• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - można składać wnioski do ZUS

Koronawirus. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - można składać wnioski do ZUS

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia za kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie nowych przepisów - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy oddziału pomorskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
26.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oddziały ZUS są zamknięte dla mieszkańców. Wnioski można składać przez internet
Oddziały ZUS są zamknięte dla mieszkańców. Wnioski można składać przez internet
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa został wydłużony termin, w którym nie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki, do których dzieci uczęszczają. Na razie do 11 kwietnia. 

Rodzice mieli prawo do dodatkowych 14 dni (włącznie do 25 marca) zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dzieckiem do lat 8, jeśli w związku z koronawirusem zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko. 


Koronawirus. Zasiłki z ZUS na czas kwarantanny lub opieki nad dzieckiem - pytania i odpowiedzi. Tarcza antykryzysowa

 

Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadzi dodatkowy zasiłek opiekuńczy, nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

W związku z tym - do czasu wejścia w życie ustawy - można wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca.

Jak to zrobić?

Wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy oddziału pomorskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

"Zgodnie przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8. lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. W związku z decyzją o zamknięciu tych placówek do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

Rodzice, którym kończy się prawo do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć w takiej samej formie jak dotychczas. Wniosek zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić dostępny na stronie ZUS formularz - Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

Po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie pomniejszy 60-dniowej puli.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo z nią współpracująca, której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Pracownik o korzystaniu z zasiłku powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę."