Za rok Narracje pojawią się na Niedźwiedniku. Konkurs na kuratora 15. edycji festiwalu

Festiwalu Narracje poprzez artystyczne interwencje, instalacje i projekty w przestrzeni publicznej odkrywa nowe miejskie konteksty. W 2024 roku zagości na Niedźwiedniku – otoczonym lasami osiedlu będącym częścią gdańskiej dzielnicy Brętowo. Organizatorzy ogłaszając konkurs na kuratora/kuratorkę albo zespół kuratorski, który zaproponuje koncepcję 15. edycji wydarzania, czekają na zgłoszenia do 31 lipca 2023 r.
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie w kolorze niebieskim: pod ścianą z cegieł zamontowany pojemnik, do którego zagląda pochylając się mężczyzna w czapce i kurtce
13. Narracje odbyły się na Przeróbce. Mikołaj Szpaczyński "Tu byłem"
fot. Bogna Kociumbas

NARRACJE 2023. Kto poprowadzi festiwal za rok i gdzie spotkamy artystów?

Narracje - jaki to festiwal?

Narracje to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska, który organizuje Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską. Prace artystyczne stają się nawigatorem miejskiej przygody: posługując się różnymi narzędziami, pozostają w bliskiej relacji z przestrzenią. Prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, by ujawnić ukryte znaczenia. NARRACJE każdego roku odbywają się jesienią, zawsze w innej dzielnicy, która staje się punktem odniesienia dla kuratorów i kuratorek oraz inspiracją dla artystów i artystek. 

Z każdym rokiem NARRACJE wchodzą coraz głębiej w miasto – opuściły centrum, by z rosnącą odwagą zapuszczać się w kolejne dzielnice, które stają się współorganizatorami i współkuratorami. Miasto użycza NARRACJOM swych opowieści, sugeruje wątki, prowokuje rozwiązania, opierając się pewnym realizacjom i sprzyjając innym. 

Siła festiwalu polega na szacunku, z jakim jego twórcy podchodzą do żywego organizmu miasta i wyczuciu w sposobie pracy z przestrzenią i jej prawomocnymi rezydentami – mieszkańcami. Świadomi pokus i niebezpieczeństw kuratorzy i artyści dbają, by prace powstające z myślą o konkretnych lokalizacjach nie stygmatyzowały odwiedzanych dzielnic i nie uprzedmiotowiały ich mieszkańców. 

Narracje 2022. Zobacz, jak artyści przez dwa dni przerabiali gdańską Przeróbkę na dzielnicę sztuki 

Dużych gabarytów pomnik w kolorze białym - przedstawia leżącą niedźwiedzicę, na którą wspina się młody miś
Pomnik niedźwiedzicy przy ul. Góralskiej
fot. Artur Andrzej

Niedźwiednik – co wiemy o tej dzielnicy?

Wysoko nad Gdańskiem, na północ od ulicy Słowackiego, na wzgórzach morenowych rozciąga się osiedle Niedźwiednik, które jest częścią dzielnicy Brętowo. Niedźwiednik położony jest w północnej części Brętowa, w odległości około 3 km na od centrum Wrzeszcza. Jest to część dzielnicy, w której dominuje zabudowa mieszkaniowa, zarówno wielorodzinna, jak i jednorodzinna. Swoje siedziby mają tu Rada Dzielnicy Brętowo i filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Na osiedlu znajduje się kilka ciekawie położonych i dobrze wyposażonych placów zabaw. Historia Niedźwiednika sięga już XIII wieku, a jako gęsto zabudowane osiedle, tak dobrze znane mieszkańcom i mieszkankom Gdańska, obszar ten funkcjonuje od końca lat 70. XX wieku.  

Do okresu tuż po II wojnie światowej Brętowo było przede wszystkim terenem o charakterze przemysłowym. Rys dzielnicy zmienił się, gdy rozwinęło się tu budownictwo jednorodzinne, a następnie wielorodzinne wraz z powstaniem osiedla Niedźwiednik, które wzniesiono w latach 1978-1983.

Na tle innych wielkich osiedli Gdańska, takich jak Przymorze, Zaspa, Żabianka czy Morena, Niedźwiednik znacząco się odróżnia. Przede wszystkim dzięki swoim walorom architektonicznym, czyli usytuowaniu na wzgórzach morenowych w otoczeniu zieleni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Mieszkania, jakie tu projektowano, znajdowały się w tzw. górnym normatywie mieszkaniowym, co oznaczało, że były większe od innych lokali mieszkaniowych gdańskich osiedli tego okresu o ok. 10 m2. Do dzisiaj osiedle cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców Gdańska i jest uważane za dobre miejsce do życia, chociaż występuje tam, jak i w całym Brętowie, spadek zaludnienia. 

Pełne studium historyczno-przestrzenne na temat Niedźwiednika dostępne jest na stronie: www.narracje.eu.  

na zdjęciu ulica bez samochodów wspinająca się w górę, gdzie stoją wieżowce
Ulica Leśna Góra na osiedlu Niedźwiednik
fot. Artur Andrzej

Ramy konkursu kuratorskiego 

Zgłoszenia przyjmowane są od 31 maja do 31 lipca 2023 r. Wyniki konkursu zostaną podane do 31 sierpnia 2023 r. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie: www.narracje.eu w zakładce „konkurs”.  

Zgłoszenia powinny zawierać:

  • list intencyjny przedstawiający motywy udziału w konkursie,
  • zarys koncepcji festiwalu odnoszącej się do specyfiki terenu, na którym odbędą się NARRACJE,
  • listę artystów przewidzianych do zaproszenia do udziału w festiwalu wraz z krótkimi opisami zrealizowanych lub planowanych przez nich projektów lub działań w przestrzeni publicznej, które stałyby się częścią programu 15. edycji NARRACJI oraz zdjęciami lub wizualizacjami (dotyczy istniejących prac),
  • wstępny przewidywany budżet festiwalu,
  • wypełnione oświadczenie o udzieleniu licencji oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (RODO) (do pobrania na stronie www.narracje.eu w zakładce „konkurs”),
  • aktualne CV zawierające informacje o doświadczeniu zawodowym, zrealizowanych dotychczas festiwalach, innych projektach artystycznych oraz wykształceniu kierunkowym.  

Kuratora/kuratorkę 15. edycji NARRACJI wyłoni pięcioosobowa komisja konkursowa, w skład której wejdą dyrektorzy Instytutu Kultury Miejskiej i Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz zaproszeni przedstawiciele środowisk twórczych. Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 31 sierpnia włącznie na stronie www.narracje.eu.   

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem - Gdańska Galeria Miejska.

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów