Terlikowski i Radzimińska: "Koniec Kościoła, jaki znacie". Debata online w czwartek

"Koniec Kościoła, jaki znacie" to tytuł debaty, która odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury w czwartek, o godz. 18.30. Rozmawiać ze sobą będą Tomasz Terlikowski, który jest autorem książki pod tym samym tytułem oraz misjonarka siostra Barbara Radzimińska. Do udziału w spotkaniu zaproszeni są wszyscy zainteresowani problematyką. Będzie też transmisja z wydarzenia na Facebooku i portalu gdansk.pl.
15.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fotomontaż dwóch zdjęć na jednym kobieta w średnim wieku na drugim mężczyzna w średnim wieku
s. Barbara Radzimińska i Tomasz Terlikowski dyskutować będą w czwartek o kondycji Kościoła Katolickiego
źródło: FB

Koniec Kościoła, jaki znacie - dyskusja

Organizatorami spotkania i debaty są: Klub Tygodnika Powszechnego Trójmiasto, Fundacja Samorządność im. Lecha Bądkowskiego i Fundacja Wspólnota Gdańska. Inicjatorzy w zaproszeniu podkreślają, że kościół katolicki i wspólnota wiernych znalazła się obecnie w momencie przełomowym. Traktuje o tym książka Tomasza Terlikowskiego „Koniec Kościoła jaki znacie”, który opisuje proces powolnego rozsypywania się porządku, który ukształtował się po Soborze Trydenckim w XVI w. i trwał przez pięćset lat.

Tytuł książki Tomasz Terlikowskiego jest zarazem tytułem czwartkowego spotkania.

Od Kościoła masowo odpływają wierni nawet tam, gdzie jest ich naprawdę niewielu. Powodem tej zmiany nie jest tylko nieprzestrzeganie przez wiernych wskazań Ewangelii oraz upadek autorytetu Kościoła hierarchicznego, obciążonego hipokryzją, skandalami seksualnymi czy symbiotycznym związaniem Kościoła i państwa tak, jak się to dzieje w naszym kraju. Ta zmiana związana jest także z głęboką rewizją myślenia i odczuwania oraz rewolucją filozoficzną i ideową, jaka dotknęła współczesny świat. Jesteśmy świadkami procesu destrukcji tego, co znamy, rozpadu wielu katolickich mitów i przekonań.

 

Ten koniec Kościoła, który znamy, nie oznacza końca Kościoła w ogóle. Na horyzoncie widać już zarys nowego rozumienia, postrzegania i kształtu chrześcijaństwa i katolicyzmu.

- czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

W hołdzie zasłużonemu kapłanowi i patriocie. Będzie Skwer im. ks. Stanisława Bogdanowicza

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w spotkaniu i dyskusji. Na profilach facebookowych inicjatorów spotkania będą też transmisje z tego wydarzenia. Debatę będzie można też śledzić na żywo na portalu gdansk.pl.

Koniec Kościoła jaki znamy - noty o uczestnikach

Tomasz Terlikowski - dr filozofii, publicysta, pisarz. Jest autorem kilkudziesięciu książek, w których porusza zarówno tematy wiary chrześcijańskiej, jak i te polityczne, społeczne i filozoficzne, w tym „Koniec Kościoła, jaki znacie””, Polka ateistka, kontra Polak katolik”, „Czy konserwatyzm ma przyszłość”. Obecnie Publikuje m.in. w "Rzeczpospolitej", prowadzi podcast "Tak myślę" na portalu Deon.pl i prowadzi popołudniowe rozmowy w RMF FM. W przeszłości był m. in. autorem programów w TV Republika, komentatorem w TVP Kultura,, prowadził autorski program w PR24, a także pisał w „Gazecie Polskiej”, Tygodniku Solidarność. Pracował m. in. W „Newsweeku”, Radiu Plus, redakcji Katolickiej TVP, dzienniku „Życie”, Tygodniu „Ozon”, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego, „Wprost”. Od 2009 do 2015 był szefem zarządu wydawnictwa „Fronda.”

s. Barbara Radzimińska - misjonarka ze Wspólnoty Sióstr Sług Ewangelii Miłosierdzia Bożego. Ma doświadczenie z pracy misyjnej w kilku krajach, m.in. w Argentynie, Hiszpanii i w Ukrainie. Mieszka obecnie w Sopocie. Jest również rzeczniczką prasową Kongresu Katoliczek i Katolików.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim