• Start
  • Wiadomości
  • Kultura w żółtej strefie. Jeszcze mniej osób na seansach, odwołane spektakle 

Kultura w żółtej strefie. Jeszcze mniej osób na seansach, odwołane spektakle 

Zamiast stu, 25 osób na seansach, zwiększony jeszcze bardziej dystans społeczny, obowiązujące maseczki i dezynfekcja rąk - do znanych już zasad dodano nowe obostrzenia, które wchodzą w życie w sobotę, 3 października. To w związku z wydanym 30 września przez Radę Ministrów rozporządzeniem o włączenie Gdańska do strefy żółtej. Jak teraz będą działać instytucje kultury?  
( 01.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maseczki podczas kinowych seansów czy teatralnych spektakli to już standard. Ale nowością jest tylko 25 procent osób na sali
Maseczki podczas kinowych seansów czy teatralnych spektakli to już standard. Ale nowością jest tylko 25 procent osób na sali
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, 1 października 2020 r., o najwyższej od początku wybuchu pandemii, liczbie zachorowań w kraju. Gdańsk znalazł się w tzw. żółtej strefie, wraz z innymi powiatami województwa pomorskiego: bytowskim, gdańskim, kościerskim, nowodworskim, puckim, słupskim i wejherowskim. Sopot i powiat kartuski włączono do strefy czerwonej. A to oznacza, że od soboty 3 października, obowiązują nas dodatkowe ograniczenia.

Jako uczestnicy wydarzeń kulturalnych do pewnych niedogodności związanych z większą niż zwykle ostrożnością i prewencją sanitarną zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W teatrach czy kinach studyjnych szatnie od dawna są nieczynne, a miejsca na sali oznaczone. Należy dezynfekować ręce przy wejściu, nie zdejmować maseczek nawet podczas seansów i zachowywać dystans - w foyer czy kolejce do kas. Przed wejściem na spektakl trzeba wypełnić formularz kontaktowy. Teraz dochodzą nowe obostrzenia.

W strefie żółtej zwiększa się jeszcze bardziej dystans społeczny. Na targach, wystawach, kongresach czy konferencjach znajdować się może jedna osoba na 4 m kw. W siłowniach - jedna osoba na 7 m kw, ale już na imprezach rodzinnych może bawić się 100 osób. Za to kinowe seanse i spektakle oglądać będziemy w “komfortowych” warunkach - na widowni zasiądzie zaledwie 25 proc. publiczności, co oznacza na przykład, że w Malarni, jednej ze scen Teatru Wybrzeże, dysponującej 100 miejscami - przedstawienie obejrzy jednorazowo 25 osób.  

Dyrektorzy placówek kulturalnych, już w czwartek podejmowali decyzje, dostosowujące funkcjonowanie instytucji do obowiązujących przepisów. 

- W związku z ograniczeniami w strefie żółtej, żadna z zaplanowanych imprez nie została odwołana, a zasady uczestnictwa w imprezach Klubu Żak zostaną dostosowane do obowiązujących ograniczeń - mówi Magdalena Renk, dyrektor Klubu Żak. - Liczba widzów uczestniczących w seansach filmowych zostaje ograniczona do 37 osób, w koncertach i przedstawieniach do 50 osób, w spektaklach tanecznych do 25 osób. Seans filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”, zaplanowany na sobotę, 3 października na godz.10, odbędzie się zgodnie z planem dla połowy osób, które nabyły bilety. Dla drugiej połowy zorganizowano dodatkowy seans w niedzielę 4 października, o godz. 13. Nie są też organizowane wernisaże.

Instytut Kultury Miejskiej wiele zaplanowanych wydarzeń realizuje w internecie, bo liczba uczestników na wydarzeniach wciąż jest zmniejszana.
- Otrzymaliśmy wiadomość o żółtej strefie i działamy tak, aby się dostosować - informuje Marta Bańka z IKM. - Nasze wydarzenia organizujemy już od jakiegoś czasu hybrydowo. Na przykład spotkania Otwartego IKM są transmitowane online, bo na żywo mogło do tej pory przyjść 15 osób. Teraz przyjdzie tylko siedem. W planach mieliśmy też koncert wsparcia dla Białorusi. Do wczoraj mogliśmy to zrobić w klubie muzycznym “Drizzly Grizzly”, ale teraz myślimy nad nowym miejscem. Może zdecydujemy się na dwa koncerty, ponieważ obowiązuje nas 25 proc. publiczności.

