• Start
  • Wiadomości
  • Nowe miejsca dla chorych na Covid-19. Tymczasowy szpital powstanie w Amber Expo

Nowe miejsca dla chorych na Covid-19. Tymczasowy szpital powstanie w Amber Expo

Rząd zadecydował, że na Pomorzu w Amber Expo powstanie szpital tymczasowy dla pacjentów z Covid-19 na 400 łóżek. Szpitalem patronackim dla nowej placówki ma być Copernicus Podmiot Leczniczy.
( 02.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek wielokondygnacyjny Amber Expo widziany z góry w słoneczny dzień, na pierwszym paleni ulica, po lewej parking
Nowoczesny obiekt Amber Expo to miejsce licznych imprez targowych
mat. Amber Expo

 

Zgodnie z decyzją rządu RP wybudowaniem tymczasowej placówki szpitalnej dla chorych na COVID-19 przy ul. Żaglowej 11 ma zająć się Grupa Lotos SA. W Grupie Lotos od 30 października pracuje specjalny zespół, który planuje przekształcenie hal wystawienniczych w szpital tymczasowy na 400 łóżek.

Poniedziałek: ponad 15 tys. zakażeń w kraju, na Pomorzu - 967, w Gdańsku - 122. W regionie zmarło 9 osób


Obiekt Amber Expo, którym zarządza spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie (MTG) to nowoczesny kompleks targowo-konferencyjno-biurowy, który oddano do użytku przy okazji inwestycji związanych z Euro 2012. W ogromnych halach odbywają się liczne imprezy takie jak targi, zawody sportowe czy okolicznościowe uroczystości.

W obiekcie znajduje się też wielokondygnacyjny biurowiec, a na jego pierwszym piętrze centrum konferencyjne wraz z restauracją. W sąsiedztwie budynku jest ogromna parkingowa przestrzeń oraz przystanek kolejowy.

 

Jedna z trzech hal targowych Amber Expo
Jedna z trzech hal targowych Amber Expo
mat. Amber Expo

 

MTG i Miasto Gdańsk zaproponowały obiekt Amber Expo na tymczasowy szpital już wiosną w czasie pierwszej fali pandemii Covid-19. Trzy hale wystawienniczo-targowe będące w gestii spółki mają łącznie 12 tysięcy metrów kw. powierzchni. To w nich mógłby funkcjonować szpital. Do dyspozycji jest jeszcze połączone z halami centrum konferencyjne, które można zaadoptować na zaplecze dla personelu medycznego. Decyzja o tej lokalizacji została podtrzymana w piśmie skierowanym 20 października do wojewody pomorskiego przez marszałka i prezydentów Trójmiasta.

Wyposażenie szpitala tymczasowego ma być kupione albo przydzielone z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych.

 

Jedna z sal w centrum konferencyjnym
Jedna z sal w centrum konferencyjnym
mat. Amber Expo

 

Szpital tymczasowy oprócz infrastruktury potrzebuje też personelu oraz know-how. Dlatego szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego Amber Expo w Amber Expo będzie, podległy samorządowi wojewódzkiemu, Szpital Copernicus, zarządzany przez spółkę podległą samorządowi województwa. Decyzję taka na prośbę rządu podjął marszałek województwa pomorskie Mieczysław Struk. Chodzi tu o koordynację działań leczniczych. Największym wyzwaniem jest w takiej tymczasowej placówce zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego.

- Robimy wszystko, aby w maksymalny sposób zabezpieczyć zdrowie mieszkańców Pomorza. Nie mogliśmy więc w momencie, kiedy nie było chętnych wśród szpitali rządowych, nie podjąć się również tego zadania. Dziękuję zarządowi spółki za gotowość podjęcia wyzwania, aczkolwiek oczekujemy również adekwatnego wsparcia i zaangażowania ze strony rządu oraz podległych rządowi szpitali, zwłaszcza w zakresie zaangażowania kadry medycznej, gdzie tylko władze państwowe mają odpowiednie kompetencje ustawowe - pisze na swoim społecznościowym profilu marszałek Mieczysław Struk.

Jak poinformowała prezydent Gdańska 2 listopada szpitalowi w Amber Expo poświęcona była specjalna robocza narada władz Gdańska z zarządem MTG.