• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus w wersji Omicron wykryty u 7-letniej dziewczynki w Gdańsku

Koronawirus w wersji Omicron wykryty u 7-letniej dziewczynki w Gdańsku

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę, 19 grudnia, podało informację o kolejnym zachorowaniu koronawirusem w wersji Omicron. "Został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej".
( 19.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Według dotychczasowych ustaleń i wyników badań wynika, że wariant Omicron w większym stopniu atakuje młode organizmy
Według dotychczasowych ustaleń i wyników badań wynika, że wariant Omicron w większym stopniu atakuje młode organizmy
fot. Andrea Piacquadio / Pexels

 

O nowym wariancie koronawirusa Ministerstwo Zdrowia informowało pod koniec listopada:

Nowy wariant Omicron wirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy wykryto w próbkach pobranych 11 listopada 2021r. w Botswanie i 14 listopada 2021r. w RPA. Na dzień 26 listopada 2021r. Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała ten wariant, jako VOC oceniając prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się od WYSOKIEGO do BARDZO WYSOKIEGO, ze względu na potencjalne wysoką transmisyjność i wyższą oporność nawet na wywołaną szczepieniem przeciw COVID-19 odpowiedź immunologiczną, w porównaniu z wariantem Delta.

Zdecydowanie zaleca się unikanie podróży z i do obszarów, w których odnotowano przypadki wirusa Omicron (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe).


W czwartek, 16 grudnia, potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omicron w Polsce u 30-letniej obywatelki Lesotho.

Obywatelska Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju"

- podało Ministerstwo Zdrowia.

 

W piątek, 17 grudnia, kolejny w naszym kraju przypadek Omicronu stwierdzono u 3-letniej dziewczynki z Warszawy.


W niedzielę, 19 grudnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakażeniu u 7-latki z Gdańska.

Kolejny przypadek koronawirusa w wersji Omicron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej.

Wcześniej zakażenie przeszła jej mama. Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test.

- czytamy na Tweeterze resortu zdrowia. 

 

Czym jest Omicron? 

Z dotychczasowych obserwacji i wyników badań wynika, że nowy wariant koronawirusa ze względu na znaczną liczbę mutacji może łatwiej się rozprzestrzeniać i zmniejszać skuteczność szczepionki. Pierwsze doniesienia mówią też o atakowaniu młodych organizmów. Objawy jakie zaobserwowano to: bóle głowy i całego ciała, znaczne zmęczenie, drapanie w gardle. 

Przed nowym wariantem koronawirusa ostrzegają Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), według których rozprzestrzenianie się Omicronu jest większe i szybsze niż w poprzednich wariantach oraz, że na początku 2022 roku będzie dominujący w Europie i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.