Wolontariusze odgrywają kluczową rolę w realizacji wszystkich Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i reprezentują wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Warsztaty CEV, zatytułowane „Wolontariusze na rzecz dobrobytu”, prowadzone były w wersji hybrydowej. Niektórzy uczestnicy brali w nich udział za pośrednictwem internetu. Omawiano m.in. politykę i wsparcie programowe dla wolontariatu w ramach funduszu Next Generation EU Recovery Fund. Dyskutowano o znaczeniu wolontariatu dla dobrobytu w Europie, o demokracji i aktywnym obywatelstwie, a także o integracji imigrantów.
Podczas spotkaniu zwracano uwagę, że decydenci powinni mieć świadomość, że przyszłość Unii Europejskiej będzie kształtowana nie tylko przez polityków czy formalnie zorganizowane organy, ale także przez miliony obywateli - wolontariuszy, którzy codziennie poświęcają swój czas i energię, działając dla wspólnego dobra.
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania zwróciła uwagę m.in. na to, jak ważne jest wypracowanie pewnych metod działania i struktur, bo okazują się one niezwykle przydatne w momencie kryzysu. - Myślę, że jeśli chodzi o zidentyfikowanie wyzwań i głównych działań, to ważne są dwie rzeczy. Pierwsza to budowa infrastruktury angażującej i obejmującej wolontariuszy i pewnie właśnie rozmawialiście o tym cały dzień. Drugą rzeczą jest wykreowanie takiej demokratycznej struktury lokalnej, która zachęci do udziału i współzarządzania. Niezwykle ważne jest, żeby myśleć o wolontariuszach nie tylko jako o ludziach, którzy mogą nam pomóc w pewnych sprawach, ale też jako o ludziach, którzy współtworzą miasto i są jego głosem – mówiła Monika Chabior. - Mówiliśmy trochę o tym podczas spotkania Center for European Volunteering w zeszłym tygodniu w Brukseli. Mówiłam o tym, jak ważne dla nas w Gdańsku jest to, że już od trzech lat mamy Radę Imigrantów i Imigrantek, a od zeszłego roku Radę ds. Rozwoju Wolontariatu. Te rady pozwoliły nam wykreować sprawną strukturę do pomagania ludziom, którzy teraz do nas przybywają.
Ważna jest też otwartość i elastyczność w podejściu do wolontariatu.
- Są ludzie, którzy chcą zostać wolontariuszami i przyjść do konkretnej organizacji, ale też są ludzie, którym należy pomóc w zorganizowaniu się. Jest też coraz więcej organizacji, które nie chcą być sformalizowane, ale jak widzimy teraz szczególnie w czasie kryzysu, bez nich nie będziemy w stanie osiągnąć naszych celów. Było to ewidentne zarówno w czasach Covidu, jak i teraz podczas wojny w Ukrainie – dodała zastępczyni prezydent Gdańska.
Gdańsk w roku 2022 został Europejską Stolica Wolontariatu. Tytuł ten przyznawany jest od 2013 roku przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). Więcej na temat wolontariatu w Gdańsku znajdziesz na stronie: wolontariatgdansk.pl.