• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Prezydent Dulkiewicz: - Wszystkie imprezy organizowane przez Miasto odwołane

Koronawirus. Prezydent Dulkiewicz: - Wszystkie imprezy organizowane przez Miasto odwołane

Działania prewencyjne przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Gdańsku były jedynym tematem briefingu prasowego we wtorek, 10 marca. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz apeluje do gdańszczan, by jako obywatele miasta solidarności otoczyli wsparciem i opieką sąsiadów, w szczególności seniorów.
10.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Briefing odbył się pod gołym niebem, na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku i wzbudził duże zainteresowanie dziennikarzy
Briefing odbył się pod gołym niebem, na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku i wzbudził duże zainteresowanie dziennikarzy
www.gdansk.pl

 

NA ŻYWO w środę o godz. 18: działania Gdańska na rzecz walki z koronawirusem. Obejrzyj wywiad z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz Tomaszem Augustyniakiem, dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Wszystkie Strony Miasta, w środę 11 marca o godz. 18.00 

 

Prezydent Dulkiewicz spotkała się z dziennikarzami we wtorek, 10 marca, o godz. 15, na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

Podpisałam pisma, by bezterminowo odwołać wydarzenia i imprezy o charakterze masowym - poinformowała prezydent Gdańska. - Szanowni państwo zachowajmy zdrowy rozsądek, nie gromadźmy się w miejscach publicznych bez potrzeby. Apeluję także do tych, którzy mają coś do załatwienia w Urzędzie miejskim w Gdańsku. Przypominam, że coraz więcej spraw można załatwić drogę elektroniczną, telefoniczną. Unikajmy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach.

Decyzją prezydent odwołane zostaną także wydarzenia organizowane przez instytucje miejskie i podlegające Miastu Gdańsk, które nie spełniają wprawdzie formalnych przesłanek imprezy masowej (a te są ściśle określone), ale są wydarzeniami, w których uczestniczy znaczna liczba osób. W praktyce organizacja takich imprez wiąże się z identycznymi zagrożeniami epidemiologicznymi.  

Skan zarządzenia prezydent Gdańska dot. odwołania organizacji imprez masowych oraz imprez o podobnym charakerze
Skan zarządzenia prezydent Gdańska dot. odwołania organizacji imprez masowych oraz imprez o podobnym charakterze
 


Zawieszona została sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach w Gdańsku - oznacza to, że odwołania nie zakupimy już biletów u kierowców, ani u motorniczych w gdańskich pojazdach komunikacji miejskiej.

Rekomendujemy zakup biletów na przejazd pojazdami komunikacji miejskiej następującymi kanałami sprzedaży:

- przez dedykowane aplikacje mobilne, dostępne w smartfonach – informacja o aplikacjach w tym linku,
- w automatach biletowych – lista automatów dostępna w tym linku,
- w Punktach Obsługi Klienta ZTM – lista punktów dostępna w tym linku,
- w sieci placówek handlowych – lista punktów dostępna w tym linku

 


Nie wiadomo na razie, czy zamknięte zostaną szkoły. Zdaniem prezydent Dulkiewicz, ta decyzja należy do rządu, bowiem wymaga koordynacji w skali kraju. Pytanie podstawowe dotyczy tego, co dzieci i młodzież będą robić w czasie wolnym od szkoły - jeśli bowiem pojawią się tłumnie w centrach handlowych czy kinach, może się okazać, że przyniosło to skutek odwrotny do zamierzonego. 

 

Czytaj: Koronawirus. Rząd odwołuje wszystkie imprezy masowe w Polsce. Mecze Lechii, Trefla, Wybrzeża bez publiczności

 

Na środę, 11 marca, prezydenci dużych miast dostali zaproszenie do kancelarii premiera, na godz. 11.30. Wcześniej mają się spotkać u prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, by wspólnie omówić sytuację.

- Wszyscy się martwimy, wszyscy wiemy, że sytuacja jest poważna - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Sytuacja jest poważna, ale nade wszystko powinniśmy zachować zdrowy rozsądek.

ZOBACZ ZAPIS WIDEO BRIEFINGU:


W przypadku pytań i wątpliwości związanych z Koronawirusem skontaktuj się z Infolinią NFZ 800 190 590

- Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy mogące świadczyć o zakażeniu Koronawirusem prosimy nie udawać się do zakładów podstawowej opieki medycznej ale najpierw telefonicznie skontaktować się z Państwową Powiatową Stację Sanitarno-epidemiologiczną w Gdańsku – podkreślała Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjaliści przez telefon dokonają wywiadu epidemiologicznego i poinstruują o dalszych działaniach.

Pod poniższymi nr telefonów można uzyskać pełną informację co do postępowania w przypadku wystąpienia objawów.
- telefon w godzinach urzędowania (58) 32 00 815, (58) 32 00 816,
- po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698-941-776

 

Miesiąc bez lotów do Włoch z Gdańska - Wizz Air i Ryanair zawieszają połączenia. Sprawdź w jaki sposób odzyskać pieniądze za bilety lub zmienić terminy rezerwacji

 

Można też zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego: Odziały zakaźne w Trójmieście to:
- Szpital Zakaźny, ul Smoluchowskiego 18 Gdańsk
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania styczniowego 9a, Gdynia.


Joanna Pińska
, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania UMG przypomniała o zasadach higieny, które powinny obniżyć zagrożenie zakażenia koronawirusem: 

  • dbajmy o zdrowie
  • myjmy ręce
  • unikajmy osób, które są zakażone 
  • zachowajmy fizyczny dystans do osób, które mają dolegliwości grypowe - co najmniej 1 metr
  • zwracajmy uwagę szczególnie na: suchy kaszel, duszności, dolegliwości grypowe 
  • w razie podejrzenia choroby nie kierujmy się do jednostek opieki zdrowotnej, ale nawiążmy kontakt z sanepidem 
  • osoby chore nie powinny korzystać z komunikacji miejskiej


TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej