• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Muzułmanie odwołują zbiorowe modlitwy, Ewangelicy proszą o nieprzychodzenie na nabożeństwa

Koronawirus. Muzułmanie odwołują zbiorowe modlitwy, Ewangelicy proszą o nieprzychodzenie na nabożeństwa

Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w Rzeczpospolitej zdecydowała o zamknięciu Centrów Muzułmańskich na terenie całej Polski. Duchowni podkreślają,że opuszczenie piątkowych modlitw i modlitw zbiorowych w sytuacji epidemii jest obowiązkiem wiernych. Z kolei Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego prosi o nieprzychodzenie w niedzielę do kościoła Zbawiciela, ale o modlitwę w domu.
( 13.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ks. bp prof. Marcin Hintz apeluje do wiernych o nieprzychodzenie na niedzielne nabożeństwo
Ks. bp prof. Marcin Hintz apeluje do wiernych o nieprzychodzenie na niedzielne nabożeństwo
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Apel o to, by wierni pozostali w niedzielę w domach i nie przychodzili do świątyni, wystosował w piątek, 13 marca, ks. bp prof. Marcin Hintz, Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jednocześnie proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku z siedzibą w Sopocie.

 

Poniżej publikujemy pełną treść apelu duchownego:

Drodzy Zborownicy,

Siostry i Bracia w Chrystusie,

czas pasyjny to szczególny okres w życiu Kościoła Ewangelickiego. Tegoroczny czas pasyjny naznaczony jest szczególnym doświadczeniem - cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Ta sytuacja dotyka nas wszystkich, w sposób szczególny jest zagrożeniem dla osób starszych, osłabionych, chorych, przeziębionych, które podróżowały, jak też dla naszych najmłodszych sióstr i braci w wierze, czyli dzieci. Nie wiemy kto jest zarażony, ani kto jest nosicielem wirusa, możemy jednak przyczynić się do ograniczenia zagrożenia. Potencjalnym ryzykiem jest kontakt z osobami, które ostatnio podróżowały lub miały styczność z osobami z zagranicy, a także z osobami pełniącymi funkcje publiczne. 

W trosce o zdrowie nas wszystkich apeluję o pozostanie w najbliższą niedzielę w domach, o lekturę Biblii i modlitwę. W luterańskiej tradycji od wieków funkcjonowały nabożeństwa domowe - w szczególności w czasach kryzysu. Proszę Was, byście minimalizowali wszelkie bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Nie bądźmy jednak w tych dniach sami - skorzystajmy z osiągnięć techniki: bądźmy z naszymi rodzinami i przyjaciółmi w kontakcie telefonicznym, mailowym poprzez inne platformy komunikacji audiowizualnej. Zachęcam również do słuchania i oglądania nabożeństw za pośrednictwem Internetu – na naszej stronie umieściliśmy wykaz transmisji. 

Zwracam się do Was byśmy w ten weekend pozostali w naszych domach - to nie czas na odwiedziny czy spotkania, unikajmy skupisk ludzkich, minimalizujmy potencjalne zagrożenia. Pokażmy, jako Ewangelicy Pomorza, że wspieramy wszelkie działania władz krajowych i samorządowych mające na celu ograniczenie zagrożenia epidemiologicznego.

Drodzy, proszę Was o nieprzychodzenie w niedzielę do kościoła Zbawiciela - pomódlcie się w tym czasie w domu i przeczytajcie przygotowane na Niedzielę Oculi kazanie. Na stronie internetowej Parafii umieszczona zostanie także cała liturgia niedzielnego nabożeństwa.

Zapewniam Was o modlitwie i proszę Boga o Jego Miłosierdzie.

Wasz w Chrystusie,

ks. bp Marcin HintzRada Imamów nakazała wiernym opuszczenie piątkowych modlitw zbiorowych
Rada Imamów nakazała wiernym opuszczenie piątkowych modlitw zbiorowych
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Decyzję o zamknięciu Centrów Muzułmańskich podjęto już w środę, 11 marca. Oficjalnie poinformował o tym Nedal Abu Tabaq, Przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP i jednocześnie Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP.

 

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia Rady Imamów w tej sprawie:

W imię Boga Miłosiernego i Litościwego

Fatła Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP dotycząca uczestnictwa

w modlitwach zbiorowych w obliczu epidemii koronawirusa.

Chwała Bogu, Panu światów, pokój i miłosierdzie Boga niech będą nad Jego Posłańcem.

Drodzy Bracia i Siostry wszyscy zdajemy sobie sprawę z realnego zagrożenia jakie niesie ze sobą rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie naszego kraju. W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP dotyczących udziału w modlitwie piątkowej i modlitwach zbiorowych w kraju, w którym pojawił się SARS-CoV-2 odpowiadamy z pomocą Boga.

Piątkowe jak również zbiorowe modlitwy są odwołane w Centrach zarządzanych przez LM w RP z powodu uzasadnionego zagrożenia związanego z możliwością narażenia wiernych na zarażenie przedmiotowym wirusem i tym samym rozprzestrzeniania się epidemii. Mając na uwadze powyższe argumenty uczestnictwo w modlitwach zbiorowych w tej konkretnej sytuacji nie jest obowiązkiem.Jednocześnie zgodnie z zasadami naszej religii osoby, które podejrzewają u siebie objawy infekcji COVID19 powinny poinformować o tym fakcie służby medyczne i poddać się ich zaleceniom.

Opuszczenie piątkowych modlitw i modlitw zbiorowych w sytuacji epidemii staje się obowiązkiem, ponieważ w naszym przypadku obowiązek zachowania własnego życia jest wypełniany jedynie poprzez środki takie jak nie gromadzenie się w miejscach publicznych i meczetach.

Rada Imamów i Rada Fatł przy Lidze Muzułmańskiej w RP w poczuciu odpowiedzialności podjęła decyzję o zamknięciu Centrów Muzułmańskich zarządzanych przez LM w RP na okres nie krótszy niż dwa tygodnie począwszy od dnia 11.03.2020r. Decyzja ta ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia jak również ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się epidemii koronowirusa

Przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP

Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP

Nedal Abu Tabaq