• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Segregacja odpadów dla przedsiębiorców - złóż korektę, zmniejszysz koszty

Koronawirus. Segregacja odpadów dla przedsiębiorców - złóż korektę, zmniejszysz koszty

Gdańsk, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy obecnie pilnie potrzebują różnych form wsparcia, wprowadza możliwość optymalizacji kosztów w zakresie gospodarki odpadami. Miasto zachęca do składania tymczasowych korekt deklaracji "odpadowych" dla konkretnych, uzasadnionych przypadków.
23.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Niezmiennie obowiązuje w Gdańsku segregacja na pięć pojemników (wynika to z przepisów krajowych). Nie można np. zrezygnować w ogóle z pojemnika na bio czy na szkło
Niezmiennie obowiązuje w Gdańsku segregacja na pięć pojemników (wynika to z przepisów krajowych). Nie można np. zrezygnować w ogóle z pojemnika na bio czy na szkło
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców


- Jesteśmy świadomi, że to, co teraz może pogrążyć gdańskich przedsiębiorców, od dużych podmiotów po firmy jednoosobowe, to ponoszenie wysokich kosztów stałych i operacyjnych przy drastycznym spadku wpływów. A nawet obciążenie opłatami przy czasowym zamknięciu działalności. Na miarę możliwości prawnych i finansowych samorządu wdrażamy rozwiązania pomocowe przynoszące ulgę ich budżetom. Kolejną naszą inicjatywą w tym kierunku jest korygowanie w trybie nadzwyczajnym deklaracji "odpadowych" i wynikających z nich opłat - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.


Kto może skorzystać z opcji korekty deklaracji?

Przede wszystkim podmioty, które tymczasowo w praktyce oraz formalnie w CEIDG już zawiesiły ze względów bezpieczeństwa lub z powodu braku klientów. To między innymi gdańskie restauracje, kawiarnie, usługodawcy tacy jak salony fryzjerskie, kosmetyczne, szkoły językowe.

W tej sytuacji zachęcamy do pilnej zmiany deklaracji, po której nie będą już naliczane opłaty - do momentu wznowienia działalności.

Druga opcja to podmioty, które mimo funkcjonowania, z przyczyn obiektywnych radykalnie zmniejszyły skalę działań i tym samym wytwarzania odpadów komunalnych.

W tym przypadku przedsiębiorcy, powinni zgłosić czasową redukcję liczby pojemników do opróżniania przez służby.

Przypominamy, że płacą oni obecnie określone stawki za każdy pojemnik.


Gdzie i jak to załatwić?

Jak powszechnie wiadomo, obecnie obowiązuje w Urzędzie Miejskim w Gdańsku zasada obsługi zdalnej (ze szczególnymi wyjątkami). Dlatego też należy się skontaktować telefonicznie bądź mailowo z:

Biuro Obsługi Klienta
Gospodarka Odpadami Komunalnymi

e-mail: bok@czystemiasto.gdansk.pl

tel. 58 731 64 64 pn, wt, czw, pt (7.00-15.00)
śr (7.00-16.30) koszt jak za połączenia lokalne


Kluczowe informacje

Podmioty, które korzystają poprzez w/w stronę z panelu mieszkańca (wymagane są login i hasło) muszą złożyć jedynie deklarację zmieniającą. 

Jeśli chodzi o pozostałych, to na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl w zakładce "złóż deklarację" jest zamieszczony edytowalny formularz deklaracji DO-2, który może zostać wypełniony przez wszystkie inne podmioty, a zatem również te, które nie mają dostępu do panelu mieszkańca.

Ze względu na wyjątkową sytuację mogą być przekazywane skany deklaracji, które będą traktowane jako poprawne dokumenty czasowo. Oryginał należy nadać pocztą tradycyjną.

  • W przypadku zawieszenia działalności uprzejmie prosimy o przesyłanie mailowe również potwierdzenia z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
  • Niezmiennie obowiązuje w Gdańsku segregacja na pięć pojemników (wynika to z przepisów krajowych). To oznacza, że dla każdej frakcji należy dysponować pojemnikami. Nie można np. zrezygnować w ogóle z pojemnika na bio czy na szkło.
  • W momencie wznowienia działalności lub zwiększenia skali działalności należy ponownie skorygować deklarację "odpadową".
  • Wątpliwości odnośnie skali ograniczania pojemników warto rozwiewać w konsultacji z pracownikami Biura.

- Wsparcie przedsiębiorców to jest miejski priorytet. Dlatego tak reorganizujemy prace naszego Biura, aby wnioski gdańskich firm jak najszybciej weryfikować i zatwierdzać. Staramy się reagować elastycznie. Podkreślam jednak, że po korekcie deklaracji ekipa odbierająca odpady zabierać będzie jedynie ilość odpadów adekwatną do ustalonej. Dlatego apeluję o rozważną ocenę sytuacji i zapotrzebowania na usługi w zakresie gospodarki odpadami. W tych szczególnych okolicznościach wszyscy musimy bardzo odpowiedzialnie podchodzić do wszystkich aspektów funkcjonowania miasta. Nie możemy przecież dopuścić do nagromadzenia odpadów w altanach i na ulicach, choćby ze względów sanitarnych - przekonuje Olga Goitowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w gdańskim magistracie.

oprac. WG

 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.