• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Rząd odwołuje wszystkie imprezy masowe w Polsce. Mecze bez publiczności

Koronawirus. Rząd odwołuje wszystkie imprezy masowe w Polsce. Mecze Lechii, Trefla, Wybrzeża bez publiczności

Premier Mateusz Morawiecki informuje o odwołaniu wszystkich imprez masowych w Polsce. To zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, które ma na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Odbywać będą mogły się tylko masowe wydarzenia bez publiczności. Jeśli chodzi o szkoły, decyzja o ew. zawieszeniu zajęć w obliczu zagrożenia wirusem należy do dyrektora placówki.
( 10.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mecz Trefl - VERVA Warszawa ORLEN Paliwa w Ergo Arenie, 8 marca 2020
Mecz Trefl - VERVA Warszawa ORLEN Paliwa w Ergo Arenie, 8 marca 2020
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Należy zauważyć, że określenie "impreza masowa" ma swoją ścisłą definicję, określoną w przepisach. Jest jednak znaczna liczba wydarzeń - najczęściej kulturalnych - w których może uczestniczyć duża liczba osób, ale nie będą one imprezami masowymi, w rozumieniu przepisów ustawy. Ze względu na fakt, że w praktyce ich organizacja wiąże się z takimi sami obawami, prezydent Gdańska Aleksadra Dulkiewicz zdecydowała, że wszystkie tego typu wydarzenia, organizowane przez instytucje podlegające Miastu Gdańsk, będą odwołane.  

 

O decyzji poinformowano we wtorek,10 marca, podczas konferencji podsumowującej posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia podejmujemy radykalne działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - powiedział Mateusz Morawiecki. - Definicja szczegółowa imprezy masowej dostępna jest w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych (artykuł 3, patrz niżej). Informacje dla organizatorów wydarzeń będziemy przekazywać przez wojewodów. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył:  - We Francji czy Niemczech liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 1200 osób. W Polsce mamy 18 przypadków zakażenia. Jeśli wprowadzimy te radykalne ograniczenia, dotykające działalności nas wszystkich, to mamy szansę ograniczyć rozpowszechnianie się tego wirusa.  

Jarosław Gowin wicepremier, minister szkolnictwa wyższego: - Zaleciłem władzom uczelni zawieszenie wymiany międzynarodowej i odwołanie udziału pracowników w konferencjach zagranicznych, a także rezygnację z organizowania konferencji z udziałem gości z zagranicy. 

- Obowiązujące dziś przepisy umożliwiają dyrektorom szkół elastyczne reagowanie na sytuację w ich rejonie, z takich możliwości już korzystano gdy pojawiały się informacje, że ktoś ze szkoły mógł mieć kontakt z nosicielem wirusa. Po wyjaśnieniu sytuacji, po 2,3 dniach zajęcia przywracano - dodał Dariusz Piontkowski minister edukacji narodowej. - Dyrektorzy szkół powinni monitorować nadal sytuację wokół placówki i w obliczu ew. zagrożenia zawieszać zajęcia.

 

Ogłoszenie decyzji ws. imprez masowych. Nz. Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Łukasz Szumowski – minister zdrowia Mateusz Morawiecki – premier RP, Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji i Dariusz Piątkowski – minister edukacji
Ogłoszenie decyzji ws. imprez masowych. Nz. Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Łukasz Szumowski – minister zdrowia Mateusz Morawiecki – premier RP, Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji i Dariusz Piątkowski – minister edukacji
źródło: KPRM

 

Na decyzję rządu tuż po konferencji w Warszawie zareagowali organizatorzy meczów PKO Bank Polski Ekstraklasy
- W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa (Covid-19) w Polsce (...) informujemy, że do odwołania mecze PKO Bank Polski Ekstraklasy będą organizowane bez udziału publiczności. W związku z trudnym do określenia okresem, w jakim będzie obowiązywał zakaz, nie ma możliwości zaplanowania przełożenia meczów - mówi Prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.


W niedzielę, 15 marca, Lechia zagra na Stadionie Energa Gdańsk z Arką Gdynia. Spotkanie zaplanowano na godz. 17.30. Transmisja telewizyjna na Canal+. 

Canal+ zapowiedział, że wszystkie mecze 27. kolejki (odbędą się w dniach 13-16 marca) PKO BP Ekstraklasy zostaną odkodowane

Wcześniej, bo w środę, 11 marca, Lechia gra na Stadionie Energa Gdańsk, ćwierćfinał Pucharu Polski z Piastem Gliwice. To spotkanie także odbędzie się bez udziału publiczności. Początek meczu o godz. 18.00, transmisja tv w Polsat Sport Extra. 
 

