• Start
  • Wiadomości
  • Konkurs na koncepcję zagospodarowania Placu Czerwonych Gitar

Konkurs na koncepcję zagospodarowania Placu Czerwonych Gitar. W puli nagród 70 tys. złotych

Plac Czerwonych Gitar we Wrzeszczu Górnym czeka metamorfoza, która podkreśli ogólnomiejski charakter przestrzeni i stworzy z niego reprezentacyjną wizytówkę dzielnicy. Pierwszym krokiem na drodze do uporządkowania i nadania nowego charakteru tej przestrzeni jest konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania placu. Konkurs potrwa do 2 grudnia, a pula nagród wynosi 70 tys. zł.
03.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plac Czerwonych Gitar
Plac Czerwonych Gitar
fot. GZDiZ

Przestrzeń z potencjałem

Plac znajdujący się między al. Grunwaldzką a ul. Klonową to przestrzeń do tej pory kojarząca się jako swego rodzaju „tranzyt” pomiędzy dworcem kolejowym i pętlą autobusową a al. Grunwaldzką. Usytuowane w samym sercu Wrzeszcza miejsce ma jednak zdecydowanie większy potencjał od bycia zwykłym chodnikiem. Naszym celem jest, by plac, któremu od lutego 2021 roku patronują Czerwone Gitary, stał się miejscem, w którym mieszkańcy i turyści mogli zatrzymać się na dłużej. Zależy nam na stworzeniu tutaj reprezentacyjnej wizytówki dzielnicy.

Koncepcja pierwszym krokiem do metamorfozy placu

- Do tej pory ta część Wrzeszcza nie była przez mieszkańców traktowana jako miejsce, gdzie można np. pójść na spacer, czy przysiąść na ławce z książką. Chcemy to zmienić - przyznaje Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Stąd też ogłaszamy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania placu. Ma on charakter otwarty, studialny i krajowy. Do udziału w nim zapraszamy osoby, firmy i instytucje, zajmujące się profesjonalnie architekturą, w szczególności architekturą krajobrazu. Dzięki konkursowi uzyskamy spójną, wielopłaszczyznową koncepcję. Stanowić ona będzie następnie główną wytyczną architektoniczną do opracowania dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu Placu Czerwonych Gitar.

Oczekujemy kompleksowych rozwiązań

Od uczestników oczekujemy prac zawierających koncepcję zagospodarowania wraz z rozwiązaniami funkcjonalno-przestrzennymi, w tym małą architekturą i zielenią. Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę projektując zagospodarowanie placu jest planowana trasa tramwajowa w ciągu ul. Klonowej. Praca konkursowa musi posiadać ponadto wizualizacje przestrzeni placu, projekt nawierzchni oraz oświetlenia oraz opis techniczny przyjętych rozwiązań. Opcjonalnie w pracy można także zawrzeć koncepcyjne rozwiązania elewacji budynków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie placu, o ile uczestnik uzna to za zasadne.

Zakres obszarowy koncepcji sięga od skrzyżowania ulic Lendziona i Dmowskiego, poprzez ul. Klonową, gdzie obecnie znajdują się miejsca postojowe, plac przy Cristalu, a także fragment al. Grunwaldzkiej do granicy Parku de Gaulle’a.

Eksperckie jury konkursowe

Prace, które można składać do 2 grudnia, oceni komisja konkursowa. W jej skład wchodzą specjaliści z zakresu architektury, rewitalizacji i tożsamości Wrzeszcza, a także przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, Biura Architekta Miasta, Zarządu Transportu Miejskiego, Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Pomiędzy autorów prac, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca w konkursie rozdzielimy nagrody pieniężne. Ich pula to 70 tys. zł brutto.

Ogłoszenie wyników planowane jest na drugą połowę grudnia 2022 roku.

Szczegóły konkursu wraz z regulaminem i załącznikami dostępne są na stronie www.gzdiz.gda.pl w zakładce "Ogłoszenia"

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska