• Start
  • Wiadomości
  • Pomorze. Więcej wolnych łóżek i respiratorów w szpitalach i na oddziałach covidowych 

Pomorze. Coraz więcej wolnych łóżek i respiratorów w szpitalach i na oddziałach covidowych 

- Od 7 kwietnia obserwujemy systematyczną poprawę sytuacji - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. - Na wtorek, 20 kwietnia 2021 roku mamy na Pomorzu 723 wolne łóżka i 73 wolne respiratory, a z danych wojewódzkiego Sanepidu wynika, że tygodniowy przyrost zakażeń spadł o połowę. Na pewno do końca kwietnia trzeba jeszcze poczekać, ale prognozy są dobre. 
21.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szalne drzwi z napisami dotyczącymi koronawirusa
W opanowaniu sytuacji epidemicznej pomoże też punkt szczepień masowych, który powstaje w hali sportowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a zacznie działać od 23 kwietnia 2021 roku
                                                                                                                                                                      Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Jak przypomina lekarz wojewódzki, 7 kwietnia 2021 roku na Pomorzu zajętych przez chorych na covid-19 było 1908 łóżek, we wtorek, prawie dwa tygodnie później, zajętych ich jest 1536. Na Pomorzu powiększyła się też baza wszystkich wolnych łóżek - wolnych jest 723 łóżek covidowych i 73 respiratorów. 

- To znaczy, że mamy pełny bufor bezpieczeństwa - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - W szpitalu tymczasowym AmberExpo, który w ostatnich tygodniach był stale zajęty, dziś mamy 55 wolnych łóżek i osiem wolnych respiratorów. Wojewódzka Stacja Sanepidu przekazała informację o spadku o połowę tygodniowych przyrostów zakażeń. Kolejna dobra informacja jest taka, że znacznie mniej karetek jest wzywanych do chorych na covid-19 i mniej chorych na koronawirusa jest dowożonych do szpitali. Na pewno do końca kwietnia trzeba jeszcze poczekać, ale prognozy są dobre. 

 

 

Jak dodał dyrektor Karpiński, pomorski NFZ ma decydować w najbliższym czasie o przywracaniu łóżek kardiologicznych i łóżek na oddziałach wewnętrznych w szpitalach na Pomorzu, które dotąd służyły dla chorych na covid.

- Na pewno jednak do jesieni w gotowości zostanie szpital tymczasowy Amber Expo i jeden ze szpitali węzłowych, pewnie szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku - dodał lekarz wojewódzki. - Na dziś jesteśmy po szczycie trzeciej fali, ponad pół miliona mieszkańców Pomorza jest zaszczepionych, dyscyplina społeczna i działania, podjęte przez pracowników zdrowia, przyniosły dobry efekt. Możemy się spodziewać, że do końca czerwca sytuacja będzie opanowana.

TV

Polonez ósmoklasistów i wielka rodzinna feta w sercu Oruni