• Start
  • Wiadomości
  • Waglewski, Lady Pank, Perfect, Kayah, Bednarek i inni zagrają podczas Święta Wolności i Solidarności - 4 czerwca

Waglewski, Lady Pank, Perfect, Kayah, Bednarek i inni zagrają podczas Święta Wolności i Solidarności - 4 czerwca

5 scen, 12 koncertów i 152. muzyków - tak w Gdańsku będzie wyglądała część muzyczna obchodów Święta Wolności i Solidarności, które potrwają aż 11 dni - od 1 do 11 czerwca. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Wstęp - na to oraz inne wydarzenia - wolny.
09.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja prasowa Święta Wolności i Solidarności, w Europejskim Centrum Solidarności, podczas której organizatorzy zdradzili szczegóły dotyczące programu muzycznego obchodów
Konferencja prasowa Święta Wolności i Solidarności, w Europejskim Centrum Solidarności, podczas której organizatorzy zdradzili szczegóły dotyczące programu muzycznego obchodów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Bardzo istotne dla mnie jest to, że to święto ma charakter solidarnościowy. Zrzuciło się na nie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, poprzez Facebooka i wpłaty na konto Europejskiego Centrum Solidarności; także polskie samorządy, w tym województwa mazowieckie i wielkopolskie, Poznań i powiat poznański, oraz Sosnowiec wpłaciły na ten cel - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom Święta Wolności i Solidarności, w czwartek, 9 maja, w ECS.

Atrakcje i wydarzenia w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności rozpoczną się już 1 czerwca i potrwają do 11 czerwca. W programie znalazły się warsztaty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, wspólne czytanie bajek i poezji, i oczywiście koncerty.

 

Wojciech Waglewski wraz z zespołem Voo Voo będzie bohaterem dwóch koncertów 1 czerwca
Wojciech Waglewski wraz z zespołem Voo Voo będzie bohaterem dwóch koncertów 1 czerwca
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Czeka nas wielka przygoda. Mówimy, że jest to święto dla każego - podkreśliła Dulkiewicz. - Chcemy, żeby zarówno rodziny z dziećmi, jak i bohaterowie tamtych dni sprzed 30. lat, gdańszczanki i gdańszczanie, pomorzanki i pomorzanie, ale także ci wszyscy, którzy przyjadą do Gdańska z całej Polski, Europy i świata, czuli się tutaj dobrze. Kultura i muzyka jak mało co łączą, i to jest nasza główna idea tego święta. Myślę, że wspólnie będziemy mogli przeżyć piękne chwile.

Pierwsze z muzycznych wydarzeń - Koncert na Dzień Dziecka - poprowadzi Karim Martusewicz, basista Voo Voo i założyciel zespołu Karimski Club. Na scenie, która stanie w Strefie Społecznej tuż przy Sali BHP - miejscu podpisania porozumień sierpniowych, towarzyszyć mu będą m.in. Wojciech Waglewski i zespół Voo Voo oraz Ørganek.

 

Wojtek Mazolewski i jego quintet zasilą grono gwiazd podczas plenerowego Koncertu Wolności
Wojtek Mazolewski i jego quintet zasilą grono gwiazd podczas plenerowego Koncertu Wolności
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Waglewskiego na scenie zobaczymy ponownie podczas wieczornego, plenerowego Koncertu Wolności na Placu Zebrań Ludowych, którego będzie gospodarzem. Tym razem na scenie stanie Wojtek Mazolewski Quintet, grupa Voo Voo z zespołem perkusyjnym Ritmo Bloco, który tworzy 33. perkusistów, oraz ponownie Ørganek. Nie zabraknie też znakomitych gości, m.in. Lecha Janerki, Johna Portera i siótr Przybysz, Pauliny i Natalii, które wystąpią w chórkach wraz z mamą, Ewą. Jak zdradzają organizatorzy, być może zjawią się też goście zza oceanu - ale to będzie niespodzianka.

Piotr Metz, kurator muzyczny obu wydarzeń, zaznacza, że Koncert Wolności nie będzie miał charakteru wspominkowego.