W niełatwej sytuacji znalazł się Miejski Teatr Miniatura. Po obowiązującym na wiosnę lockdownie, pracę “pełną parą” teatr rozpoczął we wrześniu. Na najbliższą sobotę zaplanowana jest długo wyczekiwana premiera „Akademii pana Kleksa”.

- Jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę dostępnych miejsc na widowni do 75 - mówi Agnieszka Kochanowska z Miejskiego Teatru Miniatura. - Od poniedziałku, 6 października, wyłączamy ze sprzedaży rzędy od 1 do 4 oraz 15. Bardzo przepraszamy za utrudnienia.


Covid-19 w Operze Bałtyckiej. Premiera “Fidelia” przełożona na 23 października 2020


Opera Bałtycka doświadczyła już kilka dni temu boleśnie koronawirusowej rzeczywistości. Pierwsza premiera po otwarciu, “Wehikuł czasu”, odbyła się jeszcze bez problemów - 21 sierpnia 2020 r., ale już druga - „Fidelio” Beethovena - zaplanowana na 3 października, musiała zostać przeniesiona na późniejszy termin z powodu choroby jednego z artystów.

- Priorytetem artystycznym jest dla nas wystawienie premiery „Fidelio”, przełożonej na 23 października 2020 - tłumaczy Anna Niwińska, kierowniczka sekcji promocji Opery Bałtyckiej w Gdańsku. - W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, publiczności i artystów, zdecydowaliśmy o odwołaniu spektakli: „Sen nocy letniej” (9–11 października), „Don Bucefalo” (17–18 października), Opera? Si! (17 października) oraz wszystkich wydarzeń edukacyjnych do końca października. Jesteśmy przekonani o słuszności tego zapobiegawczego działania, mamy ogromną nadzieję, że dzięki temu bezpiecznie spotkamy się 23 października, na premierze „Fidelio” Ludwiga van Beethovena. Osoby posiadające bilety na odwołane spektakle proszone są o kontakt z Biurem Obsługi Widzów w celu zmiany rezerwacji lub zwrotu biletu.

Teatr Wybrzeże, do którego należy też Scena Kameralna w Sopocie, już 28 września odwołał tam prezentację “Seansu” planowaną tam na 1 i 2 października. Teraz informuje o kolejnych zmianach.
- W związku z wprowadzeniem w Sopocie czerwonej strefy epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni odwołać prezentacje “Fedry” z 8, 10 i 11 października - mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże. - Widzowie mogą uzyskać zwrot pieniędzy za niewykorzystane bilety w kasach teatru. Informujemy również, że z powodu wejścia Gdańska do żółtej strefy epidemiologicznej wprowadzamy ograniczenia widowni do 25 proc. na następujące prezentacje spektakli na gdańskich scenach: “Śmierć Iwana Iljicza” i “Kordian” z 3 i 4 października.

W najbliższych dniach okaże się też, że cześć już sprzedanych biletów straci ważność, z powodu zmniejszenia limitów osób na widowni. Będzie można przyjść na spektakl w innym terminie lub zwrócić bilet.

- Kto kupił bilety w pierwszej kolejności będzie mógł je wykorzystać, pozostałe osoby mogą spodziewać się telefonu z kasy - tłumaczy Weronika Łucyk z TW.

- Zwroty biletów zakupionych drogą internetową dokonywane będą automatycznie na konto, z którego dokonano płatności - dodaje Kwiatkowski. - Zwroty biletów zakupionych w kasach mogą być dokonywane drogą mailową. Wystarczy wysłać na adres bilety@teatrwybrzeze.pl zdjęcia lub skany biletów oraz paragonu, a w treści maila podać numer konta. Dodatkowo w treść maila wpisać należy zapis o Polityce prywatności, który znajdziecie Państwo pod adresem https://www.teatrwybrzeze.pl/rezerwacje/. 

Z pracownikami kasy Teatru Wybrzeże można się kontaktować mailowo (bilety@teatrwybrzeze.pl), za pomocą czatu na stronie internetowej teatru oraz telefonicznie (śr-nd) 58 551 50 40 (wt-nd) 519 155 636.
TV

680 lat temu rozpoczęła się budowa Bazyliki Mariackiej w Gdańsku