Oryginalna koszulka Dariusza Wójtowicza z meczu z Juventusem w Muzeum Lechii

28 września 1983 roku piłkarze Lechii rozgrywali mecz Pucharu Zdobywców Pucharów z Juventusem Turyn. Jednym z piłkarzy Biało-Zielonych był wówczas Dariusz Wójtowicz. Teraz - po ponad 40 latach - jego koszulka z tamtego pamiętnego spotkania trafiła do Muzeum Lechii Gdańsk.
16.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zielona koszulka Lechii na manekinie, obok zdjęcie z kucającym mężczyzną w stroju sportowym. Na pierwszym planie po lewej puchar
Koszulka Lechii, w której przeciwko Juventusowi Turyn w 1983 roku grał Dariusz Wójtowicz, trafiła do Muzeum Lechii Gdańsk
fot. Lechia Gdańsk

Historyczne starcie Lechii z Juventusem

W 1983 roku trzecioligowa wówczas Lechia Gdańsk wywalczyła sensacyjnie Puchar Polski. Zdobywca tego trofeum miał zapewniony udział w pierwszej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1983/1984. Biało-Zieloni trafili na Juventus Turyn, w którego składzie byli m.in. włoscy mistrzowie świata z 1982 roku: Marco Tardelli, Antonio Cabrini, Claudio Gentile, Geatano Scirea i król strzelców tamtej imprezy Paolo Rossi oraz Francuz Michel Platini i Zbigniew Boniek. 

W pierwszym spotkaniu - 14 września 1983 roku - Lechia przegrała na wyjeździe 0:7. Dwa tygodnie później - 28 września - rewanż przy ul. Traugutta w Gdańsku miał zupełnie inny przebieg. Biało-Zieloni dopingowani przez wielotysięczny tłum kibiców, wśród których był m.in. lider Solidarności Lech Wałęsa, stawili niespodziewany opór, przez moment prowadząc nawet 2:1, potem remisując 2:2, ostatecznie ulegając 2:3. Bramki dla Lechii zdobyli wtedy Marek Kowalczyk i Jerzy Kruszczyński. Decydującego gola dla Juventusu strzelił Zbigniew Boniek. 

Koszulka od Dariusza Wójtowicza

Jednym z piłkarzy Lechii, który występował w obu meczach był Dariusz Wójtowicz, wówczas ledwie 18-letni pomocnik. W seniorskiej drużynie Lechii zadebiutował w listopadzie 1982 roku, wchodząc z ławki rezerwowych w meczu Pucharu Polski ze Śląskiem Wrocław. Grał w finale Pucharu Polski z Piastem Gliwice, wygranym 2:1, po którym była przygoda z Juventusem. W 1984 roku Wójtowicz został powołany do reprezentacji Polski do lat 18, która zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. 

Teraz - po ponad 40 latach - zielona koszulka Wójtowicza z meczu przeciwko Juventusowi przy ul. Traugutta, trafiła do Muzeum Lechii Gdańsk. Nowy eksponat dołączył do innej, niezwykłej pamiątki z tego samego spotkania: oryginalnego trykotu Zbigniewa Bońka.  

Kustosz Muzeum Lechii Gdańsk Zbigniew Zalewski serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta wyjątkowa koszulka znalazła swoje miejsce w Muzeum. 

Muzeum Lechii Gdańsk

Muzeum Lechii Gdańsk mieści się na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Otwarte zostało 15 kwietnia 2013 roku. Wśród zebranych około dwóch tysięcy eksponatów, obejrzeć można pamiątki związane z futbolem, ale również innymi dyscyplinami, w których sportowcy Lechii na przestrzeni lat rywalizowali: kolarstwem, podnoszeniem ciężarów, rugby, lekką atletyką czy tenisem. W Muzeum znajdują się też m.in. makiety stadionów przy ul. Traugutta 29 i ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, replika Pucharu Polski zdobytego w 1983 i 2019 roku czy puchary z mistrzostw Polski zdobywanych przez juniorów Biało-Zielonych.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00. W dni meczowe na 2 godziny przed każdym pierwszym gwizdkiem sędziego. Bilety: normalny: 8 zł, ulgowy: 5 zł.

Kontakt: 506 071 100, muzeum@lechia.pl.

 

TV

Wodorowce dla Gdańska