Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne w Gdańsku. Pomnik i wiadukt na niebiesko

W poniedziałek, 1 kwietnia, o zmroku podświetlone zostaną na niebiesko Pomnik Poległych Stoczniowców oraz wiadukt przy stadionie piłkarskim na Letnicy, w ciągu alei Macieja Płażyńskiego. Okazją do włączenia iluminacji jest 100. rocznica utworzenia Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych (RCAF). ZOBACZ film z działalności tej jednostki i kanadyjskich lotników w akcji.
30.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-biała rycina przedstawiająca wodnosamolot na wodzie ze śmigłem i miejscem dla pilota i strzelca (czarne sylwetki)
Wodnosamolot Burgess-Dunne był pierwszym samolotem zakupionym dla kanadyjskiej armii. 21 września 1914 roku wyleciał z USA do Quebecu, by zasilić Kanadyjski Korpus Lotniczy (CAC)
fot. RCAF

100 lat w lotniczej służbie 

1 kwietnia 2024 roku przypada 100 lat służby Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych jako odrębnej jednostki wojskowej. Jej piloci latali ponad 200 rodzajami samolotów i wspierali setki operacji na całym świecie.

Z tej okazji w poniedziałek, 1 kwietnia, w wielu miastach świata na niebiesko podświetlone zostaną charakterystyczne budynki. Do akcji włączył się także Gdańsk.

Czarno-białe zdjęcie. Mężczyźni siedzą na skrzydle samolotu wojskowego
Piloci Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych latali ponad 200 rodzajami samolotów i wspierali setki operacji na całym świecie
fot. RCAF

Iluminacje w ponad 180 miastach

Deklarację solidarności z kanadyjskim lotnictwem wojskowym poprzez uruchomienie iluminacji w niebieskim kolorze złożyło ponad 180 miejscowości i instytucji na całym świecie. W Gdańsku będą to Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 oraz wiadukt w ciągu alei Macieja Płażyńskiego

W Polsce rozświetlone zostaną także:

  • Ratusz w Brzegu
  • Donice kasztanowe przed Pocztą Polską w Lublinie
  • Dźwigożaury w Szczecinie
  • Most Ojca Bernatka w Krakowie
  • Plac Litewski, fontanna multimedialna i Nowy Baobab w Lublinie
  • Pomnik Bohaterskich Lotników w Dęblinie
  •  Muzeum Pamięci Syberii w Białymstoku
  • Nieokreślone kluczowe zabytki w Kielcach
Dwa helikoptery wojskowe stoją na płycie lotniska
W 2010 roku w posiadaniu kanadyjskich sił powietrznych były m.in. helikoptery Mi-17V5. Członkowie RCAF latali nimi podczas operacji sił specjalnych w Afganistanie
fot. RCAF
Wojskowy helikopter nad morzem, wśród fal łódź ratunkowa z ludźmi na pokładzie
4 października 1980 roku, na statku wycieczkowym MV Prinsendam podczas żeglugi po Zatoce Alaskiej stwierdzono niekontrolowany pożar w maszynowni. W akcji poszukiwawczo-ratowniczej brały udział maszyny lotnicze kanadyjskich służb oraz Marynarki Wojennej i Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych, wśród nich Helikopter CH-113 Labrador (na zdjęciu). Uratowano 520 członków załogi i pasażerów
fot. RCAF

Polsko-kanadyjska przyjaźń na niebie

W 100-letniej historii Royal Canadian Air Force (RCAF) ścieżki polskich i kanadyjskich lotników wiele razy się splatały.

Podczas II wojny światowej Polacy i Kanadyjczycy walczyli ramię w ramię w Bitwie o Anglię w 1940 roku. Jedną z eskadr słynnego, polskiego Dywizjonu 303 dowodził kanadyjski as lotnictwa John A. "Kentski" Kent.

Z Rębiechowa latamy od 50 lat. Port Lotniczy Gdańsk świętuje i planuje dalszy rozwój

Kanadyjczycy byli również wśród załóg samolotów biorących udział w niebezpiecznych misjach zaopatrywania Powstania Warszawskiego w 1944 r. 

Po 1945 r. wielu członków personelu Polskich Sił Powietrznych wybrało Kanadę jako swoją nową ojczyznę, gdzie mogli kontynuować karierę lotniczą. Byli wśród nich Janusz Żurakowski i Władysław Potocki, kawalerowie Orderu Virtuti Militari. Stanowili dwójkę z czterech pilotów testowych Avro Arrow, prototypowego, kanadyjskiego ponaddźwiękowego myśliwca z lat 50. XX wieku.
 

ZOBACZ FILM Z AKCJI KRÓLEWSKICH KANADYJSKICH SIŁ POWIETRZNYCH

 

Oficjalna strona Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych

 

TV

XI Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak