Kongres Zdrowia Kobiet. Czy dbasz o higienę cyfrową?

W sobotę, 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności odbył się 2. Kongres Zdrowia Kobiet – prezent od Miast Gdańska na święto pań. W ramach wydarzenia można było skorzystać z licznych bezpłatnych badań lekarskich i porad, a także wziąć udział w warsztatach i wysłuchać wykładów. O higienie cyfrowej opowiadała Magdalena Bigaj, twórczyni i prezeska Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”, autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.
10.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta w zielonej koszuli pozuje do fotografii i uśmiecha się do aparatu. Kadr obejmuje jej popiersie.
Magdalena Bigaj, medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna, twórczyni i prezeska Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” oraz autorka książki „Wychowanie przy ekranie”
Fot. Sylwester Ciszak / Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa

2. Kongres Zdrowia Kobiet, który miał miejsce 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności, był okazją do licznych, bezpłatnych badań i porad, o czym pisaliśmy w artykule „Kongres Zdrowia Kobiet. Z badań i porad skorzystało nawet 1500 pań”, ale też do wysłuchania kilku wykładów poświęconych różnym aspektom zdrowia. O higienie cyfrowej opowiedziała Magdalena Bigaj, medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna, twórczyni i prezeska Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” oraz autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.

Wykład „Czy dbasz o higienę cyfrową? Jak przeciążenie informacyjne może wpłynąć na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne” odbył się w Audytorium ECS o godzinie 14:00 i transmitowany był na żywo na naszym portalu. Teraz można wysłuchać go w zamieszczonym poniżej materiale video.

Kobieta przemawia na scenie, za nią widać ekran z tytułem wykładu Czy dbasz o higienę cyfrową .
Wykład Magdaleny Bigaj o higienie cyfrowej podczas 2. Kongresu Zdrowia Kobiet
Fot. gdansk.pl

Zdrowie kobiet przekłada się na zdrowie dzieci

- Zdrowie fizyczne jest ważne, ale dzisiaj porozmawiamy o czymś, co często się nam wydaje, że nie ma w ogóle wpływu na naszą fizyczność, bo lubimy o tym mówić „wirtualne” – zaczęła wykład specjalistka, dodając, że często zadawanym jej pytaniem jest, czy można się uzależnić od telefonu.

Odpowiedź na te pytanie nie jest jednoznaczna, uzależnienie zależy bowiem od różnych czynników. Ale jak mówiła Magdalena Bigaj, świadomość zagrożenia w społeczeństwie jest duża, gdyż jak tylko zdradzi się ona w towarzystwie, że zajmuje się zawodowo kwestią nadużywania telefonów, zawsze rozmówcy zarzucają ją historiami na ten temat z ich życia.

- Dwie trzecie dorosłych uważa, że patrzenia w ekran jest w ich życiu dużo lub za dużo, a jednocześnie nie za bardzo chcemy o tym mówić. Więc najczęściej pytania, które słyszę od dorosłych, dotyczą dzieci i młodzieży. Zawsze odwracam kota ogonem i zaczynam mówić o dorosłych, bo uważam, że cały problem, który dzisiaj mamy, musimy w edukacji społecznej zacząć od nas, dorosłych – mówi badaczka i jednocześnie przytacza zatrważające dane dotyczące dzieci i młodzieży:

Co trzecie dziecko w grupie wiekowej 7-14 lat w grudniu odwiedziło serwis pornograficzny; połowa dzieci w wieku 7-12 lat używa mediów społecznościowych i komunikatorów – produktów technologicznych, które nie są przeznaczone dla osób poniżej 13 roku życia i w których według Interpolu, najczęściej dochodzi do krzywdzenia seksualnego dzieci.

Jej wykład skierowany jest do kobiet, ale panie są matkami, babciami, ciociami itp., więc ich zdrowie przekłada się na zdrowie najmłodszych.

Gdańszczanki i zdrowie. Nowy rekord wspólnego samobadania piersi: 273

Nadmiar informacji utrudnia myślenie

Konrad Gessner, na którego powołuje się gościni Kongresu, wypowiedział zdanie: „Nowoczesna technologia doprowadzi do zalania nas strumieniem informacji, który utrudni nam myślenie”.

- Internet zalewa nas informacjami, tyle że Konrad Gessner żył w XVI wieku – mówi prezeska Fundacji i wyjaśnia, że wówczas upowszechnił się druk i autor sentencji czuł się przeciążony zalewem informacji z drukowanej prasy. Dziś, w dobie internetu, nasz mózg jest naprawdę przeciążony.

A co my sami lubimy myśleć o własnym mózgu i jak się nasze przekonania mają do rzeczywistości? Jak działa dopamina i jak przekłada się to na korzystanie ze smartfona? Czy jesteśmy w stanie w zdrowy sposób zaadaptować się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji i rozpędzającej się sztucznej inteligencji? Czy pokutujące często przekonanie, że dzieci sobie poradzą, bo urodziły się z telefonem w ręku, jest prawdziwe czy błędne? Jak firmy technologiczne wpływają na nas, na nasze wybory, na nasze postrzeganie świata?

O tym wszystkim i o innych jeszcze aspektach higieny cyfrowej, która nie zna metryki i dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku opowiada Magdalena Bigaj.

TV

2. Kongres Zdrowia Kobiet. Gdańszczanki badają piersi