Mecz siatkarzy Trefla z Aluronem Virtu CMC Zawiercie bez udziału publiczności

W środę, 11 marca, siatkarze Trefla Gdańsk w Ergo Arenie o godz. 20.30 rozegrają mecz PlusLigi z Aluronem Virtu CMC Zawiercie. Spotkanie odbędzie się bez udziału publiczności. Gdański klub wydał oświadczenie w kwestii zwrotu biletów na to spotkanie:

Wszystkie osoby, które już nabyły bilety na mecz przez stronę internetową www.trefl.ticketsoft.pl mogą je zwrócić przy użyciu formularza zwrotu biletu. Wypełniony dokument należy odesłać na adres e-mail: biuro@ticketsoft.pl. Obostrzenie zakazu udziału publiczności w meczu dotyczy również kibiców posiadających całosezonowe karnety oraz zorganizowanych grup kibicowskich. Karnetowiczów o ewentualnej rekompensacie poinformujemy w późniejszym terminie.

Bilety zakupione stacjonarnie w kasie nr 2 w ERGO ARENIE (bilety na miejsca w sektorze 104, rząd 7, miejsca 1-3) prosimy zwracać w tej właśnie kasie za okazaniem biletu oraz paragonu (dziś i w środę 11 marca kasa jest otwarta w godz. 10-17), podobnie z biletem zakupionymi w Stowarzyszeniu Turystycznym Sopot (bilet do sektora nr 103, rząd 1, miejsce nr 16) – prosimy go zwrócić za okazaniem biletu i paragonu w Stowarzyszeniu. Osoby, które kupiły bilety w kasie klubowej nr 4 w ERGO ARENIE (sektor 117, rząd 10, miejsca 6 i 7), prosimy o kontakt z Justyną Gdowską, tel. 882 090 199, e-mail: j.gdowska@treflgdansk.pl. Pieniądze zostaną zwrócone w siedzibie klubu w ERGO ARENIE.

Środowy mecz z Aluronem Virtu CMC Zawiercie będzie transmitowany w telewizji Polsat Sport. 

W dniach 14-15 marca siatkarze w Katowicach odbywa się finałowy turniej Pucharu Polski w siatkówce mężczyzn z udziałem Trefla Gdańsk.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek poinformował o wprowadzeniu zakazu przeprowadzenia imprezy masowej w dniach 14-15 marca 2020 roku – Turnieju Finałowego o Puchar Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn (Decyzja nr ZKIII.68.2.7.2020). Wojewoda wydał zakaz mając na uwadze zagrożenie epidemiologiczne koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.

W związku z tym turniej finałowy Pucharu Polski odbędzie się bez udziału publiczności. 

Kibice, którzy nabyli bilety mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za ich zakup zgodnie z regulaminem eBilet.pl. W przypadku zakupu biletu online szczegóły dotyczące zwrotów przesłane zostaną mailowo przez eBilet, ci którzy kupili bilety w punktach stacjonarnych powinni skierować się do punktu, w którym nabyli wejściówki.

Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy będzie transmitowany na sportowych antenach Polsatu. Mecz Trefla z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle zobaczyć będzie można w sobotę, 14 marca, w Polsacie Sport od godz. 14.45. 


Piłkarze ręczni Torus Wybrzeże także bez publiczności

Organizator meczów piłki ręcznej Superliga sp. z o.o. wydał oświadczenie:

W związku z decyzją organów administracyjnych w sprawie organizacji meczów ligowych i imprez masowych, Superliga Sp. z o.o., odpowiedzialna za zarządzanie rozgrywkami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, podjęła decyzję o dalszym prowadzeniu rozgrywek bez udziału publiczności, która obowiązuje do odwołania.
Wszystkie kluby zostały zobowiązane do zastosowania się do niniejszej decyzji. Podjęte kroki są związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i koniecznością ograniczenia skupisk ludzkich.

Wszystkie mecze PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet odbędą się zgodnie z zaplanowanym terminarzem. Transmisje z wybranych spotkań kibice będą mogli zobaczyć na antenach TVP Sport, tvpsport.pl oraz w aplikacji TVP Sport. Superliga Sp. z o.o. w porozumieniu z klubami stara się o organizację transmisji ze wszystkich meczów ligowych.

Piłkarze ręczni Torus Wybrzeże w sobotę, 14 marca, grają na wyjeździe z MMTS Kwidzyn. W niedzielę, 22 marca, zmierzą się w Gdańsku z Zagłębiem Lubin. Oba spotkania odbędą się przy pustych trybunach.

