• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus a edukacja. Nowe terminy egzaminów, przedłużona przerwa w szkołach

Koronawirus a edukacja. Nowe terminy egzaminów, przedłużona przerwa w nauce

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br., pisemne egzaminy maturalne ruszą 8 czerwca. Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie potrwają zaś od 22 czerwca do 9 lipca - poinformował minister edukacji narodowej Marek Piontkowski podczas konferencji prasowej 24 kwietnia. Szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte do 24 maja, z możliwością kolejnego przedłużenia. Wyższe uczelnie również zobowiązane są do prowadzenia zdalnych zajęć przynajmniej do 24 maja.
( Publikacja: 24.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szkoła Podstawowa nr 2 w Gdańsku, uczniowie wchodzą na egzamin ósmoklasisty, 15 kwietnia 2019 r.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Gdańsku, uczniowie wchodzą na egzamin ósmoklasisty, 15 kwietnia 2019 r.
Maciej Kosycarz/KFP

 

-  Zgodnie z zapowiedzią z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów. Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski komentując nowy, letni terminarz egzaminów zewnętrznych w szkołach. - Wierzę, że ten dodatkowy czas, od dzisiaj wyraźnie określony, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów, przełoży się na ich dobre wyniki. Już dziś życzę wszystkim powodzenia na egzaminach. 

 

Nowe terminy egzaminów:

  • Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym, potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca, również wtedy szkoły otrzymają zaświadczenia do przekazania uczniom.
  • Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.
  • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

- Wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla - zapewniał minister. - Planujemy, że razem z terminem poprawkowym, egzamin ósmoklasisty zamkniemy z dniem 31 lipca i wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. 

Mówiąc o przedłużeniu zdalnego nauczania w szkołach i utrzymaniu zamknięcia przedszkoli, Dariusz Piontkowski zaznaczył, że za kilka dni poda odpowiedź na pytanie o możliwość prowadzenia "jakiejś formy zajęć opiekuńczo - wychowawczych" w tych placówkach. 

Do nowego harmonogramu egzaminów w szkołach (te najpóźniejsze, czyli egzaminów maturalnych poprawkowych, mają być znane 30 września) ustosunkował się także obecny na konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek: - Uczelnie będą musiały dostosować tegoroczne uchwały rekrutacyjne do terminów egzaminów maturalnych i zasad ich przeprowadzania.  Ponieważ wyniki matur poprawkowych będą podane 30 września, należy liczyć się z niewielkim opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021. Uczelnie będą musiały prowadzić rekrutację nieco dłużej, żeby umożliwić maturzystom dostęp do studiów.

- Egzaminy będą oczywiście przeprowadzone w maksymalnym reżimie sanitarnym, z dystansem i ograniczeniem kontaktu, aby go maksymalnie ograniczyć zrezygnowaliśmy z ustnej formy egzaminu - uzupełnił wypowiedzi przedmówców minister zdrowia Łukasz Szumowski.