- Wojeciech Waglewski zaproponował, żeby to był koncet otwarty na to, co będzie, na przyszłość, młodość i radość - dlatego zapraszamy młodych wykonawców, w tym jedną zupełną debiutantkę, odkrytą przez Ørganka.

 

Tomasz Organek dołączy na scenie do Wojciecha Waglewskiego i Karima Martusewicza z zespołu Voo Voo
Ørganek dołączy na scenie do Wojciecha Waglewskiego i Karima Martusewicza z zespołu Voo Voo
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Kolejne duże muzyczne wydarzenie z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce będzie miało miejsce dwa dni później, 3 czerwca. W ogrodzie zimowym ECS odbędzie się Symfonia Szacunku - koncert pamięci prezydenta Pawła Adamowicza.

- Wierzę głęboko, że przyjdzie taki dzień, że w każdym polskim mieście, z każdej ambony, radia, mediów popłynie wielka symfonia szacunku Polaków do Polaków - otwartości i akceptacji inności - to słowa, które prezydent Paweł Adamowicz wypowiedział w zeszłym roku w Gdańsku, podczas Marszu Równości. Wydało nam się to doskonałym mottem, które będzie przyświecać temu wydarzeniu - mówił Olo Walicki, który objął kierownictwo muzyczne nad koncertem Symfonia Szacunku.

Zaproszeni do udziału w koncercie soliści to - tak na scenie, jak i w życiu prywatnym - ambasadorowie i ambasadorki wartości bliskich Pawłowi Adamowiczowi - solidarności, wolności i równości. Wystąpią: Zbigniew Hołdys, Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Maria Peszek i Natalia Przybysz. Towarzyszyć im będzie zespół instrumentalistów gdańskiej młodej sceny muzycznej, w składzie: Piotr Chęcki, Tomasz Ziętek, Michał Zienkowski, Szymon Burnos, Olo Walicki i Jacek Prościński. Muzycy wspólnie dokonają nowej, autorskiej interpretacji piosenek, które częściowo weszły już do kanonu polskiej muzyki alternatywnej.

 

Kayah będzie jedną z reprezentantek średniego pokolenia artystów, którzy wystąpią podczas Koncertu Głównego: 30 lat wolności
Kayah będzie jedną z reprezentantek średniego pokolenia artystów, którzy wystąpią podczas Koncertu Głównego: 30 lat wolności
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Kulminacyjnym punktem muzycznego programu obchodów będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Będzie to widowisko muzyczno-multimedialne, podczas którego zostaną wykorzystane również materiały archiwalne ilustrujące polską drogę do wolności.

- Udało nam się do tego koncertu zaprosić 10 zespołów muzycznych, 15. solistów, chór, aktorów... W sumie na scenie pojawi się około stu artystów. Koncert będzie trwał 3 godziny, realizujemy go wspólnie z Telewizją Polsat - opowiadał Bolesław Pawica, scenarzysta i reżyser widowiska multimedialnego „30 lat wolności”.

Jak zdradza, koncert został podzielony na trzy części: „było”, „jest” i „będzie”. Program pierwszej odnosić się ma do czasu przełomowego, a więc pamiętnych lat 80.

 

Zespół Perfect z Grzegorzem Markowskim na czele poprzez muzykę zapewni powrót do przeszłości - przełomowych lat 80.
Zespół Perfect z Grzegorzem Markowskim na czele poprzez muzykę zapewni powrót do przeszłości - przełomowych lat 80.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Zaczniemy od wydarzeń w Stoczni Gdańskiej i poprzez muzyków, których zaprosiliśmy opowiemy o ostatniej dekadzie komuny. Wystąpią tu takie zespołu, jak Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr. Zoob, Krystyna Prońko czy Maciej Maleńczuk - wymienia Pawica. - Cały koncert został tak ułożony, aby byli w nim artyści starszego pokolenia, średniego i najmłodszego.

Te dwa ostatnie reprezentować będą m.in. Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar (wokalista grupy Dżem), Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Igor Herbut, Michał Szpak, Happysad, Mateusz Ziółko, Sound`n`Grace i inni.

 

Na wszystkie wydarzenia obchodów w ramach Święta Wolności i Solidarności wstęp wolny. Pełen program: 2019gdansk.pl.

 

Zobacz wideo z konferencji:

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim