• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. “Czas kwarantanny całego społeczeństwa” - rozmowa z prezydent Gdańska i wojewódzkim inspektorem sanitarnym

Koronawirus. “Czas kwarantanny całego społeczeństwa” - rozmowa z prezydent Gdańska i wojewódzkim inspektorem sanitarnym

Gośćmi programu Wszystkie Strony Miasta byli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Tomasz Augustyniak – Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Tematem spotkania były najnowsze ogólnopolskie decyzje podjęte w związku z obecnością koronawirusa w Polsce.
( 11.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prowadzący spotkanie Marek Wałuszko oraz Tomasz Augustyniak – Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prowadzący spotkanie Marek Wałuszko oraz Tomasz Augustyniak – Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
gdansk.pl

 

Prowadzący spotkanie red. Marek Wałuszko przypomniał, że temat koronawirusa zaistniał w Polsce z jeszcze bardziej wzmożoną intensywnością tydzień temu, kiedy wykryto pierwszy przypadek choroby w naszym kraju, a tuż przed rozpoczęciem programu (godz. 18, 11 marca) WHO ogłosiło stan pandemii koronawirusa.

- Co to oznacza dla nas? - skierował pytanie do Tomasza Augustyniaka, Pomorskiego  Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

- Nomenklatura WHO zmieniła się kilka lat temu i cały czas funkcjonujemy w sferze zagrożenia dla zdrowia o charakterze międzynarodowym - zaznaczył Tomasz Augustyniak. - Natomiast faktycznie WHO uznało dziś, że jest to zagrożenie o charakterze pandemicznym, co tylko potwierdza wcześniejsze zapowiedzi tej organizacji, która od dawna za największe ryzyko dla zdrowia publicznego na świecie uznawała właśnie wystąpienie pandemii nowego wirusa, nieznanego dotąd. Ten scenariusz się spełnił.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz pytana o dzisiejsze (11 marca) obrady samorządowców w Warszawie i późniejsze ich spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim mówiła: - Ważne jest przede wszystkim to, że spotkaliśmy się w gronie prezydentów 20 największych miast Polski i marszałków razem z premierem, z Jarosławem Pinkasem (Główny Inspektor Sanitarny - red.) i kluczowymi dyrektorami, by wyjaśnić sobie różne rzeczy. Wszyscy przedstawiciele samorządów powiedzieli, że są gotowi do działań, ale oczekują jasnych komunikatów, czytelnych decyzji i w miarę sprawnie wydawanych aktów prawnych.

 

W związku z decyzją o zamknięciu w całej Polsce przedszkoli, szkół i żłobków, Aleksandra Dulkiewicz apelowała, by już od czwartku, 12 marca, zostawić dzieci w domu. Przypomniała, że od poniedziałku, 16 marca, placówki te będą bezwzględnie zamknięte.

Koronawirus. Decyzja rządu: zamykają się wszystkie szkoły, żłobki, przedszkola - na dwa tygodnie od jutra

- Co nie znaczy, że życie towarzyskie młodzieży powinno kwitnąć, trzeba jej to uświadomić. Po to zamykamy szkoły, kasujemy imprezy i zamykamy instytucje kultury, by ludzie się ze sobą nie spotykali - tłumaczyła.

Koronawirus. Odwołane zajęcia, spektakle, mecze, zamknięte instytucje kultury

Jak długo może potrwać epidemia koronawirusa, a w związku z tym prewencyjne restrykcje? 

- W naszym kraju kluczowa będzie sytuacja w najbliższych tygodniach i czy te wszystkie, dość wcześnie podjęte działania przyniosą pożądany skutek, co w dużej mierze zależy od naszych obywateli i od tego w jaki sposób dociera do nich, w jakiej sytuacji się dziś znaleźliśmy i na ile odpowiedzialnie będą się w niej zachowywać - odpowiedział Tomasz Augustyniak. - Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasad kwarantanny i zrozumieć, że nie są to dodatkowe wakacje, w których organizujemy sobie zajęcia, tylko to jest czas kwarantanny całego społeczeństwa. 

- Chrońmy osoby starsze i raczej nie korzystajmy z pomocy dziadków przy opiece nad dziećmi - prosiła prezydent i oznajmiła, że jutro postara się podjąć z lokalnymi władzami kościelnymi temat zawieszenia odprawiania mszy. - Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA PROGRAMU