacca” wydana na początku roku oraz nagrane kilka dni temu „Kolędy” w najnowszych aranżacjach i pod dyrekcja Rafała Kłoczko z udziałem Agnieszki Tomaszewskiej, sopran solo, które ukażą się przed świętami - obiecuje Magdalena Chojnacka, asystentka dyrektora Cappella Gedanensis.

Karol J. Lipiński "Rondo alla polacca” - Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Cappella Gedanensis 

O płycie mówi Paweł Sztompke: - Konstanty Andrzej Kulka i Cappella Gedanensis po raz kolejny sięgają po twórczość Karola Lipińskiego. Tym razem są to trzy dzieła o tytule “Rondo alla polacca op. 7,13 i 17”. Utwory szerszej publiczności mało znane, a posiadające cechy stylu, które zawiera w sobie cała wiolinistyczna spuścizna Lipińskiego. Kompozytora dziś zapomnianego, trochę na własne życzenie. Ta twórczość jest tak integralnie związana z jego działalnością koncertową, wirtuozowską, iż na drugi plan przesuwa się oryginalność samych kompozycji, czy poszukiwania nowatorskich wartości dzieła. Te utwory pisał z myślą o sobie. Pokazuje w nich siebie jako wirtuoza, genialnego skrzypka - nazywając rzeczy po imieniu - miały fascynować słuchaczy mistrzowską interpretacją. Szkoda. Ale takie to były czasy i geniusz skrzypka wirtuoza wziął górę i zniewolił talent kompozytorski. Stąd może tak ważny jest to album. Chwała Konstantemu Andrzejowi Kulce, Cappelli Gedanensis, wszystkim artystom, którzy poszerzają naszą wiedzę o kompozytorskim talencie jednego z najwybitniejszych skrzypków swojej epoki. Współcześnie, kiedy tak wielu wirtuozów wiolinistyki światowej ma polską duszę i polski rodowód, przybliżenie w tak doskonałej formie kompozytorskich dokonań Karola Lipińskiego jest bezcenne.

"Kolędy" Agnieszka Tomaszewska, sopran, Cappella Gedanensis, Rafał Kłoczko, dyrygent

Magdalena Chojnacka: - Co roku, w okresie przedświątecznym Cappella Gedanensis zaprasza mieszkańców Pomorza na koncerty kolęd. Ogromne zainteresowanie publiczności związane było w dużej mierze niesztampowymi aranżacjami Rafała Kłoczko. Niejednokrotnie trzeba było organizować dodatkowe koncerty, by szersze grono odbiorców mogło w nich uczestniczyć. Okres pandemii, w którym obecnie jesteśmy utrudnia kontakt z muzyką. Dlatego postanowiliśmy, dać naszym słuchaczom możliwość wzięcia tej muzyki do własnych domów – nagrać płytę z kolędami, byśmy jak co roku mieli możliwość wspólnego przeżywania Bożego Narodzenia.

 

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI - gdańska kolęda wkrótce

– Żal wielki, że nie możemy zaprosić Państwa do ECS, budynek zamknięty - mówi Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS. - Z naszej księgarskiej półki można zdjąć i ofiarować w prezencie niejedną bardzo ciekawą książkę, zachęcam do zakupów przez Internet. Niejeden tytuł można pobrać za darmo. Prezentem też może stać się bilet na wystawę stałą, również do kupienia w sieci, a do wykorzystania, gdy znów budynek będzie otwarty. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, szczególnie, że w grudniu wspominamy 50. rocznicę najtragiczniejszych wydarzeń na Wybrzeżu. To bolesna i ważna karta naszej historii. A jeszcze przed wigilią będziemy mieli dla Państwa wyjątkowy prezent – kolędę, napisaną przez gdańskich twórców na zaproszenie ECS. Jest piękna! W sieci udostępnimy – spot, tekst i nuty. Więcej tymczasem zdradzić nie mogę, ale już dziś zapraszam do wspólnego kolędowania.

Zakupy w ECS przez Internet: https://ecs.gda.pl/title,i https://sklep.ecs.gda.pl.Ceny świątecznych ozdób kształtują się od 5 do 40 zł. Pocztówka kosztuje 5 zł, a ręcznie wykonana bombka od 10 do 25 zł
Ceny świątecznych ozdób w Windzie GAK kształtują się od 5 do 40 zł. Pocztówka kosztuje 5 zł, a ręcznie wykonana bombka od 10 do 25 zł
fot. Winda GAK

W WINDZIE kupujesz - kulturę ratujesz

Gdański Archipelag Kultury również pomaga nam w przygotowaniach do świąt. Jeśli strojenie domu i choinki jest jeszcze przed wami, to polecam zajrzeć do Windy GAK we Wrzeszczu. Instytucja, która na co dzień zajmuje się organizacją Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO, Wrzeszczańskich Dni Muzyki Organowej czy Gdańskicj Nocy Jazsowych w Teatrze Leśnym - otworzyła mini sklepik, gdzie można się wyposażyć w dekoracje świąteczne. Sklepik działać będzie do 19 grudnia 2020 r. i kupimy tu ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, lalki, aniołki i itp. Ich autorami są pracownicy i uczestnicy warsztatów Windy GAK.

- Online wybierasz - u nas odbierasz - zachęcają organizatorzy. Zdjęcia przedmiotów znajdują się na FB Windy GAK tutaj.

 

Sklepik jest czynny w godzinach:

poniedziałek-piątek 9:00 - 17:00

sobota - 10:00 - 16:00

Winda GAK, ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Klonowicza).

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA