• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Rząd zaostrza restrykcje: nauka zdalna, mniej osób w transporcie, lokalach, teatrach

Koronawirus. Rząd zaostrza restrykcje: nauka zdalna, mniej osób w transporcie, lokalach, teatrach

Nowe zasady ogłoszono 7 grudnia, podczas konferencji w ministerstwie zdrowia. Od 15 grudnia zaostrzenie limitów w transporcie zbiorowym, restauracjach, kinach czy teatrach. Od 20 grudnia do końca ferii świątecznych nauka zdalna. Zmiany obejmą testowanie na COVID-19, m.in. badani będą współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem (także szczepieni).
07.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja w ministerstwie zdrowia dotycząca wprowadzenia kolejnych zaostrzeń pandemicznych, 7 grudnia 2021, na monitorze - Adam Niedzielski minister zdrowia
Konferencja w ministerstwie zdrowia dotycząca wprowadzenia kolejnych zaostrzeń pandemicznych, 7 grudnia 2021, na monitorze - Adam Niedzielski minister zdrowia
Fot. Fb Ministerstwo Zdrowia

 

Nowe limity osób

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

  • transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
  • restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)

Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

 

Nauka zdalna

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.

 

  • Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

 

Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

 

Obowiązkowe testy na koronawirusa

  • Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.
  • Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, szczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

 

Jak czytamy na Fb Ministerstwa Zdrowia: "Ministerstwo przygotowuje się także do wprowadzenia szczepień obowiązkowych służb medycznych od 1 marca 2022 roku. Prace w tej materii prowadzone są również w odniesieniu do służb mundurowych i nauczycieli".