• Start
  • Wiadomości
  • Coraz więcej ograniczeń - zamknięty park Oliwski i nadmorskie parkingi. Zobacz zdjęcia

Koronawirus. Coraz więcej ograniczeń - zamknięty park Oliwski i nadmorskie parkingi

Zostań w domu - nie ryzykuj zdrowiem i życiem swoim oraz innych. Gdańsk angażuje się w działania prewencyjne w walce z koronawirusem i na weekendy (i nie tylko) zamyka popularne miejsca rekreacyjne, najchętniej uczęszczane szlaki i zazwyczaj mocno zaludnione przestrzenie publiczne. Zobacz, jak dziś wyglądało miasto.
( 28.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W związku z wprowadzeniem w kraju nowych zasad bezpieczeństwa z powodu epidemii koronawirusa, zamknięte zostały kolejne przestrzenie miejskie i ograniczenia w kościołach. Nz. Park Oruński - jeden z terenów rekreacyjnych w Gdańsku, gdzie obowiązują obostrzenia
W związku z wprowadzeniem w kraju nowych zasad bezpieczeństwa z powodu epidemii koronawirusa, zamknięte zostały kolejne przestrzenie miejskie i tereny rekreacyjne. Nz. Park Oruński - jeden z terenów rekreacyjnych w Gdańsku, gdzie obowiązują obostrzenia. Ma to zniechęcić do nieodpowiedzialnych zachowań
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

#zostanwdomu. Niedzielna msza św. i modlitwa za Macieja Kosycarza na żywo na gdansk.pl

 

Od godz. 22:00 w piątek, 27 marca, do niedzielnego wieczoru (29 marca), zamknięty jest Park Oliwski. Do pozostałych parków, których nie da się zamknąć, dostęp w tym czasie jest ograniczony. To wynik ustaleń miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego, podjętych ze względu na nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce.

- Ponieważ nie zachęcamy do wychodzenia, ograniczamy także atrakcyjność miejsc turystycznych w Gdańsku. Od przyszłego tygodnia część iluminacji zostanie wyłączona bądź ograniczona, w miejscach, w których nie służą oświetleniu chodnika czy ulicy - poinformował zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, podczas wirtualnej konferencji prasowej, w piątek. - Zostań w domu, jeśli nie musisz wyjść. A jeśli wyjdziesz, to na krótki, indywidualny spacer blisko domu - apelował.

 

Kosińska, Grzelak, Aleksandrowicz o aktualnej sytuacji w mieście - konferencja

 

Zamknięty parking na końcu ul. Hallera. Jedno z działań mających powstrzymać nieodpowiedzialnych mieszkańców i turystów, którzy organizują sobie wycieczki turystyczne w czasie kwarantanny
Zamknięty parking na końcu ul. Hallera. Jedno z działań mających powstrzymać niefrasobliwych mieszkańców i turystów, którzy organizują sobie wycieczki turystyczne w czasie kwarantanny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców i ewentualnych turystów, decydujących się opuścić dom mimo zaleceń pozostania w domu, od piątku, 27 marca, również parkingi o charakterze turystycznym wzdłuż pasa nadmorskiego są zamknięte (Jelitkowo - przy ul. Bałtyckiej oraz ul. Kaplicznej; Zaspa - przy krańcu al. Jana Pawła II; Przymorze - zatoka postojowa wzdłuż ul. Kaczyńskiego po stronie Parku Reagana; Stogi - na końcu Nowotnej).

Kolejnym efektem działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa są specjalne oznakowania. W miejscach, gdzie nie jest możliwe postawienie barier fizycznych, stanęły tablice zmiennej treści z komunikatem: „Zostań w domu, nie wychodź, myj ręce” (zgodne z wytycznymi policji). Znajdują się przy wjeździe na Wyspę Sobieszewską, pętli Świętokrzyska (przy zbiorniku retencyjnym), w okolicy Parku Oruńskiego, przy zbiorniku Świętokrzyska II, Jarze Wilanowskim i Zbiorniku Wróbla Staw.

 

Zamknięty plac zabaw przy Parku Oruńskim
Zamknięty plac zabaw przy Parku Oruńskim. To konieczność - z uwagi na ładną pogodę, mimo próśb o pozostanie w domach, wiele rodzin udawało się z dziećmi w miejsca publiczne
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Także place zabaw i obiekty rekreacyjne pozostające w zarządzaniu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zostały zamknięte. Dotyczy to łącznie 152 obiektów na terenie miasta. We wszystkich miejscach pojawiły się tabliczki z informacją nawołującą do niekorzystania z tych obiektów. W przypadkach, w których było to możliwe, obiekty zostały zamknięte na kłódkę lub z wykorzystaniem specjalnych łańcuchów.

Podobne działania podjęły Gdańskie Nieruchomości i Gdański Ośrodek Sportu. Zamknięte zostają wszystkie boiska, które są w administracji GOS. Boiska przyszkolne są już zamknięte od ok. dwóch tygodni. 

 

Aktualne dane epidemiczne dla Gdańska i Pomorza

 

Ograniczenia dotyczą też kościołów. Nz. Wejście do Archikatedry Oliwskiej z kartką informującą, że wewnątrz może przebywać w jednym czasie do 5 osób
Ograniczenia dotyczą też kościołów. Nz. Wejście do Archikatedry Oliwskiej z kartką informującą, że wewnątrz może przebywać w jednym czasie do 5 osób
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Zakaz zgromadzeń objął również kościoły. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Stąd na drzwiach m.in. Archikatedry Oliwskiej pojawił się komunikat przypominający o obostrzeniach.

Nad przestrzeganiem nowych zasad bezpieczeństwa czuwają między innymi strażnicy miejscy oraz gdańscy policjanci. W weekend 28-29 marca funkcjonariusze przeprowadzają wzmożone kontrole terenów rekreacyjnych w Gdańsku, gdzie mogą zbierać się duże skupiska ludzi. Mowa m.in. o parku Oruńskim, parku Oliwskim, Parku Reagana, rejonie wejścia na molo w Brzeźnie oraz rezerwacie przyrody „Ptasi Raj” na Wyspie Sobieszewskiej.

 

Strażnicy miejscy apelują: Zostańcie w domach! Tylko w ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii
Strażnicy miejscy apelują: Zostańcie w domach! Tylko w ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii
mat. Straży Miejskiej w Gdańsku

 

Patrole pojawią się także na głównych ciągach pieszych popularnych wśród spacerowiczów, w szczególności na ulicach Głównego Miasta.

- Strażnicy za pomocą urządzeń nagłaśniających informują o zagrożeniu związanym z SARS-CoV-2. Apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. Przypominamy też, że pieszo jednocześnie mogą poruszać się dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie (ograniczenie nie dotyczy rodzin) - informuje Straż Miejska w Gdańsku.

 

#laczynasgdansk. Gdzie znajdą informacje o pandemii gdańszczanie niepolskojęzyczni?