• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Szybkie testy antygenowe dla pasażerów na gdańskim lotnisku

Koronawirus. Szybkie testy antygenowe dla pasażerów na gdańskim lotnisku

Od poniedziałku 25 stycznia w Porcie Lotniczym Gdańsk będzie można wykonać szybkie testy wymagane obecnie podczas podróży do Holandii. To drugie, obok testu PCS, badanie na obecność koronawirusa, wymagane od podróżujących do tego kraju, dotyczy także pasażerów tranzytowych.
( 24.01.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
scena z odprawy na lotnisku, pracowniczka straży granicznej z twarzą zasłoniętą przyłbicą, pasażer z odkrytą twarzą, ludzie w tle
Terminal T2 gdańskiego lotniska w trakcie pandemii, maj 2020
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przy wjeździe do Holandii od końca grudnia ubiegłego roku obowiązuje wykonanie testu typu PCR na obecność koronawirusa. Od 23 stycznia kraj wprowadził jako obowiązkowy drugi test, zwany antygenowym.

Obowiązek okazania negatywnych testów dotyczy nie tylko osób, których celem jest jedno z holendarskich lotnisk - także pasażerowie tranzytowi, nawet jeżeli nie opuszczają terminala lotniska, muszą przedstawić oba badania. Nowe zasady nie dotyczą dzieci poniżej 13 roku życia.

 - Testy antygenowe muszą być zrobione nie wcześniej niż na 4 godziny przed podróżą. W praktyce jest to bardzo trudne dla pasażerów. Dlatego pilnie nawiązaliśmy współpracę z laboratorium, które będzie wykonywało komercyjne testy antygenowe na gdańskim lotnisku - informuje Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Uruchomi je firma HMS-Assistance. Jej ekipa zacznie pracę w poniedziałek 25 stycznia, już o godzinie 3.00 rano, tak by zdążyć przetestować pasażerów na poranne loty linii lotniczej KLM do Amsterdamu.

Samoloty holenderskiego przewoźnika startują od poniedziałku do niedzieli o godzinie 6.30. 

Podróżujący do Holandii z Gdańska samolotami KLM o godzinie 18, a także liniami Wizz Air do Eindhoven (dwa razy w tygodniu o godzinie 10.15), mogą zrobić testy antygenowe w przychodni i laboratorium HMS-Assistance w Gdyni, przy ulicy Pułaskiego 6 (czynne od 7.00 do 19.00). 

 

 

Wszyscy pasażerowie, którzy chcą wykonać szybkie testy antygenowe na lotnisku lub w laboratorium w Gdyni, muszą się wcześniej zgłosić do rejestracji, e-mailem na adres: rejestracja@hms-assistance24.com. Można się także kontaktować telefonicznie z przychodnią od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-19.00 tel. +48 798 731 731, a w weekendy pod numerem komórkowym tel. + 48 519 073 753.

Koszt badania na obecność koronawirusa wynosi od od 160 do 200 złotych. Za zaświadczenie o wyniku testu trzeba będzie zapłacić odpowiednio od 110 do 200 złotych. 

 

O szczegółach na stronie internetowej Portu Lotniczego Gdańsk