• Start
  • Wiadomości
  • Kościół św. Jana w Gdańsku. Msza św. online - niedziela godz. 12.00

Kościół św. Jana w Gdańsku. Msza św. online - zapraszamy w niedzielę o godz. 12.00

20 listopada o godz. 12.00 zapraszamy na cotygodniową transmisję mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Niedzielną liturgię transmitujemy regularnie na portalu gdansk.pl od ponad dwóch lat.
( 19.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Transmisja mszy z kościoła św. Jana
Transmisja mszy z kościoła św. Jana
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Transmisje mszy św. na gdansk.pl

Transmisje niedzielnych mszy św. na portalu gdansk.pl rozpoczęliśmy tuż wybuchu pandemii Covid-19 w marcu 2020 r. Cieszyły się one ogromną popularnością. W tym niezwykle ciężkim czasie w związku z obostrzeniami arcybiskup gdański wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Teraz, kiedy obostrzenia odwołano, wielu gdańszczan, a nawet osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do tej cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.
Jest też wiele osób cierpiących na różne poważne schorzenia, które obawiają się nowej fali zakażeń i chciałby posłuchać mszy św. w swoim domu.

Historia kościół św. Jana

Miejsce, z którego nadawana jest msza św. to obiekt niezwykły. Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

Kościół św. Mikołaja coraz piękniejszy. Odnowiona została elewacja północna świątyni 

W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Duszpasterstwo środowisk twórczych

W kościele św. Jana swoją działa też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania.

W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 20 listopada o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.