 

Mecze reprezentacji bez publiczności, turnieje dzieci o Puchar Tymbarku przesunięte na inny termin

Oświadczenie wydał także Polski Związek Piłki Nożnej:

Mając na uwadze potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców Polski, spowodowane rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19, zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów, Polski Związek Piłki Nożnej zorganizuje dwa najbliższe mecze towarzyskie reprezentacji Polski z Finlandią we Wrocławiu (27 marca 2020) i Ukrainą w Chorzowie (31 marca 2020) bez udziału publiczności. Wszyscy kibice, którzy zdążyli już dokonać zakupu biletów na te spotkania, otrzymają zwrot pieniędzy.

Mecze młodzieżowych reprezentacji Polski i reprezentacji Polski kobiet, rozgrywane w naszym kraju, również odbędą się bez udziału publiczności.

PKO Ekstraklasa podjęła decyzję o kontynuowaniu gry, ale bez udziału publiczności. PZPN, stosując się do zaleceń władz państwowych informuje, że rozgrywki Totolotek Pucharu Polski, pierwszej i drugiej ligi oraz niższych klas rozgrywkowych nie mogą mieć charakteru imprez masowych aż do odwołania.

W porozumieniu ze sponsorem tytularnym turnieju dla dzieci ,,Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” (w turnieju biorą udział dzieci z Gdańska - red.), PZPN postanowił przenieść te rozgrywki, w tym finały turniejów wojewódzkich na okres późniejszy. Także miejsce i termin finału turnieju zostaną ustalone w momencie, gdy ustanie zagrożenie epidemiologiczne wirusem COVID-19 na terytorium Polski.


Mecz żużlowy Północ - Południe przełożony na inny termin

W związku z komunikatami premiera Mateusza Morawieckiego oraz wojewody pomorskiego o zakazie przeprowadzania imprez masowych z udziałem publiczności z
powodu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Polski Związek Motorowy i Speedwayevents.pl zdecydowały o przełożeniu meczu Północ vs Południe na inny termin.

Impreza pierwotnie była zaplanowana na 29 marca 2020 roku o godzinie 16.45 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego przy ul. Zawodników 1 w Gdańsku. Trwają procedury nad ustaleniem nowej daty tego meczu. Poinformujemy o niej niezwłocznie, gdy tylko będzie to możliwe.

Informacja dla kibiców odnośnie zwrotu pieniędzy za bilety! Zostanie on dokonany drogą elektroniczną – na konta lub karty, w zależności od wybranego sposobu płatności.


Sparingi żużlowców Zdunek Wybrzeże, zajęcia żużlowe dzieci i młodzieży odwołane

Oświadczenie Polskiego Związku Motorowego: 

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 chorobę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, Polski Związek Motorowy zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sportu, zwraca się do wszystkich organizatorów wydarzeń w zakresie działalności PZM z rekomendacją zawieszenia przeprowadzania zawodów, imprez oraz szkoleń do dnia 1 kwietnia 2020 r.

Główna Komisja Sportu Żużlowego nie wyraża zgody na organizację zawodów treningowych (sparingów) do dnia 1 kwietnia 2020 r.

Oświadczenie wydał także klub GKŻ Wybrzeże Gdańsk, którego żużlowcy we wtorek, 10 marca, rozpoczęli przygotowania do sezonu na torze przy ul. Zawodników.

W związku z powyższym nie odbędą się zaplanowane na 21.03, 22.03 oraz 25.03 sparingi zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Dodatkowo zgodnie z zaleceniami Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Gdańska najbliższe treningi na torze odbędą się bez udziału publiczności.

W związku z zamknięciem szkół zawieszone do odwołania zostały również treningi dla dzieci i młodzieży z mini toru.

 


Impreza masowa wg ustawy

Impreza masowa artystyczno-rozrywkowa - czyli impreza o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć:


  1. a) na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000 ;
  2. b) w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 500 .

Masowa impreza sportowa - mająca na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowana na:

  1. a) stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej - nie mniej niż 300;
  2. b) terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000;

Mecz piłki nożnej: należy przez to rozumieć masową imprezę sportową mającą na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, wynosi nie mniej niż 1000.


DEFINICJA IMPREZY MASOWEJ NIE DOTYCZY (m.in.):

  1. a) imprez organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,
  2. b) imprez organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami.
 
 

ZAPIS FILMOWY KONFERENCJI W KANCELARII PREMIERA RP