• Start
  • Wiadomości
  • 5. rocznica zamachu w Nicei - kwiaty na cmentarzu francuskim w Gdańsku i dźwięk dzwonów kościoła św. Katarzyny

5. rocznica zamachu w Nicei - kwiaty na cmentarzu francuskim w Gdańsku i dźwięk dzwonów kościoła św. Katarzyny

Radni dzielnicy Siedlce, wspólnie z zastępcą prezydent Gdańska Piotrem Grzelakiem i Alainem Mompertem - konsulem honorowym Francji na Pomorzu, złożyli kwiaty na Wojskowym Cmentarzu Francuskim, przy ul. Powstańców Warszawskich. W środę, 14 lipca przypada 5 rocznica zamachu w Nicei, w którym śmierć poniosło 87 osób.
( Publikacja: 14.07.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk uczcił ofiary zamachu w Nicei. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, Alain Mompert, Konsul Honorowy Francji na Pomorzu, a także radni Siedlec
Gdańsk uczcił ofiary zamachu w Nicei. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, Alain Mompert, konsul honorowy Francji na Pomorzu, Andrzej Wardziak, członek Zarządu Dzielnicy Siedlce, a także radni Siedlec
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

14 lipca 2016 r. doszło do zamachu terrorystycznego w Nicei. W wyniku ataku zamachowca, który wjechał ciężarówką w spacerujących promenadą turystów i mieszkańców, zginęło 87 osób, w tym dwie obywatelki Polski. Nicea jest miastem partnerskim Gdańska, a w dzielnicy Siedlce znajduj się Wojskowy Cmentarz Francuski, dlatego radni dzielnicy Siedlce postanowili uczcić to tragiczne wydarzenie.

- Jestem bardzo wzruszony inicjatywą radnych. Rok temu też była taka propozycja, ale wówczas nie mogłem wziąć udziału. W tym roku ponownie otrzymałem zaproszenie. Dlatego wczoraj wieczorem specjalnie wróciłem z ambasady w Warszawie, by móc uczestniczyć w tym wydarzeniu - przyznał Alain Mompert, konsul honorowy Francji na Pomorzu. - Ze względu na epidemię COVID nie planowaliśmy w Gdańsku żadnych dużych uroczystości związanych z rocznicą zamachu. Wiem, że będzie kameralne spotkanie w Gdyni, pewne inicjatywy podjęto też w Warszawie. W Paryżu z kolei, w związku ze świętem narodowym, które dziś obchodzimy, przeszła dziś przez Pola Elizejskie uroczysta defilada.

Alain Mompert pełni funkcję konsula honorowego na Pomorzu już 32 lata.

- To przyjemność pracować tutaj. Znałem prezydenta Adamowicza, znam panią prezydent Dulkiewicz. Współpracowałem też z trójmiejskimi uczelniami i instytucjami, takimi jak Europejskie Centrum Solidarności. To jest dobra współpraca - podkreślił konsul.

Pomysł, aby upamiętnić to tragiczne wydarzenie akurat w tym miejscu, wyszedł od przedstawiciela Rady Dzielnicy Siedlce, Mirosława Koźbiała.

- To bardzo miły gest ze strony pana konsula, że dotarł na tą naszą uroczystość. Cieszę się, że w dzisiejszym wydarzeniu wzięło też udział kilku mieszkańców. Upamiętniliśmy rocznicę zamachu już w ubiegłym roku, chcieliśmy upamiętnić również w tym - podkreśla Mirosław Koźbiał, członek Zarządu Dzielnicy Siedlce. - Jako przedstawiciele rady dzielnicy na cmentarz francuski przychodzimy dwa razy w roku. By upamiętnić to tragiczne zdarzenie w Nicei, a także 12 listopada, kiedy konsul honorowy organizuje uroczystości związane z rocznicą zakończenia I wojny światowej. Tego dnia, w 1918 r., marszałek Ferdynand Foch, naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim podpisał rozejm w Compiègne.

 

 

Radni Siedlec planują też w przyszłości montaż tablicy historycznej - informacyjnej w pobliżu nekropolii, upamiętniającej wizytę w tym miejscu prezydenta Charlesa de Gaulle'a oraz przybliżającej historię Cmentarza Francuskiego. To inicjatywa radnego Andrzeja Wardziaka.

To nie jedyna forma uczczenia ofiar zamachu we Francji. Jeszcze dzisiaj, o godz. 17.40, zabrzmi zespół dzwonów znajdujących się w kościele św. Katarzyny. Dzwonnicy uruchomią ręcznie sześć dzwonów, w tym dwa największe: Katarzyna oraz Pokój i Pojednanie. Będzie to kolejny już gest solidarności gdańskich dzwonników z narodem francuskim. W poprzednich latach dzwonili m.in. dla spalonej katedry Notre-Dame w Paryżu. Jednym z dzwonników w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku jest Mirosław Koźbiał.