Król może być tylko jeden… Bolek wyjechał do Chorzowa

Bolek, brat Toli i Lolka, syn Arco i Bergi - lew, który na świat przyszedł w lipcu ubiegłego roku w gdańskim zoo, teraz rozsławiać będzie ogród zoologiczny w Chorzowie. Najbardziej rosły z rodzeństwa opuścił stado. - Tak wygląda to również w naturze. W stadzie jest miejsce tylko dla jednego samca alfa - mówi dyrektor gdańskiego zoo Michał Targowski.
08.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Z życia rodziny królewskiej. Sielski dzień, w komplecie

- Stado lwów może mieć tylko jednego samca alfa, a w naszym gdańskim stadzie jest nim Arco. Gdy syn dojrzewa, zaczyna stanowić konkurencję dla swego ojca. A walka o status w stadzie może być niebezpieczna. Dlatego młode lwy samce opuszczają swoje stada i tworzą nowe - zaznacza dyrektor gdańskiego ogrodu Michał Targowski.

Bolek nową rodzinę stworzy z dwiema samicami. Do nowego stada w chorzowskim zoo Bolek trafił w ramach współpracy EAZA – Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, do którego należy oliwskie zoo. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

Październik 2014 - lwiarnia w gdańskim zoo otwarta 

Marzec 2015 - Tola, Bolek i Lolek mają trzy miesiące


Ogrody będące członkami stowarzyszenia wymieniają się doświadczeniami, a także nieodpłatnie gatunkami zwierząt w nich zamieszkujących. I tak w ramach współpracy ogrodów w tym roku Gdańsk wzbogacił się m.in. o dwóch niezwykle uroczych lokatorów – dwie pandy małe: Bartka, który przybył do nas z zoo w Whipsnade w Wielkiej Brytanii oraz Ponzu z zoo de Bordeaux Pessac we Francji.

- Choć młode samce, Lolek i Ajon także w przyszłości opuszczą gdański ogród, rodzina królewska nie będzie tracić na sile - zapewnia dyrektor zoo. - W stadzie pozostaną urodzone w gdańskim zoo lwice. A rodzice sześciorga lwiątek: Toschibinda, Bergi i Arco z pewnością doczekają się jeszcze potomstwa. Mamy nadzieję, że stanie się to już w przyszłym roku - dodaje Michał Targowski.


ZOBACZ FILM: Arco uznał swoje najmłodsze dzieci