• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Praw Obywatelskich - posłuchajmy jeszcze raz

Święto Wolności i Praw Obywatelskich - posłuchajmy jeszcze raz

W dniach 2-4 czerwca w Gdańsku odbywało się Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Spośród wielu wydarzeń były spotkania i debaty, z większości których przeprowadziliśmy relacje na żywo. Od wtorku do niedzieli (6-11 czerwca) zapraszaliśmy do obejrzenia retransmisji kilku wybranych wydarzeń. Dziś rozmowa z wybitnym reżyserem, autorem m.in. "Iluminacji", "Barw ochronnych", "Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową", o sztuce, filmach i ... Rosji. Rozmowę prowadzi Magdalena Rigamonti. Początek o godz. 15.00. Zapraszamy!
08.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z góry: stoły (białe i czerwone) ustawione obok siebie, tworzą koło. Wokół publiczność na krzesłach
W niedzielne przedpołudnie, 4 czerwca, w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się spotkanie z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Zapraszamy na retransmisje

Podczas trzech dni Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku odbyło się kilkadziesiąt spotkań, debat, rozmów. Na www.gdansk.pl z większości z nich przeprowadziliśmy transmisje. Niektóre z nich trwały po kilka godzin. Niektóre cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Teraz - kilka dni po zakończeniu obchodów 34. rocznicy wyborów parlamentarnych w 1989 roku (pierwszych częściowo wolnych wyborów od czasów II wojny światowej) - chcemy przypomnieć kilka wybranych rozmów i debat, które transmitowaliśmy w dniach 2-4 czerwca. 

Na retransmisje zapraszamy codziennie na www.gdansk.pl od wtorku (6 czerwca) do niedzieli (11 czerwca). Początek każdego dnia o godz. 15.00. 

Program retransmisji

Wtorek, 6 czerwca, godz. 15.00 

  • "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski". Rozmowa i promocja książki. Prezentacja pierwszego wywiadu-rzeki z Aleksandrem Kwaśniewskim, który ukazał się w maju tego roku - „Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim” (Znak Literanova, 2023). W spotkaniu udział wzięli: Aleksander Kwaśniewski - bohater książki, były prezydent RP oraz Aleksander Kaczorowski - autor książki, tłumacz, eseista i dziennikarz. Moderator spotkania: Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Środa, 7 czerwca, godz. 15.00 

  • Debata "Nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy - Wolne media jako fundament demokracji i obrony przed dezinformacją". Panelistami byli: Adam Bodnar - prawnik, Sylwia Czubkowska - dziennikarka, Żenia Klimakin - dziennikarz. Prowadzący: Magdalena Rigamonti - dziennikarka i Jarosław Włodarczyk - dziennikarz.

Czwartek, 8 czerwca, godz. 15.00

  • Debata laureatów Nagrody Im. Macieja Płażyńskiego na temat obrazu Polski I Polaków na świecie. Paneliści: Philipp Fritz - dziennikarz Die Welt (Niemcy), Natalia Gomułka - dziennikarka Onet.pl (Polska), Karolina Przewrocka-Aderet - dziennikarka Kalejdoskop (Izrael), Teresa Sygnarek - dziennikarka Polonia Nowa (Szwecja), Karolina Walczowska - dziennikarka Onet.pl (Polska). Prowadzący: Magdalena Rigamonti - dziennikarka i Jarosław Włodarczyk - dziennikarz.

Piątek, 9 czerwca, godz. 15.00

  • Debata "Co nas obraża? Granice wolności słowa w Polsce w 2023r. W rozmowie udział wzięli: Łukasz Biliński, Włodzimierz Brazewicz, Bartosz Szolc, Radosław Tyburski.

Sobota, 10 czerwca, godz. 15.00

  • Debata "Od pożyczonych strojów po własne marki. Jak profesjonalizował się sport?". Paneliści: Natalia Partyka - kilkukrotna mistrzyni paraolimpiady w tenisie stołowym, Kamil Wódka - psycholog sportu, Andrzej Wrona - mistrz świata w siatkówce. Prowadzący: Dariusz Szpakowski - legendarny komentator sportowy.

Niedziela, 11 czerwca, godz. 15.00

  • "Nocne Polek i Polaków rozmowy". Rozmowa z Krzysztofem Zanussim - reżyserem, autorem m.in. "Iluminacji", "Barw ochronnych", "Cwału", "Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową" scenarzystą, producentem filmowym. filozofem. Prowadząca: Magdalena Rigamonti.